Hírám

Full text search

Hírám 1. I. Hírám a föníciai városállam, Tírusz a királya (Kr. e. 969-936). H. neve hirám vagy huram, asszír nyelven hirummuk ( jelentése: az istenség magasztos). Uralkodása idején Tírusz virágkorát élte, és a többi városállam (Szidón, Biblosz) között hegemóniára tett szert. A város területét mesterséges töltésekkel megnövelte, és szinte bevehetetlen erőddé építette ki. Megkezdte a Földközi-tenger afrikai partvidékének gyarmatosítását. Gazdasági téren igen jelentős a Libánon erdőségeinek fakitermelése és a kereskedelmi hajózás. Uralkodása idején úgyszólván minden környező állammal diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat épített ki.
Dáviddal is kapcsolatokat kezdeményezett (2Sám 5,11; 1Krón 14,1kk). Ezt Salamonnal is megújította, akivel hosszú és gyümölcsöző kereskedelmi együttműködést épített ki. Mindenekelőtt a templomépítéssel kapcsolatban értesülünk arról, hogy Hírám követ és faanyagot szállított Salamonnak, ezenkívül segítséget nyújtott a szállításban, és szakembereket is küldött. Salamon a mezőgazdasági terményekben szegény Tírusznak gabonával és olajjal fizetett, valamint kényszermunkásokat bocsátott rendelkezésére (1Kir 5,15kk; 2Krón 2,2kk). Hírám segítségével indította meg tengerhajózási tevékenységét is (1Kir 9,26kk).
Vitatott a húsz város átadásáról szóló, az 1Kir 9,10kk-ben és a 2Krón 8,2-ben ellentétesen leírt esemény történetisége. Egyes magyarázók ezt az epizódot a kábul helységnév etiológiai magyarázatának tartják.
2. Hirám vagy huram a neve annak a rendkívül sokoldalú szakembernek, akit Tírusz királya a templomépítéshez Salamonnak küldött. Félig izráeli származása e feladatra különösen alkalmassá tette (1Kir 7,13kk; 2Krón 2,12kk; 4,11).
SzCs

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me