Círus

Full text search

Círus Perzsa király, az achamenida dinasztia megalapítója. Kr. e. 559-529 között uralkodott. Pasargadaei sírján is ez a felirat olvasható: »Én vagyok Círus, a király, egy Achamenida«. A B Kores néven említi, perzsa neve Kuru volt és a g.-ök nevezték Kürosznak.
Miután összefogta a perzsa törzseket, először - Kr. e. 550-ben - a médek királya, Asztüagész ellen vonult és elfoglalta a székvárosát, Ekbatanát. Médea után a kisázsiai g. városok kerültek sorra. Amikor a lidek királyát, Krőzust is legyőzte, Kisázsia vitathatatlan ura lett. Ezután Babilon következett. Kr. e. 539-ben - a papok segítségével - ezt a várost is sikerült elfoglalnia. Itt kapcsolódik az élete Izráel történetével. A babiloni birodalom összeomlását követő esztendőben az oda deportált zsidóknak azt a parancsot adta, hogy térjenek vissza Jeruzsálembe és építsék újjá a templomukat. A Krón szerint: »Círus perzsa király uralkodásának első esztendejében, azért, hogy beteljesedjék az ÚRnak Jeremiás által mondott igéje, arra indította az ÚR Círus perzsa király lelkét, hogy egész birodalmában szóban és írásban kihirdesse a következőket: Ezt mondja Círus perzsa király: A föld minden országát nekem adta az ÚR, a menny Istene. Ő bízott meg engem azzal, hogy felépíttessem templomát a Júdában lévő Jeruzsálemben. Aki csak az ő népéhez tartozik közületek, legyen azzal Istene, az ÚR és menjen el!« (2Krón 36,22-23). Szavai nyomatékául előhozatta az Úr házának edényeit, amelyeket Nebukadneccar vitt el Jeruzsálemből és saját istenei templomának ajándékozott. Mindezt átadta Sésbaccarnak, Júda fejedelmének (Ezsd 1,7-8). - Círusnak ez a rendelete egyébként teljesen ellentétes a legyőzött ellenfelekkel és a leigázott népekkel szemben gyakorolt korabeli politikával. Valószínű magyarázata: Círus Egyiptom elleni háborúra készülődött és így jónak látta, hogy a hátországban, Palesztinában olyan lakosság legyen, amelyre támaszkodhat.
A korabeli emberek gondolkodásmódját tükrözi, hogy amint a zsidókról szóló rendeletében egészen magától értetődően beszél Izráelnek az Izráelben illetékes Istenéről (Ezsd 1,2-3), ugyanilyen természetességgel tulajdonítja a babiloni Marduk istennek a Babilon feletti diadalát: Marduk »keresett egy szíve szerint való igaz fejedelmet, akit a kezénél fogva vezetett. Círust, Ansan királyát név szerint hívta el és az egész föld feletti hatalomra elválasztotta... A saját városa, Babilon ellen vezette őt, és egy nagy hadsereg, olyan nagy, mint a tenger árja, vonult fegyverben vele. Harc és háború nélkül vezette be őt Babilonba és így megkímélte a várost a pusztulástól. Nabunaid királyt, aki nem félte őt, kiszolgáltatta Círus kezeibe«. (Részletek Círus agyaghenger-feliratából.)
Ézsaiás jövendölésében az Úr őt »pásztorának« nevezi, aki minden kívánságát teljesíti, Jeruzsálemet újra felépíti, a templom alapját lerakatja (Ézs 44,28). Az Úr felkentje ő, akinek megfogja a jobb kezét - és Izráel érdekében népeket terít le előtte (Ézs 45,1). Dán szerint Dániel a tisztségében maradt egészen Círus király uralkodásának első évéig (Dán 1,21) és utolsó látomása Círus harmadik évében történt (10,1).
Hérodotosz szerint »atyja« volt népének (III. 89), és a történelem a »Nagy« melléknévvel tisztelte meg. Kr. e. 529-ben esett el a masszagéták elleni harcban Jaxaertésznél. Pasargadaeban, ősei székhelyén temették el egy berekben. Egyszerű sírja ma is látható, bár a mohamedánok Bölcs Salamon anyja síremlékeként tisztelik.
BF

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me