HELYE A MŰFAJOK KÖZÖTT

Full text search

HELYE A MŰFAJOK KÖZÖTT
Hogyan helyezhető el a proverbium a folklórműfajok rendszerében? Erre a kérdésre válaszolni nem könnyű feladat. A magyar közmondáskutatók közül kevesen kerestek választ a nehezen eldönthető kérdésre. Erdélyi János azonosítja ezt a műfajt a népköltészettel (Erdélyi J. 1851: 435), Tolnai Vilmos rokonítja vele (Tolnai 1935). Műfaji hovatartozandóságáról nem beszélnek. A magyar népköltészet c. egyetemi jegyzet az epikus alkotások közé sorolja, azzal az indoklással, hogy „Ha sorra vesszük a különböző változatokat, azt is tapasztalhatjuk, hogy ezek a puszta grammatikai megfogalmazásoktól 226valamely epikus szituáció vagy történet megjelenítéséig terjedhetnek. E legfejlettebb példányok alapján oszthatjuk be őket egyetemlegesen az epikus alkotások körébe” (Dömötör T.–Katona–Ortutay–Voigt 1966: 141). Máshol azonban Voigt Vilmos figyelmezteti a folklórműfajok kutatóit, hogy „a folklór alkotások vizsgálata során a hivatásos művészet kategóriáit egészen autonóm módon, lehetőségként, határesetekként kell vizsgálnunk” (Voigt 1965: 205). Ez a figyelmeztetés indokolt, mert a három nagy műnem klasszikus szabályait a proverbium műfajánál nem tudjuk alkalmazni. A proverbium általában egy mondatból áll, s ez a formai rövidség már eleve határt szab az epika olyan tulajdonságainak érvényesülésére, mint hős, hősök jellemének fejlődése, cselekmény alakulása, változó nézőpontú elbeszélés stb. Az epikus alkotásnak a hivatásos művészetben ismert tulajdonságait a proverbium műfajában nem találjuk meg. A proverbium önálló alkotás a benne levő epikus tartalom prózában való kifejeződése miatt, autonóm műfaji egységként kezelendő, amely legközelebb az epikához áll.
Ha tehát ezzel az osztályozással nem ragadható meg a proverbium műfajának lényege, akkor más megközelítési módot kell keresni.
A folklórműfajok között három szempont szerint lehet különbséget tenni: verstan, tematika vagy viselkedés alapján sorolhatjuk osztályokba.
A proverbiumok helyét újabban pragmatikai szempontok alapján próbálták kijelölni a folklórműfajok között. Ennek alapján valamely folklór-megnyilatkozás befogadója lehet passzív vagy aktív. E két ideáltípushoz viszonyítva egyetlen sorként képzelhetjük el a folklórműfajokat. Az egyik osztályozás szerint vannak statikus műfajok, amelyeknél a befogadó puszta szemlélő (népi díszítőművészet), fiktív műfajok, ahol a hallgató azonosítja magát a szereplők egy részével (ilyen a mese), játékos műfajok, amelyek már föltételezik a részvételt (pl. a találós kérdések) és vannak az ún. társalgási műfajok, amelyek a személyek közötti spontán kommunikáció részei. A közmondások a legutóbbi csoportba tartoznak. Míg a statikus és fiktív műfajok általában megtörtént eseményekre utalnak, a játékos műfajok pedig a jelen megnyilvánulásai, addig a társalgási vagy beszélgető műfajok a jövőre orientáltak (Abrahams 1969: 112–122).
A közmondásokat először a németalföldi André Jolles kísérelte meg elhelyezni a többi műfaj között. A szóbeliség egyszerű formáit az írásbeliség összetett műfajaival állítva szembe, tematikus osztályozást vezetett be. Állítása szerint a folklórműfajok közül a legenda a követendő emberfölötti példával, a saga a család történetével, a mítosz a világmindenség lényegével, a találós a megfejtendő feladattal foglalkozik, a közmondás felhalmozott tapasztalatot összegez, az eset erkölcsi elvek közötti választást fejez ki, a memorat tények szóbeli rögzítését adja, a mese fölfüggeszti az erkölcsöt nem ismerő valóság törvényét, a vicc pedig e valóság tökéletlenségére hívja fel a figyelmet (Jolles 1930).
A proverbium nemcsak önmagában állhat, hanem más folklórműfajokban is szerepelhet. Társítódhat a mesével, nemcsak úgy, hogy egy mesének a konklúziója lehet egy közmondás (Kibédi Varga 1976). A közmondások az erkölcsi célzatú mesékkel – így a fabulákkal – is rokonságban állnak, amennyiben mindkét műfajhoz tartozó nyelvi megnyilatkozások személyek közötti ismétlődő nehézségeket próbálnak megoldani, pontosabban egyéni igények és közösségi szükségletek feszültségével foglalkoznak. A különbség a szövegek hosszúságában rejlik: a mese elmondásához szükséges időre általában csak olyan beszélő formálhat igényt, aki hallgatói fölött áll (pl. idősebb), míg a közmondás megszólaltatója és befogadója egyenlő szinten áll egymással. Miben is különbözik 227a mesemondás helyzete a közmondás idézőjétől? Az előbbi nagyobb távlatot teremt küldő és vevő (vagyis előadó és hallgató) között. Más szóval a közmondások idézésére szinte bármilyen társalgás közben sor kerülhet. A rövidség mellett feltehetően a távlat hiánya is okozza, hogy a közmondást kevésbé lehet műalkotásnak tekinteni, mint pl. a mesét.
A közmondás ötvöződhet találós kérdéssel is, de a közmondásból hiányzik a találós kérdés kettős felépítése. Bár a proverbiumok fejlettebb formáinál találunk ilyen kérdés-felelet formát. „Mit is mondott a kabai asszony? – Igyunk egyet komámasszony!” A találós kérdés és a közmondás hasonlít annyiban, hogy mindkettő rövid, néhány elemből álló, tulajdonképpen szűk szavú leírás. De míg a közmondásokban ezek az elemek összetartoznak, világos képet hoznak létre, amely lehetővé tesz egy sajátos értelmezést, a találós kérdésben a leíró elemek szemlátomást összeütköznek egymással és zavart keltenek, legalábbis addig, amíg a válasz meg nem érkezik, pontosabban meg nem fogalmazódik. Elli Köngäs-Maranda a következőképpen veti össze egymással a közmondásokat és a találós kérdéseket: „míg a találós kérdéseknél a megfejtőnek át kell rágnia magát a szerkezeten, hogy eljusson a jelentetthez, addig a közmondásokban a jelentettet, az összefüggésrendszer, a helyzet szolgáltatja. A »felelet« megfigyelés eredménye, melyhez utólag csatlakozik a kép. Az összehasonlítás szerkezete hasonló, sőt olykor azonos is lehet, de a közlés folyamata (az üzenet kifejezése) fordított” (Köngäs-Maranda, E.–Maranda, P. 1971: 130).
A proverbiumok az állandósult nyelvi megnyilatkozások nagyobb osztályába sorolhatók. Míg a szóbeliségben a tanító célzatú erkölcsi mesével, találós kérdéssel tart leginkább rokonságot, addig az írásbeliségben a fölirat (epitáfium), az epigramma, a maxima, az aforizma, a hirdetések jelszavai stb. rokonok a közmondással: ők is röviden nevezik meg a küldő és vevő közötti sajátos viszonyt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me