TÁLTOSLÓ

Full text search

TÁLTOSLÓ
Népmeséink különös alakja a táltosló, amely repülni és beszélni tud, az eseményeket előre látja, tüzes parazsat eszik, segíti a hőst a párviadalokban és abban, hogy eltűnt feleségét megtalálja. A táltosló főleg az AaTh 400, 465B*, 531, 532 mesetípusokban fordul elő. A magyar változatok azonban annyira eltérőek, hogy redakcióként való nyilvántartásuk indokolt. A BN 400 I* (Tündér Ilona), MNK 400* (Szép Miklós) és MNK 468* (Hollófernyiges) típusokhoz tartozó népmesékben közös az, hogy a hős elindul felesége, Tündér Ilona felkeresésére. Nehezen megtalálja, de kétszeri próbálkozással sem sikerül őt elhoznia. Majd táltoslóra tesz szert – általában a boszorkány három lovának megőrzése fejében (AaTh 556F*) –, s harmadszorra már kiszabadítja Tündér Ilonát. Az aranyhajú leány (BN 531) mesetípus változataiban nemcsak a táltosló ténykedése, hatalma figyelemre méltó, hanem a táltosfiúé is. Ugyanis e mesetípus hőse szinte teljesen azonos a hitvilág táltosával. A „táltos” más mesetípusokban sem ismeretlen (MNK 328A: Táltosfiú; MNK 511 B: Táltos bikácska). „Ezekben a mesékben sűrűsödik leginkább a táltosra vonatkozó képzet, itt látható leginkább, milyen hiedelem kapcsolódik a táltoshoz. Ezek a mesék azonban arra is rámutatnak, hogy a táltosló és a táltosember képzet nem két különböző, egymástól elválasztó fogalom, hanem igen sokban szervesen összekapcsolódik. A táltos és a táltosló együttesen képes valamit végrehajtani, a mesei cselekményt végigjátszani. Számos esetben a táltosló és táltosember tulajdonsága, képessége felcserélődik. A táltos akár ember-, akár állatalakú, jövőbe lát, tudja alakját változtatni, és ritkábban újjáéledésre is képes” (Kríza I. 1964: 75). „A táltos a 99mese elején általában még mint gyerek jelenik meg. Lusta, dologtalan, magábavonuló, olyan, aki keveset törődik mások dolgával. A hiedelemmondákban is így jelenik meg a táltos. Gyermekkorában a közönséges gyerekektől eltérő módon viselkedik, hallgatag, búskomor” (Kríza I. 1964: 83). A táltosló természetfeletti képességekkel rendelkezik, ugyanis előre tudja, hogy gazdájára milyen feladatok várnak, előre tudja, akárcsak a hiedelemmonda hőse, hogy néki viaskodnia kell.
A táltospárbaj mind népmeséinkben, mind hiedelemmondáinkban lényeges vonás. Hiedelemmondáink szerint a foggal született gyermekből táltos lesz, akinek legénykorában egy másik táltossal kell megküzdenie. A legény fehér bikává változik, és összecsap egy fekete bikával. Társai segítségével legyőzi és elkergeti a fekete bikát, majd visszaváltozik. Ezután hét évig jó termés várható. A táltosok küzdelme néha csődör, láng vagy tüzeskerék alakjában megy végbe. Diószegi Vilmos kutatásaiból tudjuk, hogy a táltoshiedelmek a honfoglalás kori sámánhit emlékeit őrzik (Diószegi 1958: 342). A táltosló a szibériai hősénekekben is olyan, mint a magyar népmesékben. „Minden hősnek kell rendelkeznie csodás képességű paripával, amelynek első és legfontosabb tulajdonsága, hogy repülni tud égi és földalatti világban egyaránt” (Vargyas 1961: 3).
A táltoslovak küzdelme népmeséinkben általában a következőképpen megy végbe: A tizenkét fiútestvér ott akar házasodni, ahol tizenkét lány van. Betérnek egy boszorkányhoz, akinek tizenkét lánya van. A legkisebbik fiú – táltoslova tanácsára – éjszaka helyet vagy fejkendőt cseréltet, s emiatt a boszorkány a saját lányait öli meg. A fiúknak menekülniük kell. A fiú útközben különböző tárgyakat felvesz. A fiú (egyedül vagy bátyjaival) beáll egy király szolgálatába, aki követeli, hogy a tárgyak gazdáit sorra hozza el. Előbb el kell hoznia az aranyhajú lányt, majd az aranykacsát, végül az aranyménest. Az utolsó feladathoz a fiú kilenc bivalybőrt kér, hogy a lovát beburkolja. A vezérmén viaskodik a táltoslóval, de mire lerúgja a bivalybőröket, elfárad, és ezért a küzdelemben alulmarad. Ezután az aranyménes követi a táltoslovat. Az aranyhajú lány kérésére a fiú megfeji a kancákat, és a forrásban lévő tejben megfürdik. Nem ég meg, mert a táltosló odaáll a kád széléhez, és lehűti a tejet. A kancatejfürdő után a hős hétszerte szebb lesz. Ezt látva a király szintén beugrik a tejbe, de ő már bennég. A hős elveszi az aranyhajú lányt. Solymossy Sándor erről a meséről írja, hogy a keleti lótartó népeknél a kádakba fejt, forrásban lévő lótej – kumisz készítése céljából – közönséges látvány; ismert tótolvajlási mód az is, hogy a ménest hasonló módon ellopják (Solymossy 1922: 30).
Az állat vagy láng alakjában való viaskodás népmeséinkben is gyakori (Kodolányi 1945: 34). Egy besenyőtelki mesében a sárkányok apját, egy bikát kell a hősnek elpusztítania (BN 301B). Pusztahanyi mesében a hősök veres láng és kék láng alakjában küzdenek (BN 552). Az AaTh 328 A* mesetípus magyar változataiban általános, hogy a hős és a sárkány veres és kék láng vagy tüzeskerék formájában viaskodik. Az égitestszabadító hős, akárcsak a hiedelemmondákban, valakinek (esetleg egy madárnak) a segítségével győzi le ellenfelét.
Említést kell még tennünk a táltos-mondakörhöz tartozó „feldarabolás” motívumról, arról a hiedelemről, hogy a révület (elrejtezés) idején a táltosok (garabonciások, tudósok) kezét és lábát kicsavarják, szétszaggatják, majd új életre keltik őket. Midőn a táltosjelölt feléled, már a „tudomány” birtokában van. Ez a motívum gyakori az AaTh 325 (Varázsló és tanítványa) mesetípus magyar változataiban is. E mesékben a szegény ember a fiát varázslóhoz (ördöghöz) adja tanulni. A varázsló a fiút szétdarabolja és összerakja, ez esetleg háromszor is megismétlődik. A szétdarabolással a fiú tudományra tesz szert, s 100megszabadul az ördögtől. Lónak változva apjával eladatja magát, de az apa feledékenységből kantárostul adja el a lovat, s nem tudja, hogy a vevő maga a mester (ördög). A fiú többszöri átváltozással igyekszik megszabadulni az ördögtől, aki különböző állatok alakjában üldözi őt; a párviadalból a tanítvány kerül ki győztesen. A hős feldarabolásának és összerakásának motívuma előfordul az AaTh 301, 303, 311, 315 és MNK 590* mesetípusokban is, amelyekben a szétdarabolt és forrasztófűvel, élesztővízzel feltámasztott hős „hétszerte erősebb” lesz, mint annak előtte volt.
Diószegi Vilmos a táltos-mondakör és a magyar népmesék „feldarabolás” motívumát vizsgálva arra a megállapításra jut, hogy ez a sámánképzet maradványa. A sámánhit szerint ugyancsak természetfeletti lény választja ki a leendő sámánt; sámánnak mindig fiatal fiút választanak. A sámánjelöltet (a lelkét) extázis alatt a másvilágra viszik és ott feldarabolják; a fiú magához térve tudós sámánná lesz (Diószegi 1958: 86–121). Ortutay Gyula megjegyzi még, hogy a szétdarabolt, halott mesehős feltámasztásának elképzeléséhez erősítést nyújthattak a középkori legendáriumok és prédikációk szentjeinek feltámasztás-csodái is (Ortutay 1940: 390).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me