Epikureusok

Full text search

Epikureusok Epikurosz g. filozófus Kr. e. 341-270 között élt. Szamosz szigetén született, apja athéni tanító volt. Demokritosz filozófiai iskolájának volt a híve, de 306-ban saját iskolát alapított a kertjében. Tanítványaival - akik között nők is voltak! - baráti társaságot alkotott. Kedves, szeretetre méltó egyéniség volt, akit ellenségei helytelenül támadtak még a középkorban is jelleméért.
Feladatuknak tekintették, hogy megtanítsák a »kánonokat«, vagyis a megismerés normáit és az igazság kritériumait. Világmagyarázatuk szerint öröktől fogva léteznek az atomok és az üres tér. Az atomok tovább már nem osztható testecskék, a dolgok el nem pusztítható és meg nem változtatható elemei. S bár nem hittek a gondviselésben, azért nem voltak ateisták. Vannak istenek, de ezek csak emberi lények, nálunk tökéletesebbek és a világok között laknak boldog nyugalomban, nem törődve sem az emberekkel, sem a természeti törvényekkel. Az emberi lélek finom, az egész testet átható levegőszerű anyag. A halál után a lélek a testtel együtt atomjaira bomlik szét. A haláltól azonban nem kell félnünk, mert amíg mi itt vagyunk, nincs itt a halál, s amikor a halál itt van, akkor már mi nem vagyunk.
Az állam célja a társadalom biztosítása a jogtalanságok ellen. Politikai izgalmaktól a bölcs tartózkodik. A zavartalan nyugalom érdekében a házasságtól és a családi élettől is tartózkodtak, bár nem tiltották. Nagyra becsülték azonban a barátságot, a rabszolgák iránti kíméletet és az emberekhez való jóakaratot. Ideáljuk a nyugodt, csendes, békés élet volt.
Pál apostol az athéni működése idején került velük ellentétbe, amiért az Areopágoszra vitték, hogy kihallgassák (ApCsel 17,18-20).
BF

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me