Sínai-hegy

Full text search

Sínai-hegy Az ÓSZ egyik legfontosabb eseményének a színtere. Fekvését illetően többféle vélemény, ill. feltételezés látott napvilágot. Ennek oka nemcsak az, hogy a B földrajzilag kevés értékelhető adatot szolgáltat róla, hanem az is, hogy különféle elnevezésekkel illette a hegyet: Hóreb, Isten hegye ( PUSZTAI VÁNDORLÁS). A hagyományokon alapuló álláspont az, hogy a Sínai-hegyet a SÍNAI-FÉLSZIGET déli részén kell keresni a Szuezi- és Akabai-öböl között. Itt is három különböző hegyre gondolnak: a Katalin-hegyre, a Mózes-hegyre és a Szerbál-hegyre. A Szerbál-hegy mellett szól, hogy a Kr. u. 2-3. szd.-ból származó nabateus zarándokfeliratok szerint abban az időben híres zarándokhely volt. Előtte, északon van az egész félsziget legnagyobb és legtermékenyebb oázisa, a vádi Ferán, amely nem csak pálmafákból álló oázis, hanem jó minőségű termőtalaja van, sőt, legeltetésre alkalmas területtel is rendelkezik. A hagyomány által szintén Sínai-hegyként elismert a Mózes-hegy (Dzsebel Musza). Ennek a feltételezésnek az a gyengéje, hogy környékén rendkívül kevés az ivóvíz, pedig Mózes népe kb. egy évig egy helyben táborozott, így a vízellátás döntő szempont volt.
A kutatók másik része a 2Móz 19,16kk alapján arra gondol, hogy a Sínai-hegynek vulkanikus hegyként kellett működni, mert füstölt, mégpedig úgy, mint a »kemence füstje« és az »egész hegy rengett«. Működő vulkánok viszont nem voltak a Sínai-félszigeten, a legközelebbi a mai Arab-félszigeten feküdt az Akabai-öböl keleti oldalán, MIDJÁN területén. Azok a kutatók tehát, akik a vulkanikus jellegzetességet valódinak tekintik és nem Isten megjelenését kísérő jelenségnek, azoknak nem marad más választásuk, mint hogy a Sínai-hegyet midjáni területen keressék. Ennek bizonyítására a következő érveket hozzák fel: Mózes akkor talált rá az Isten hegyére, amikor apósa juhait legeltette, aki Midján papja volt. A midjániták egyik csoportja a KÉNITÁK, és a Bír 1,16; 4,11Mózes apósát kéninek nevezi. A 2Móz 18,12 szerint Mózes apósa Jetró, a midjániak papja áldozatot mutatott be Istennek az Isten hegyénél. Utána áldozati lakomát rendezett és csak meghívott vendégként vettek azon részt Áron és a nép vénei. Ebből azt a következtetést is levonják, hogy a midjániták is Jahvét tisztelték Istenükként, sőt az izráeliták tőlük vették át a Jahve-kultuszt.
A 2Móz 19,16-20 leírása azonban nem igazolja egyértelműen azt, hogy a Sínai-hegynek vulkanikus hegynek kellett lennie. Ez sokkal inkább hasonlít egy rendkívüli hegyi vihar leírásához, amely szintén lehet Isten megjelenésének kísérő jelensége.
Isten megjelenését követi a TÍZPARANCSOLAT tudtul adása (2Móz 20; 5Móz 5), amelyet két kőtáblára rögzített Isten. A Sínai-hegyi történetnek ez a leghangsúlyosabb része, amely a szövetségkötéshez tartozik, mégis attól elkülönítetten, abból kiemelve szerepel. A SZÖVETSÉG megkötését áldozatbemutatás kíséri, és Mózes felolvassa a nép előtt a szövetség könyvét (2Móz 24). Ebben a részben található az ÓSZ egyetlen olyan helye, amikor szemtől szemben látták Istent, és akik látták, életben maradtak. A szövetség megkötését követően Mózes 40 napig tartózkodott a Sínai-hegyen, és itt kapta meg Istentől az utasítást, hogy készíttessen neki hajlékot, SZENT SÁTORt, és készíttesse el annak felszerelését. Mózes távollétét megsokallta a nép, és arra kérték Áront, hogy készítsen számukra ARANYBORJÚt, melyet istenként imádhatnak. Amikor Isten ezt Mózes tudomására hozta, ő lement a néphez a táborba, és haragjában összetörte a Tízparancsolat két kőtábláját, jelezve egyúttal azt is, hogy a nép megszegte, megtörte a szövetség törvényét. Az Úr parancsának engedelmeskedve Mózes két újabb kőtáblát készített, ezeket felvitte a Sínai-hegyre és Isten rájuk véste újból a törvényeket, amelyek már az előzőn rajta voltak.
A B-ban Mózes öt könyvén kívül csak egyszer szerepel önállóan a Sínai-hegy, az 1Kir 19,8-ban, mely szerint Illés Jézábel elől Isten hegyéhez, a Hórebre menekült. A többi helyen mindig úgy fordul elő, hogy megemlékeznek a törvényadásról (Neh 9,13; Mal 3,22), a kőtábláról (1Kir 8,9; 2Krón 5,10), az aranyborjú-készítésről (Zsolt 106,19; ApCsel 7,38), vagy egyszerűen Isten megjelenéséről (Bír 5,5; Zsolt 68,9; ApCsel 7,30). A Sínai-hegy teológiai értékelését a Zsolt 68,18 és a Gal 4,24-25 adja. Az előbbiben az Úr Sínai-hegyről való elköltözéséről és a szentélyben való letelepedéséről van szó, az utóbbi pedig a Sínai-hegyi szövetséget a szolgaság szövetségének nevezi.
SzL

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me