HIEDELEMMONDA ÉS HIEDELEM

Full text search

141HIEDELEMMONDA ÉS HIEDELEM
A hiedelemmonda önálló kategória, amely éppen azáltal ragadható meg, hogy milyen formában közvetíti a hiedelmet.
1936-ban állapította meg von Sydow a mondaalakulás különböző formáit reprezentáló terminusokat, amelyek fokozatosan bekerültek a mondakutatás szakszótárába. Ditenek nevezte a hiedelem egyszerű közlését, memoratnak a rendkívüli esemény, a természetfeletti erővel való találkozás elbeszélését élményként, gyakran egyes szám első személyben elmondva, amely előadás még nem öltött hagyományosan felépített művészi formát, és fabulatnak a tipizált, kikristályosodott epikus szerkezettel rendelkező, meséhez közelálló mondákat (von Sydow 1948). Ez a funkció szempontú felosztás, amely elkülöníti a néphit vizsgálata szempontjából különböző értékű megnyilvánulásokat, és a költészetet elválasztja a hitelemektől, már tíz évvel korábban felsejlett, ám visszhang nélkül maradt B. Malinowski munkájában (Malinowski 1954: 100–108; Honko 1964: 7).
A monda és a hiedelem különféle formában való megjelenését az emberi kommunikáció sokféle lehetőségei között, a memorat és a fabulat (élményelbeszélés és mesei szerkezettel bíró, állandósult forma) közötti átmeneti alakzatok kidolgozását, alcsoportok kialakítását a skandináv kutatók végezték el a hatvanas évek elejétől kezdve (Honko 1962, 1964, 1968; Alver 1967; Blehr 1967; Pentikäinen 1968, 1970). Ugyancsak skandináv kutatók kezdték már a harmincas, negyvenes években von Sydow kategóriáit nagyobb mennyiségű anyagra alkalmazni és forráskritikáját kipróbálni (erről bővebben Honko 1964: 8).
A memoratról bebizonyosodott, hogy a hiedelemmonda igen fontos alakzata. A természetfelettiben való hit nem laza spekuláción alapszik, hanem megfogalmazható egyéni élményeken, amelyeknek realitását az értékelés erősíti. Az adatközlők általában kritikusan állnak szemben a természetfeletti tapasztalatokkal, csak az igazat akarják észlelni, amit maguk is láttak, vagy ismerősük élt át. A memoratok ily módon elsőrangú források a néphit tanulmányozásához, mert feltárják azokat a helyzeteket, amelyekben a természetfeletti hagyomány aktualizálódik, és megkezdi közvetlen befolyását az emberek viselkedésére. Mivel az elbeszélő hagyományban élnek, figyelembe kell venni, hogy ez az „utóélet” esetleg változásokat hoz létre a memoratok tartalmában. Gyakran mondják el ezeket, tehát megszilárdulnak és kollektív hagyománnyá válnak, különösen akkor, ha a hagyomány megfelelő párhuzamokat, modelleket tartalmaz. Legfontosabbak az egyedi, sajátságos elemeik, bár ezek száma kevesebb, hiszen az élmények számára a hagyományos ismeretek nyújtanak keretet.
Voltaképpen hiedelemmondának (Glaubenssage, belief legend) akkor lehet nevezni egy elbeszélést, ha az már eltávolodott az eredeti élménytől, de összhangban van egy vidék memorat- és hiedelemanyagával. Forrásértéke a néphit szempontjából csekélyebb. Ez a belief fabulat, amely középső fok a memorat és a fabulat között.
Fabulatnak azokat a mondákat lehet tekinteni, amelyek szuggesztív, fantáziadús motívumaik, elbeszélő értékeik miatt olykor kifejezetten szórakoztatás céljából hangzanak el egy közösségben, akkor is, ha a bennük foglaltakat senki sem hiszi el. Funkciójuk megegyezik a mesékével (Honko 1964: 10–13). Nem tanácsos tehát a fabulat alapján következtetéseket levonni az elbeszélők hitvilágára vonatkozóan, hiszen ez a népköltészeti forma túléli a hiedelmeket, független azoktól. Nem véletlen, hogy számos fabulat helyet kapott a mesekatalógusban is (pl. AaTh 365: Lenore). Mesei jellegén nem változtat 142az a tény sem, hogy némelykor helyhez és meghatározott személyhez kötődik, generációkon át hagyományozódik, és nagy területeken válhat ismertté: csak éppen a hitvilággal nem áll közvetlen kapcsolatban, helyette meghatározott sablont követ. R. Th. Christiansen (1958) „vándormondá”-nak nevezte el e népköltészeti jelenséget.
Ugyanaz a hiedelem megjelenhet közlés, memorat és fabulat formájában is, vándormondáknak is lehet helyi változatuk, és azonos típuson belül is többféle mondacsoporthoz lehet olykor az egyes szövegeket besorolni. A Grimm testvérek gyűjteményében jelent meg egy monda, amely szerint 1284-ben Hameln városában feltűnt egy különös férfi, aki elvállalta, hogy fizetség fejében megszabadítja a várost a patkányoktól és egerektől. Furulyájával egybegyűjtötte tehát az állatokat, azok köréje sereglettek, és kivezette őket a városból. A fizetség azonban elmaradt. Június 26-án visszatért, és mialatt a város egész lakossága a templomban ült, furulyázni kezdett, és az otthon maradt gyermekek előjöttek a házakból. Százharminc gyermeket vezetett el, senki sem tudja hova, mert a két visszatért gyermek közül az egyik vak, a másik néma volt, így nem vezethette nyomra a felnőtteket. Azt is mondják, hogy a patkányűző egy barlangba vitte a gyermekeket, és a barlang másik nyílásán Erdélyben jött velük elő.
A furulyával patkányokat és más ártalmas férgeket elűző „tudományos” („patkányos ember”) a magyar néphitből is ismerős. Míg a hamelni patkányűzőről szóló monda tartalmánál fogva lehet történeti, helyi (Röhrich 1973: 15), a szászok erdélyi betelepüléséről szóló eredetmonda (ti. a hamelni gyerekek lennének az erdélyi szászok ősei), de hiedelemmonda is, ugyanakkor fabulat, amely vándormotívumokat tartalmaz: a magyar patkányos emberről szóló mondák (L/10 II. 2/A – Bihari 1980: 110) hiedelemmondák, memoratok. Míg a hamelni mondát a németek ma már csak gyermekkori emlékek (meséskönyv, iskola) alapján tudják felidézni (Röhrich 1973: 13), addig a patkányos ember alakja a magyar néphitben a közelmúltig elevenen élt. „Amikor olyan 20–30 éves lehettem, élt itt egy István bácsi nevű ember, aki arról volt híres, hogy a patkányokat el tudta űzni a háztól. Sokan mentek hozzá hívni, hogy űzze el a patkányokat, de nem ment csak ahhoz, akit különösképpen szeretett, ezért semmi fizetséget el nem fogadott. A patkányűző szere csupán egy furulya volt...” (Solgor I. gyűjtéséből Bihari 1980: 287).
A von Sydow által bevezetett egyéb kategóriák (fict ’fikció’ – semmi hiedelemalapja nincs, pl. gyermekijesztő lény; metaphor ’metafora’ – költői kép, szintén hiányzik a néphitből; stb.) funkcióját is pontosan meg kell határozni ahhoz, hogy a verbális hagyomány poétikai és hiedelembeli elemeit elkülöníthessük. A funkcionális vizsgálatok során a kategóriák száma jelentősen megnövekedett, pl. szórakoztató (entertaining), tréfás (jocular), tanács (consiliata), megerősítő közlés (affirmate dit) stb. (Alver 1967: 68).
A hiedelemmonda művészi formává szerveződésének különböző stádiumait ezek a kutatások tehát a bennük foglalt hiedelemhez viszonyítva állapították meg. Az így létrehozott kategóriák sokasága, valamint az a körülmény, hogy ezeket gyakran csak bizonytalanul lehet egymástól megkülönböztetni, odavezetett, hogy egyre-másra tartózkodnak a kutatók attól, hogy a hiedelemmonda terminust használják. Így jelentkezik újabban a hiedelemszöveg (Bihari 1976; Fejős 1981: 91) és a korábbi szóhasználathoz részben visszatérő hiedelemtörténet (Hoppál 1976) megjelölés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me