Mezopotámia

Full text search

Mezopotámia 1. Görög szó, jelentése: folyamköz. Szűkebb értelemben a Tigris és Eufrátesz közötti terület, tágabb értelemben a két folyó egész völgye a Perzsa-öbölig. A B-i tudományokban mindig a tágabb értelemben használják. Az emberi civilizáció egyik bölcsője, a görögök és a B közvetítésével az európai kultúra őse.
2. Kutatása a 19. szd. közepén kezdődött, amikor az ásatások sorban feltárták az addig csak a B-ból ismert asszír (vö. ASSÚR) városokat. A B iránti érdeklődés tovább sarkallta a kutatást, napfényre hozták BABILÓNIA, majd SUMÉR kultúráját, megfejtették az ÉKÍRÁSt, kirajzolódott a térség történelme, vallása, egyúttal megszületett a B-i régészet.
Civilizációja, kultúrája magasra fejlődött már az ÍRÁS fölfedezése előtt, amint azt már a 20. szd. régészete kutatja: állattenyésztés, öntözéses földművelés, kézműipar, sőt iparművészet, képzőművészet. Már ekkor kialakultak azok a vallásos képzetek, formálódtak azok az irodalmi alkotások, melyeket aztán később foglaltak írásba. A feltárt kultuszhelyekből, művészi ábrázolásokból következtethetünk rájuk.
Az írást a sumérok fedezték föl kb. Kr. e. 3000-ben ( ÉKÍRÁS). Tőlük vették át a sémi AKKÁDok, kultúrájuk számos elemével együtt. Ez lett az óasszír, óbabiloni, újasszír, újbabiloni (más felosztások még közbeiktatnak egy középasszír és középbabiloni fokozatot is) nyelvjárás rögzítője. A sumérok városállamokká szerveződtek, amelyek közül egyik-másik időnként a többiek fölé emelkedett. Assúr és Babilónia egymást váltó, hosszabb-rövidebb ideig virágzó, váltakozó kiterjedésű birodalmakat hozott létre. Kr. e. 538-tól Mezopotámia a perzsa birodalom része, majd Nagy Sándor hódítja meg. Ennek halála után a Szeleukidák birodalmának a tagja, akiktől Kr. e. 64-ben a rómaiak veszik el országukat. Mezopotámiának elsősorban É-i része volt szilárdan a rómaiak kezében.
3. Óriási a kultúrateremtő erejük, széles a horizontjuk. Pl. a sumérok kezdettől fogva a fém megmunkálásának művészei, bár fémlelőhely nincs Mezopotámiában. Fejlett kereskedelmi kapcsolatokra és szellemi érintkezésre is mutat ez a tény. Kimutatható már a Kr. e.-i 3. évezredben az egyiptomi kultúrával való érintkezés. Az ékírás meghódította az egész ókori KÖZEL-KELETet.
4. Ábrahám és családja Mezopotámiából indul el. Ennek emlékét Izráel megőrizte (5Móz 26,5; ApCsel 7,2). Az ÓSZ-i héber sémi nyelv kutatásában fontos az asszír-babiloni nyelvészet. Magukkal vitték a mezopotámiai világképet, az irodalmi és vallásos hagyomány ismeretét. Saját tapasztalatukat jórészt ennek a hagyománynak a nyelvén, ennek fogalmaiban gondolkodva fogalmazták meg. A 19. szd. végére hatalmas anyag gyűlt össze a mezopotámiai kultúráról. Bizonyos kutatók hajlandók voltak azt gondolni, hogy a B nem egyéb, mint a babilóniai kultúra epigonja (Bábel és a Biblia; ld. VALLÁSTÖRTÉNET). Az anyag szaporodásával kiderült, hogy ez a vita tárgytalan: Izráel részese ugyan az ókori Közel-Kelet kultúrájának, de ennek a nyelvén valami egészen mást fogalmaz meg a B-ban Istenről, emberről. Törvényadása részese ugyan a mezopotámiai jognak, de ezt kiegészíti a maga sajátosságai szerint. A különbségek tanulmányozása tárja fel a sajátosan B-it.
5. Assúr, majd Babilónia meghódította Izráelt-Júdát. A fogságban élénk szellemi tevékenység folyt, itt fogalmaztak meg több kanonikus könyvet végleges formában. Folytatódott ez a babilóniai zsidó diaszpórában ( TALMUD). Ennek képviselői ott álltak a Szentlélek kitöltésekor (ApCsel 2,9).
6. A napkeleti bölcsek története: az ősi Mezopotámia hódolata a világ királya előtt (Mt 2,1-10).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me