Pénz(ek)

Full text search

Pénz(ek) 1. Fogalma, kialakulása. A B-i korban a gazdasági életben és a kereskedelemben általános értékmérőként és csereeszközként használt nemesfém és érme. A kezdeti időkben árut adtak áruért, vagy árut adtak munkáért. Ez nehézkes volt, s gátolta a gazdasági és a kereskedelmi élet fejlődését. Ez a szükség vezetett a pénz kialakulásához. Pénz gyanánt hosszú ideig nemesfémeket, főleg ezüstöt és aranyat használtak. Értéküket súlyban mérték. Ebből adódik, hogy a h. keszef és a g. argürion ezüstöt és pénzt, a h. sekel pedig súlyt, pénzt, ezüst pénzt (2Kir 15,20) egyaránt jelent. A pátriárkák korában az ilyen értelemben vett pénz használata már általános volt. Ábrahám a makpélái barlangot négyszáz ezüst sekelért vette meg a hettita Efróntól sírhelynek (1Móz 23,16). Jákób fiai pénzért vásároltak gabonát Egyiptomban (1Móz 42,25.35). A pusztai vándorlás során Izráel pénzért akart ennivalót és vizet vásárolni Szihón királyától (5Móz 2,28). Vert pénzeket (érméket) a babiloni fogság után használtak az izráeliek. A pénz értéke tekintetében az irányadó továbbra is az érmék súlya maradt. Vert pénzről a B-ban először az Ezsd 2,69-ben olvasunk: a családfők adománya a templom felépítésére hatvanegyezer aranydrahma és ötezer ezüstmina volt. Az izráelieknek a hódító birodalmak pénzét kellett használniuk. Az első zsidó pénzek a Makkabeusok korából származnak: Hirkánosz János (Kr. e. 134-104) verette bronzból. Nagy Heródes és utódai korából csak rézpénzeket ismerünk, mivel a rómaiak a tartományokban másból nem engedélyezték a pénzverést.
A zsidó pénzek abban különböztek más népek pénzeitől, hogy csak növények és jelképek díszítették. A római pénzek egyik oldalán az uralkodó arcképe volt látható. Jézus és az ÚSZ korában Palesztinában főleg a római és a görög pénzek voltak forgalomban. A leggyakoribb ezüstpénz a római dénár volt (Mk 6,37; Lk 7,41). A Mt 22,19 a dénárt adópénznek nevezi, mert az évenkénti fejadó egy dénár volt. Ezzel szemben a didrahma a templomadó, ami a Neh 10,33-ra megy vissza: a babiloni fogságból hazatértek kötelezték magukat, hogy évente egyharmad sekelt adnak Isten házának a szolgálatára. A 2Móz 30,11kk szerint az Úrnak szóló felajánlás fejenként fél sekel, a 2Móz 38,26 szerint pedig egy beka, azaz szintén egy fél sekel. A didrahma tehát a zsidó félsekelnek felel meg. A didrahma a későbbi időkben kiment a forgalomból, ezért e célra a dénár mellett a státer (ezüstpénz, Mt 17,27) vagy a tetradrahma szolgált, ami szintén egy sekel volt. A harminc ezüst esetében, amit Júdás árulásáért kapott, valószínűleg egy sekel értékű érmékről, illetve tetradrahmákról van szó (Mt 26,15; vö. Zak 11,12).
2. A mózesi törvények és a próféták. Isten a pénz területén is tisztaságot, szentséget kíván népétől. Nem szabad elkövetni semmi jogtalanságot (3Móz 19,35k). Tilos kétféle súlymértéket használni (5Móz 25,13kk). A kölcsönadott pénzre nem volt szabad uzsorát kivetni (2Móz 22,24; vö. Zsolt 15,5). Jó pénzt, azaz teljes árat kellett fizetni mindenért (1Krón 21,22.24). E rendelkezéseket Isten számon is kérte a próféták által (Mik 6,10kk).
3. Kísértés. Aki szereti a pénzt, nem telik be vele (Préd 5,10). Hasonlóan tanít az ÚSZ is: minden rossz gyökere a pénz szerelme (1Tim 6,10). A pénzsóvárság Ákánra halált (Józs 7,21), Géházira poklosságot hozott (2Kir 5,22k). Megrontja a szombatot (Ám 8,5). Pénzért eladják az igazat (Ám 2,6). A próféták pénzért jövendölnek (Mik 3,11). Júdás 30 ezüstért elárulta Jézust (Mt 26,15). A katonák pénzért hajlandók hazudni (Mt 28,12). Simon azt gondolta, hogy Isten ajándéka, a Szentlélek, pénzért megvehető (ApCsel 8,18). Félix azért halogatta, hogy szabadon bocsássa Pált, mert pénzt szeretett volna kapni. A pénzimádat a végidők jeleihez tartozik (2Tim 3,2).
4. Jézus és a pénz. Maga Jézus nem hordott magánál pénzt, nem kezelt, nem gyűjtött pénzt. Tanításaiban helyére teszi a pénzt az ember életében: Nem az ember van a pénzért, hanem a pénz az emberért. Az bánik vele helyesen, aki nem felhalmozza, hanem mások javára fordítja, s így gyűjt magának igazi kincset a mennyben (Mt 6,19kk; 19,21; Lk 12,21.33). A templomban a pénzváltók pénzét szétszórta, asztalaikat felborította (Jn 2,15). Tanítványait inti, hogy az útra ne vigyenek magukkal pénzt (Mk 6,8). Példázataiban többször esik szó pénzről (Mt 20,2; 25,18; Lk 7,41; 10,35). Az adópénz isteni igazság kijelentésére szolgált (Mk 12,15).
5. Az üdv javai és a pénz. A B-ban többször esik szó a pénzről az üdv javaival kapcsolatosan. Ezek a javak pénzen nem vásárolhatók meg. Círus nem pénzért, hanem Isten akaratából bocsátja szabadon a foglyokat (Ézs 45,13). Akiknek nincs pénzük, mehetnek Istenhez, és kaphatnak bort, tejet, kövér falatokat (Ézs 55,1kk). Az ember semmit sem adhat váltságul életéért, lelkéért (Zsolt 49,8k; Mt 16,26). Nem pénzen, hanem a hibátlan és szeplőtlen Báránynak, Krisztusnak a vérén váltattunk meg (Ézs 52,3; 1Pt 1,18).
6. A B-ban előforduló pénzek (Ld. MÉRTÉKEK)
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me