Ninive

Full text search

Ninive Ókori város (akk. ninuva, ninua vagy nina, h. ninvé vagy ninövé, g. Nineüi). Már a történelem előtti és a korai történelmi korban is lakott hely volt. A B-i tudósítás szerint Nimród alapította (1Móz 10,8kk).
A tulajdonképpeni Ninive a Tigris keleti partján, a Khauzar folyó torkolatánál feküdt. Tágabb értelemben azonban a Tigris-Felső-Zab-Khauzar folyók közén fekvő, északról dél felé haladva, Khorszabad (Dur-Szarrukin), Balavat, Reszen, Kelah, valamint a Tigris nyugati partján fekvő Rehóbót-Irk városokat is a nagy Ninivéhez tartozónak tekintették (vö. Jón 1,1; 3,3; 4,11).
A város jelentőségéhez nagyban hozzájárult, hogy az Istár-kultusz központja volt. Istárt az anyaság, szerelem, harc és a győzelem istennőjeként tisztelték. Később Nabu-nak is építettek Ninivében templomot.
Az asszír történelemben Ninivének mindig jelentős szerepe volt. Az Ó- és Közép-asszír Birodalom idején a királyi székhely Assur volt. Csak a késő Asszír Birodalom idején, Szanhéribtől kezdve (Kr. e. 705-681) lett Ninive Asszíria fővárosa (vö. 2Kir 19,36; Ézs 37,37). Szanhérib sokat tett a város megerősítéséért és szépítéséért. A várost hatalmas, helyenként 25 m magas, kettős fallal vette körül, amelyen 15 kapu volt. A fal körül 50 m széles árok volt. A Kujundzsik-dombon pompás királyi palotát építtetett. A várost bőven ellátta vízzel, amiben, a védelmen kívül, a várost körülvevő ároknak is fontos része volt (Náh 2,9; 3,8). Megépíttette a 30 m széles királyutat. Kiszélesíttette az utcákat, tereket, pompás parkokat létesített. Sokat tett a városért Asszarhaddón (Kr. e. 680-669), és Asszurbanipal (Kr. e. 669-631) is. Utóbbi nevéhez fűződik a 20 ezer agyagcserépből álló könyvtár létesítése, aminek a feltárása (1854-ben) óriási értéket jelentett az asszirológia, s általában az ókori Kelettel foglalkozó tudományok számára.
Asszurbanipal halála után az Asszír Birodalom rohamosan hanyatlani kezdett. Nabopolasszár Kr. e. 612-ben elfoglalta, és teljesen lerombolta a várost. A város eleséséhez nagymértékben hozzájárult a Tigris szokatlanul nagy áradása, aminek a következtében a várost védő falak több helyen leomlottak. A városok sokáig pusztán maradtak, lakatlanok voltak, csak a hellenizmus korában népesültek be újra. Claudius császár idejében Ninivét Ninus-nak vagy Ninivá-nak nevezték. A romok feltárását a 19. sz. közepén angol tudósok kezdték el.
A B többször említi Ninivét. Náhum rabló, erőszakos és vérszopó városnak nevezi (Náh 1,11; 2,l0kk; 3,1), Zofóniás pedig vigadozó, gőgös, magabiztos városnak (Zof 2,15), amely nem fogadta meg az intést (Zof 3,2). Jónás prófétát fenyegető ítélet meghirdetésére küldte Isten Ninivébe (Jón 1,1; 3,4). Jónás prédikálására a város megtért, s az ítélet elmaradt (Jón 3,5kk). De a megtéréshez illő élet nagyon rövid ideig tarthatott, s ezért bekövetkezett a próféták által meghirdetett pusztító ítélet (Náh 1,12.14; 3,5kk; Zof 2,13). Jézus Ninivét intő példaként említi (Mt 12,41; Lk 11,32).
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me