HIEDELEMMONDA ÉS MESE

Full text search

HIEDELEMMONDA ÉS MESE
A hiedelemmonda jellegzetességeit a kutatók rendszerint a meséhez viszonyították. Egyik kiindulási alapjuk az volt, hogy a két műfaj különböző kapcsolatban áll a valósággal. A monda lényege szerint igényt tart arra, hogy elhiggyék, a mesélő is és a hallgató is a valóságot kívánja visszaadni, olyan dolgokat elbeszélni, amelyek valóban megtörténtek. A mese nem lép fel ezzel az igénnyel, nem követeli meg, hogy elhiggyék (Ranke, F. 1935: 73). Bár hasonló vélemények gyakran elhangzottak, kétség merült fel a tekintetben, hogy valóban lényeges ismérve-e a mondának, hogy amit előad, azt elhiszik-e vagy sem. Számos hiedelemmonda szól ugyanis olyan természetfeletti lényekről (tündérek, óriások), amelyekben már régen nem hisz az a közösség, amelyben a monda elhangzik, mégsem tekinthetők ezek meséknek.
A mesékben a hely és az idő általában meghatározatlan, relatív, míg a monda a cselekvő személyeket és magát a cselekvést pontosan elhelyezi térben és időben. Ám vannak olyan mesék, amelyek ugyanezt teszik, és mondák, amelyek kívül esnek a konkrét hely és idő megszabta határokon.
Lényegesebb különbségnek látszik az a megfigyelés, hogy míg a mese többnyire a megbolygatott rendet állítja vissza a konfliktus megoldásával, a monda a fordítottját teszi: gyakran végződik megoldatlan helyzet hátrahagyásával, azaz vagy egyáltalán be 140sem fejeződik, vagy nyitva hagy valamilyen megoldatlan helyzetet. Ugyanígy elmondható az is, hogy a mese általában jó véget ér, míg a monda sokszor tragikusan végződik. A mesei hős sikertelensége csak késleltető motívum, a mondában viszont maradandóan van jelen a tragikum (Röhrich 1974: 12–14).
Hasonlóan a meséhez, a monda fogalmához is társul a „rendkívüli” képzete. Mindennapi mértéket meghaladó hősök, különös, olykor nyugtalanító dolgok, események állnak középpontjában, hiszen éppen a rendkívüli az, ami a mesélőt elbeszélésre készteti (Lüthi 1962: 25–26). A mesében azonban a csoda a rendkívüli hős számára természetes, nem döbben meg, ha lova a levegőbe emelkedik, vagy kendője színe véresre változik. A mondai hős számára azonban idegen és elrettentő a természetfeletti világ és minden lény, amely ahhoz a másik világhoz tartozik. A mesei csodák világa különös, fordított világ: ami normálisnak látszik benne, arról később kiderülhet, hogy egyáltalán nem az, a csodás lények emberi alakban jelenhetnek meg, míg a rémisztő alakokról kiderülhet, hogy a legjámborabb emberek, akiket varázslat, átok sújtott. A mondában ez is másképpen van: a beszélő állat nem más, mint kísértet, egyáltalán, állatalakban csak ártó természetfeletti erővel felruházott lények fordulnak elő. A mesében tehát a csodás világ a „reális”, míg a „való világ” a legteljesebb mértékben idegen és félelemkeltő lehet (Lüthi 1947: 11 alapján Röhrich 1974: 22–23). Lényeges különbség a két műfaj között az is, hogy míg a mondában a démoni világ uralkodik, a mesében az emberek uralma valósul meg vele szemben. A mondai alakok valóban természetfelettiek, két világ szembenállásában az ember valóban ki van téve ennek az ellenséges hatalomnak, amely valódi életveszélyt jelenthet számára. A mese démoni lényei azonban csupán egy fantáziavilág tartozékai, nem egyenrangúak az emberi hősökkel. Ez az egyik ok, amiért M. Lüthi a mesét „egydimenziós”-nak, a mondát „kétdimenziós”-nak nevezi. Másfelől ezt a megjelölést azért alkalmazza, mert szerinte a mesei hősök belső világa mindig csak külső jegyekben nyer ábrázolást, míg a monda reakciókat is képes ábrázolni (Röhrich 1974: 23, 27).
A csoda funkciójának különbözősége a két műfajban, vagy az a tény, hogy a mese az embert helyezi középpontba, míg a mondában az ember a természetfelettinek van alárendelve, újabb elválasztási lehetőséget nyújt.
A két műfaj, mese és monda eltérő viszonyát a valósághoz frissen gyűjtött anyag elemzésekor is leírták. Konkrét példákon lehet tapasztalni, hogy a hiedelemmonda szereplői valóban megnevezett személyek, akiket a közösség személyesen vagy hallomásból ismer, a megnevezett helyek a település és környéke topográfiáján elhelyezhetők, a cselekvések ideje is pontosan kikövetkeztethető. „A hős, a tér, az idő pontos meghatározása fokozott mértékben aláhúzza a monda realitását és megkülönbözteti a mesétől” (Balassa 1963: 21). Csakhogy amit a hiedelemmonda a valóságból aktualizál, az a „népi közösségek alapvető társadalmi viszonyaihoz szervetlenül kapcsolódó hagyomány”, periferikus jelenség. „A hiedelemmondát a mesétől tehát nem realitása, hanem szűklátókörűsége választja el, s nem az a vonása, hogy természetfeletti elemet tartalmaz, hanem az, hogy gúzsba köti ez a természetfeletti elem: nem az, hogy történetét állandóan helyhez, időhöz és személyhez kötik, hanem az, hogy nem tudja kihasználni ezeket a lehetőségeket, amelyek segítségével megragadhatná a valóság sokszínűségét s egy lépést tehetne előre – a tipizálás felé” (Németh I. 1964: 482–483).
Monda, mese, valóság problémájának tárgyalása két irányba viheti tovább a vizsgálódást: a hiedelemmonda és a hiedelem közötti viszony feltárása s a monda szövegének szerveződését leíró módszerek felé.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me