AZ ÁLLATOK EREDETE

Full text search

AZ ÁLLATOK EREDETE
Az egyes állatfajták keletkezéséről nagyon sokszor olyan mondák szólnak, amelyek más elbeszélő műfajok stílusjegyeit viselik magukon. Az eredetmagyarázó záróformula odaillesztésével válik a történet aitiologikussá, de a záróformula igen lazán, szervetlenül kapcsolódik. Az aitiologikus elbeszélések egész csoportjára jellemző ez a felépítés: annál jobban, minél inkább fikció a szöveg, minél kevésbé áll kapcsolatban az elhitt dolgokkal, minél inkább szórakoztatás céljára szolgál. Bemutatásukat ezúttal mellőzzük.
A ló teremtéséről, illetve arról, hogy ördögtől lett, csak Kálmány Lajos gyűjtéseiből szerezhetünk tudomást (pl. Kálmány 1893a: 29–30). A ló „béká”-ja, a patái felett lévő dudor keletkezéséről szintén dualisztikus monda szól. Mosontétényben (Moson m.) magyar uradalmi cselédek közt ilyen változatban él: Szent Péter segédkezik a ló teremtésénél. A szemét a pata fölé, hátulra helyezi. Krisztus megfeddi: ott rossz helyen van, a szalma kiböki a szemét. Kiveszi a szemet, helyére illeszti, de a ló lábán a szem gödre megmaradt (Nagy I. gy.). A ló és a szamár tulajdonságainak (a ló mindig eszik, a szamár igénytelen) eredetéről a BN 779 XVIII mesetípus változatai szólnak. A szamár a hátán látható keresztet jutalmul kapta, mert Krisztust vitte a hátán: olvasókönyvek kedvelt szövege volt. Nevét onnan kapta, hogy a paradicsombeli névosztás után elfelejtette a magáét. „Na, te szamár!” – mondta az Isten, s azóta szamár a neve.
A bivaly az ördög állata a mondákban.
A marhák „bogárzását” a BN 779 XVII* mesetípus aitiologikus változatai magyarázzák. (A lusta gulyás megbüntetése és a készséges juhász megjutalmazása az oka az állatok tulajdonságainak.) Népszerű középkori exemplumváltozata (AaTh 822: Lusta legény, dolgos leány) szinte egész Európában, de a Közel-Keleten is ismert.
A kutya a juhász által elhajított csontból lett, vagy Jézus teremtette két lókoponya összeütésével (Nagy Czirok 1959: 298).
128A kutya, macska, egér, nyúl közti viszony kialakulásáról szóló történetek az állatmesék világát idézik. Kivételek itt is akadnak: „Nagy tüzet tett Noé meg a családja. Aztán ahogy tüzeltek, ahogy vette Noé felesége a macskának a kenyeret, hogy kapja el, a kutya odaugrott. Osztán beleugrott a tűzbe a macska is. Azóta nincs szőr a talpukon. Azóta haragszanak egymásra a macska meg a kutya” (Cs. Pócs 1964: 43).
A macska keletkezéséről szóló monda beletartozik egy nagyobb elbeszéléscsoportba, a Noé és az özönvíz körül sarjadt ciklusba. Amikor Noé építette a bárkát, az ördög ki akarta fürkészni a titkát. Elcsábította Noé feleségét, aki az ördög tanácsára elrejtette férje mosdóvizét. Amikor Noé egy reggel mosdatlanul látott munkához, az addig hangtalanul kopogó fejszéje hangos lett: az ördög a hang irányából megtudta a bárka helyét, lerombolta (azóta kopog a fejsze, azóta kell fúrni, faragni). Az ördög beleszellent a tűzbe, az füstté válik (a füst eredete). A bárkába szeretne bejutni a légy is. Noé nem engedi, végül feladja küzdelmét: „Ha odaszálltál, ott légy!” Azóta hívják így a legyet. A bárkában lezajlott események közül a legfontosabb a macska teremtése. Az ördög egér képében bejut a bárkába, lyukat rág a bárka fenekén. Noé hozzávágja a kesztyűjét, abból macska lesz (azóta van macska), a macska elpusztítja az egeret. A lyukba a kígyó dugja a farkát, a lyuk helyén csomó keletkezik (azóta van görcs a fában). A bárkából kibocsátott galamb jutalmul kapja, hogy nincs epéje. Az özönvíz után a szivárvány keletkezése a Bibliából származik. Az AaTh 825 számú meseként katalogizált eredetmagyarázó mondaciklus kérdéseit F. L. Utley vizsgálta több tanulmányban, 400 változat egybevetésével. Írországtól a Szovjetunió nyugati területéig ismert a monda, leginkább Kelet-Európában és a Balkánon. Magyarországon is nagyon népszerű (Nagy I. 1969).
A madarak eredetmagyarázó mondái közül igen elterjedt a madárhangok eredetéről szóló. Iskoláskönyvek s nem utolsósorban Gyulai Pál verses és – mint sok más monda esetében – Benedek Elek prózai feldolgozása tette népszerűvé. Az üldözői elől menekülő Jézust az egyes madarak kiáltozásukkal elárulják, vagy sajnálkozó szavakkal vigasztalják, vagy félrevezetik az üldözőket. Ezeket a szavakat kapják jutalmul, azóta is ezeket kiáltják (pl. bíbic: „búvik, búvik!”, pinty: „nincs, nincs!”). Ajándékba kaphatták még a jólelkű madarak, hogy sok fiókájuk legyen, büntetésül pl. a tyúk, hogy nehezen tojjék.
Az egyes madarak küllemükkel a megengedettnél többet foglalkoztak: büntetésül kapták, hogy hátrányukra változott meg hangjuk (kakukk, páva).
Gyakori motívum, hogy bizonyos madarak emberből keletkeztek: „Aszongyák, hogy vót eggy kisasszony, de az ojan nagyralátó, s kevi vót, hogy a kenyeret nem ötte, aszonta, hogy neki nem kell. Azután a zisten megharagutt rá, s azt rendelte, hogy vájjik büdess bankának, – hogy csak ürítéket egyík, – s hogy még físzkibe is csak aféle legyen. Így származott a büdess banka” (M. Németh S. 1882: 476). Olyan közismert állatmesék is témánkhoz tartoznak, mint az AaTh 2021 (Miért bujkál az ökörszem) és az AaTh 236 (Miért nem tud a vadgalamb fészket rakni).
Az eredetmagyarázó mondák záróformulájáról már sok szó esett. Van azonban arra is példa, hogy egy mese záróformulája maga az eredetmagyarázó monda: „Mikor ippen a faluvígre írkezek, vóút ott vaty kéit, három szarka. No, azok is nagyon cserrektek. Mán éim míregbe jövök, kapom a naty kanált, utánnok hajítom. Hát nëm béi tanál szalanni a seggin, a nyele küm maratt. Tesséik mëgnízni, ha öty szarkát látnak, azóúta vagyon úgy. Az új párok pedig ott fenn máig ma is ílnek, ha mëg nëm hóútak” (Kovács Á. 1944: I. 225).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me