Lelki test

Full text search

Lelki test G szóma pneumatikon. A páli antropológia jellegzetes kifejezése, jelentése: »lelki test«. Pál apostol számára az ember testisége teremtményi mivoltából következik. Mivel az apostol az ember önazonosságát csak testiségében tudja elképzelni, ezért a feltámadást és a feltámadás utáni létet is csak testi létként értelmezi. Az 1Kor 15,35-44-ben az eljövendő életet testben való életként írja le. Ez annyira természetes számára, hogy azt a kérdést, »hogyan támadnak fel a halottak?« azonnal követi a másik kérdés: »Milyen testben jelennek meg?«. Az 1Kor 15,38 talán az egyetlen hely, ahol a test (szóma) fogalma már majdnem az »alak«, a »forma« fogalmával azonos. De itt sem arra gondol Pál, hogy az új növény »lényege« már benne van a magban, és így csak az alakja változnék meg, hanem arra, hogy az egész testiség benne van és ez különösen az alakjában lesz láthatóvá. Amint a hívő ember földi élete során Krisztussal testileg közösségben van, ugyanúgy testileg munkálja a feltámadott Úr az ember halál előtti állapotából a halál utáni állapotába való átmenetet. Isten életet adó Lelke legyőzi a halált is és ezáltal újfajta testiséget teremt, a szóma pneumatikont. Ez az új létmód őrzi meg az ember önazonosságát. De mivel az ember testét nem lehet semmilyen módon önmagától elválasztani, ezért Pál szerint a feltámadás egészen Isten munkája.
Ezt a gondolatot sajátos módon fejti ki az apostol a 2Kor 5,1–10-ben. Az a határozott kívánsága, hogy elhagyhassa a földi testet és felöltözhesse a mennyei hajlékot (5,1–4). A testben való lét azt jelenti számára, hogy az Úrtól elszakadva él, ezért szeretné ezt a helyzetet megszüntetni. Az új állapot a Lélek ajándéka, amely mint az új élet záloga biztosítja a mennyei hajlékkal való felöltözést. A testiség látszólagos negatív értékelése és a dualista kategóriák az apostol vágyakozásából érthetőek, aki a hitben járás után a színről-színre látás után vágyakozik (7. v.). Itt sem felejti el tehát azt, hogy Isten az embert éppen testi mivoltában állította a Lélekben már megtapasztalt üdvösség és a még be nem következett teljesség feszültsége közé. Amikor Pál apostol a jelenlegi testből való megváltásról beszél (Róm 8,23), akkor nem a test ellen szól, hanem a feltámadott Úrral való örökké tartó közösség után vágyakozik. A jelenlegi »gyarló test« (Fil 3,21) át fog változni és Krisztus dicsőséges testéhez lesz hasonlóvá (Fil 3,20). Ami Krisztussal »az elhunytak zsengéjével« (1Kor 15,20) már megtörtént, az lesz a hívők osztályrésze.
A test tehát Pál számára az ember evilági létének és Isten munkálkodásának színhelye. Mivel az embernek teste van, azaz maga is test, ezért Isten üdvösséget munkáló szeretete magában foglalja a testet, és ezzel az ember konkrét élettörténetét is. Itt találkoznak ugyanis a mulandó világ erői Isten üdvakaratával. A hívő a Lélek által kiszakíttatik eddigi kárhozatba vivő élettörténetéből és áttevődik az Isten világának erőterébe. Ez az esemény a hívő számára a megkeresztelkedése alkalmával történik meg és a szóma pneumatikon végidőbeli ajándékát ígéri neki. Ezért a szóma Pál apostolnál egyszerre jelenti az ember önértékelését és az isteni újjáteremtő cselekvésben való részesedését. (Ld. még TEST; TESTI)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me