Baal I.

Full text search

Baal I. Kánaánban tisztelt pogány isten, amelynek kultusza a bírák és a királyok korában komolyan veszélyeztette Izráel hitét, a Jahve-vallást.
A Baal névnek van közfőnévi jelentése is, azt jelenti, hogy: úr, tulajdonos. Szókapcsolatokban előfordul mint a ház ura (Bír 19,22), egy ökör vagy szamár gazdája (2Móz 21,28; Ézs 1,3), sőt mint férj, egy asszonynak az ura (2Sám 11,20). Többes számban használták e szót egy város polgáraira (Bír 9,2kk).
Baal istent egyes városok urának, védő istenének is tartották, innen származnak az olyan nevek, mint Baal-Gád, Baal-Meón, Baal-Támár stb. Kánaán őslakóinak meggyőződése szerint országuk Baal tulajdona volt. A honfoglaló izráelitáknak ki kellett volna irtaniuk az őslakókat, de legalábbis őrizkedniük kellett volna a velük való összekeveredéstől (5Móz 7,1kk). Indokolt volt az aggodalom, hogy a vallási keveredésből majd az a kérdés fog következni, hogy kinek az országa Kánaán, és kit illet meg a tulajdonosnak kijáró istentisztelet: Jahvét vagy Baalt?
Baal tisztelete egyébként nemcsak Kánaánra korlátozódott. Otthonos volt az északabbra fekvő föníciai és szír városállamokban is. Sőt éppen a Földközi-tenger melletti városnak, az ókori Ugaritnak (a hely mai neve: Rasz-Samra) a romjai közül előkerült írott emlékekből ismertük meg a Baal-mítoszokat s azt, hogy milyen képzetek fűződtek ez istenalakhoz. Ő akar lenni az úr a többi isten fölött, palotát építtet magának az Ugarittól nem messze levő Cáfón-hegyen, a »föníciai Olümposzon«. Feleségével, Anáttal való együttélése (melyből hetven gyermek származik) a föld megtermékenyülésének a szimbóluma. A vihar és a zivatar istene, aki »a felhőkön nyargal«, kezével mennyköveket hajigál, ezek a fegyverei. Vannak ellenfelei is, különösen Mót, a halál, az alvilág istene. Ez egyszer párviadalban legyőzi Baalt, és magával viszi az alvilágba. Ezzel egyidejűleg azonban - a gyilkos nyári hőségben és szárazságban - a természet, a növényzet elhal. Anát istennő közbelépése szabadítja ki alvilági fogságából; azután újra megjönnek a termékenyítő esők, kizöldül, újra termővé válik a föld. Az ókori K vallásaiban szinte mindenütt megtalálható e mítosznak valamilyen változata, amely a természet időszakos elhalását, majd újbóli kivirulását párhuzamba vonja a termékenységet adó isten halálával és újjáéledésével. Baal tiszteletéhez hozzátartoztak az áldozati ünnepek, összekapcsolva zajos lakomákkal, italozással, sőt az ún. kultuszi paráznasággal, mely utóbbi a termékenység mágikus kifejezője, felidézője volt. Nem csoda, ha Izráel prófétái haragosan tiltakoztak, ha Izráel behódolt ezeknek a kultuszi szokásoknak, sőt egyáltalán annak a gondolatnak, mintha az emberek Baaltól kapnák a föld javait, a kenyeret, mustot, lent, olajat (vö. Hós 2,7kk). Szép hasonlat szerint Jahvénak és Izráelnek a kapcsolata olyan, mint a házasság; a Baal tiszteletét ezzel szemben házasságtörésnek, paráznaságnak minősítették a próféták (Jer 3,6kk; Hós 1,2; 3,1).
Ha a B időrendi ábrázolását nézzük, Izráel népénél már a honfoglalás előtt bekövetkezett a konfliktus Jahve és Baal tisztelete tekintetében. Miután Bálám prófétának nem sikerült megátkoznia Izráelt (4Móz 22-24), más módon próbálták megrontani az izráelitákat ellenségeik: hívogatták őket Baal-Peór pogány istentiszteletére, és együtt áldoztak, mulatoztak, paráználkodtak (4Móz 25). A Bírák könyve rendszeresen emlegeti a Baal-kultusz veszedelmét (Bír 2,13 stb.). Gedeon azzal kezdi nagy harcát, hogy szülővárosában lerombolja a Baal oltárát (Bír 6,25-28). Fiának, Abimeleknek rövid kiskirályságával kapcsolatban említve van Baal-Berít (= a szövetség ura), akinek temploma is volt Sikemben (Bír 9,4). Szerte az országban sokfelé voltak ún. áldozóhalmok, amelyeken - minthogy Izráel jobbára a kánaánitáktól vette át őket - gyakran ott állt egy Baalnak szentelt oltár, mellette pedig Baal feleségének, a B megnevezése szerint Aséra napistennőnek a tiszteletére ültetett örökzöld lombú fa (1Kir 14,23), esetleg bálványszobor is. Hogy mennyire elterjedt lehetett a Baal-hit, mutatja az, hogy számos bibliai személynévben benne van a baal névelem, pl. Saul leszármazottai között Isbaal, Meribbaal.
A Baal-kultusz térhódítása akkor lett a legveszedelmesebb Izráelre nézve, amikor Aháb király a föníciai királylányt, Jezábelt vette feleségül; ennek a kedvéért Samáriában Baal-templomot építtetett, Asérának szobrot állíttatott (1Kir 16,31kk). Jezábel százával hozta az országba a Baal papjait és prófétáit, és valóságos »Baal-missziót« folytatott Izráelben, a Jahve-prófétákat viszont üldözte. Illés próféta vette fel a harcot a fenyegető veszéllyel szemben. Évekig tartó szárazságot jövendölt, hogy bebizonyítsa: nem Baal adja az esőt és a termést.
Majd a Karmel-hegyi próbatételnél világossá tette, hogy Baalhoz hiába imádkoznak, nem válaszol, nem is tesz semmit, mert egyszerűen nincs (1Kir 18,20-40). Akkor a Baal-prófétákat halomra ölték, majd később Jéhú forradalma idején Jezábelt és az egész királyi családot kiirtották (2Kir 9-10). A Baal-kultuszt azonban nem sikerült felszámolni véglegesen sem Izráelben, sem Júdában. A próféták közül különösen Hóseás és Jeremiás panaszolta fel Izráel népének azt a bűnét, hogy Jahvét elhagyták és a Baalhoz pártoltak (Jer 9,13; Hós 2,10kk). Jósiás király nagy kultuszi reformja tisztította meg végül is a jeruzsálemi templomot a Baal tiszteletére készült kultuszi tárgyaktól (2Kir 23,4kk), sőt országszerte felszámolta az áldozóhalmokon folyó istentiszteleteket (ld. KULTUSZCENTRALIZÁCIÓ). A babiloni fogsággal végképp megszűnt a Baal-vallás fenyegető hatása. A fogságban élő nép mély megrendüléssel fordult az egyetlen megtartó erő, a Jahve-hit felé. A fogságból hazatért júdai nép pedig különösen Ezsdrás szigorú törvényei után nem engedett többé teret semmilyen idegen vallási hatásnak, elzárkóztak még a keverék-vallásosságú samaritánusoktól is.
A B gyakran használja a Baal nevet többes számban: Baalok (és Asérák). Egy időben úgy magyarázták ezt, hogy talán különféle helyi istenségek voltak ezek a »Baalok«. Valójában azonban egy személyes isten volt, amit az ugariti mítoszok megismerése óta biztosan tudunk; a többes szám csak összegező jellegű.
TK

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me