füljegy

Full text search

füljegy: a szarvasmarha és a juh – ritkábban a ló és sertés – fülén vágással, csipkézéssel vagy lyukasztással a tulajdon vagy évjárat megjelölésére használt legrégibb és leggyakoribb jelzés. Késsel vagy erre a célra szolgáló lyukasztó vagy csipkéző vassal, az első tavaszi kihajtást megelőző bilyogozással ( bélyeg) egyidejűleg veszi a tulajdonos jegyibe a jószágot. A jobb és bal fülön egyaránt alkalmazott 12–14 fő változatának külön-külön neve van, sőt a rovásírás tízes és százas jeleihez hasonló kombinációk szerint 1–199 számig a dunántúli és D-alföldi uradalmi állattartásban évjárat megjelölésére is használatos volt. A magyar és román állattartásban használt füljegyek nemcsak alakilag, hanem egyes esetekben tükörszó formájában is megegyeznek. A füljegyek nemzetségen és családon belül a magyarságnál és az erdélyi románságnál egyaránt nemzedékről nemzedékre öröklődtek. A füljeggyel való tulajdonmegjelölés használatos szerte Európában. ( még: jószágjegy) – Irod. Péterfi Márton: A páringi juhászat (Népr. Ért., 1905); Sebestyén Gyula: Rovás és rovásírás (Bp., 1909); Szabó Kálmán: A jószág jegye és billege Kecskeméten (Népr. Ért., 1932).

Birkafüljegyek: 1. kerekfal forma, 2. csípés, 3. ájos, 4. csonka, 5. rótt, 6. likas, 7. hasított, 8. jobb fülén csonka, mellette két lik, alul három csípés, bal fülén felül egy kerekfal forma, egy csípés, alul egy lik és egy rovás (v. Csík m.)

Birkafüljegyek. 1. bal ferde, 2. jobb ferde, 3. bal előlvettes, 4. jobb hátulvettes, 5. bal dupla elővettes, 6. jobb likas, 7. dupla elővettes (Szentgál, Veszprém m.)

Békés vármegyei füljegyek

Fül- és orrjegyek a Hajdúságból és Nagykunságból

Szeged vidéki füljegyek
Balogh István

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me