Színek

Full text search

Színek Az egyes színmeghatározások még ugyanazon nyelvi közösség tagjai számára is eltérőek lehetnek, mivel a színérzékelést kiváltó fizikális valóságok személyenként változhatnak. Ennek ellenére minden nyelv, ha sajátos módon is, de meghatározza és osztályozza a színeket. Ennek egyik leggyakoribb módja, hogy a színek nevét állatok, növények, gyümölcsök, fémek, drágakövek jellegzetes színárnyalataival jelölik, ami természetesen később, a fordítások esetében számtalan nyelvi problémát vet fel. Ugyanez a helyzet a h. nyelv esetében is. Valóságos színelnevezések tulajdonképpen nincsenek, hanem a valóság egy-egy jellegzetes színben megjelenő darabjának neve egyúttal az illető szín neve is. Így pl. az cádóm jelenti a vörös színt, de egyúttal utal a föld színére, a vérre, a vörös tehénre (4Móz 19,2) és a vörös színű lóra (Zak 1,8; LXX: pürrosz). A száróq jelentése: vörös, mint a vér, mint a napfelkelte, mint a ló (Zak 1,8; LXX: pszarosz kai poikilosz), mint a szőlőszem (Ézs 16,8). Az Ézs 63,1-ben olvasható hámúc a LXX-ban erütroszként fordul elő, ami egyébként a rózsa színét jelöli, vagy a Vörös-tengert (2Móz 10,19; ApCsel 7,36; Zsid 11,29). A karmazsin (mötullác) a katonaruha bíborszínére utal (Náh 2,4), és az ÚSZ-ben is ugyanezen jelentésben fordul elő (kokkínosz, vö. Mt 27,28; Zsid 9,19). Ezt a színt korábban a bíborcsiga mirigyváladékának a felhasználásával állították elő, mivel az a napfény hatására jellegzetes bíborszínűre változott. A piros bíbor ('argámán) elnevezés előfordul a 2Móz 26,1-ben, a 4Móz 4,13-ban, a Jer 10,9-ben és porfüraként a Lk 16,19-ben. A bíborlila színt (tökélet) az ÚSZ hüakintinosz névvel jelöli. A 2Móz 25,4-ben és 26,1-ben olvasható kék és piros bíbor elnevezés a LXX-ban hüakintinosz és porfüra. A Jel 9,17-ben említett lovasoknak tűzvörös (pürinosz), jácintkék (hüakintinosz) és kénsárga (theiódész) páncéljuk volt. A zöld (h. jereq, járóq és g. khlórosz) általában a növények zöldjére utal, amely a forróság miatt ki is fakulhat (vö. Jel 6,8).
A fehér és a fekete tulajdonképpen nem számított színnek. Afehér minden színnek és fénynek a foglalata, a fekete pedig minden színnek a tagadása, mivel a fényt nem sugározza vissza. Fehér (h. lábán) a tej és a fogak, a manna és a lovak. Világos színű (sáhór), a szamárkanca. Vöröses-fehér a föld. Az ÚSZ-ben leukosz mindaz, ami valamit visszasugároz, fénylik, ragyog, villog (Mt 17,2; Lk 9,29; Jel 1,14). Fekete (sáhór, g. melasz) a haj (3Móz 13,37), az emberi arcbőr (Énekek 1,5), a lovak (Zak 6,2; Jel 6,5).
Az ÓSZ-i kultuszban a lenszövetek fehér alapszínűek voltak, a gyapjúszövetek pedig skarlát- és bíborpirosak. Ilyen színűek voltak a szent sátor szőnyegei, függönyei, a szent edények kendői és a papok ruházata. A fekete színt nem alkalmazták a kultuszban, mivel az a színek tagadását jelentette, és ezért a sötétségnek, azaz az istenellenes erőknek a jelképe volt.
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me