Bírák

Full text search

Bírák 1. Nevük. Általános értelemben bíráknak nevezi a B mindazokat a tisztségviselőket, akik egy-egy közösség (falu, város, nemzetség, törzs vagy az egész nép) peres ügyeiben dönteni illetékesek voltak (vö. IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS). Izráel történelmének minden időszakában találkozunk velük (5Móz 1,9-18; 16,18; 17,8-13; Ézs 3,2; Mik 4,14), de volt egy korszak, amelyben különös jelentőségre tettek szert: Józsué halálától a királyság felállításáig ők voltak az izráeli törzsszövetség legfőbb vezetői. Ezt a korszakot hívjuk a bírák korának (Bír, Ruth, 1Sám).
2. A bírák korát mindenekelőtt az jellemzi, hogy a laza kapcsolatban álló izráeli törzsek folyamatosan ki voltak téve a közöttük és körülöttük élő idegen népek sokirányú befolyásának, s nemegyszer fegyveres támadásának is. Isten a bírákat használta fel arra, hogy népét a megsemmisüléstől vagy a pogány környezetbe való beolvadástól megmentse. Ennek jegyében rombolta le Gedeon az ofrai Baal-oltárt (Bír 6,25-32) és távolíttatta e1Sámuel a Baalokat és Astartékat egész Izráelből (1Sám 7,3-4). A bírák vezették az idegen elnyomókkal szembeni felszabadító harcokat (Bír 2,16). Otniél az arámokat (Bír 3,9-10), Éhúd a móábiakat (Bír 3,15kk), Debóra és Bárák a kánaániakat (Bír 4-5), Gedeon a midjániakat (Bír 6-8), Jefte az ammóniakat (Bír 11), Samgar (Bír 3,31), Sámson (Bír 14-16) és Sámuel (1Sám 7) pedig a filiszteusokat verte vissza. Ezekben a felszabadító harcokban mindig csak azok a törzsek vettek részt, amelyeket közvetlenül sújtott az idegen elnyomás. A győzelemben aztán szívesen osztoztak volna más törzsek is. A bírák bölcsességén múlott, hogy a törzsek közti feszültség lecsendesült-e (Bír 8,1-3) vagy testvérháborúvá fajult (Bír 12,1-6).
3. Az egyes bírák, Otniéltől Sámuel fiaiig, mind származásukra és működési területükre, mind pedig fennmaradt emlékükre nézve igen különböztek egymástól. Az ún. »kis bírákról« alig tudunk valamit, míg a »nagy bírák« élettörténete meglehetős részletességgel maradt ránk. A hézagos adatokból is világosan kitűnik, hogy a bírák Izráel különböző törzseihez tartoztak, s ezért nem lehetetlen, hogy olykor egymással párhuzamosan is működtek, más-más országrészben (vö. Bír 3,31 és 4,1-4; 5,6-7; Debóra és Bárák esete vitatható példa, mert a B egy szóval sem említi, hogy Bárák bíró lett volna). Bizonyosnak látszik azonban, hogy Éli főpap (1Sám 4,18) és Sámuel próféta (1Sám 7,15-17) bíráskodása az egész törzsszövetségre kiterjedt. Egy másik különbség: míg egyes bírák (pl. Gedeon és Jefte) előbb hadvezérek voltak, s csak a háború után váltak igazságosztó bírákká, addig mások (pl. Debóra és Sámuel) békeidőben kezdték el bírói tevékenységüket, s csak később lettek a hadinép vezetői is. Mindenesetre valamennyien KARIZMATIKUS vezetők voltak, akik Istentől kapott elhívásuk és különleges képességeik folytán kerültek a nép élére, akár békében, akár háborúban. Öröklés útján csak Abimelek (Bír 9) és Sámuel fiai (1Sám 8,1kk) jutottak bíróságra (Abimelek királysága); mindkét eset negatív beállításban szerepel a B-ban.
HI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me