A TALÁLÓSOK STILISZTIKÁJÁHOZ

Full text search

A TALÁLÓSOK STILISZTIKÁJÁHOZ
Szóbeli rejtvényeink stilisztikai eszköztára még nem volt beható vizsgálat tárgya. Mindössze néhány elszórt megjegyzéssel találkozunk erre vonatkozóan, pl. Csongrád megyei gyűjtése jegyzeteiben az alábbiakat írja Török Károly: „…a szavak rythmusos elhelyezése, hangutánzás, alliterátio stb. melyek úgy találós meséinknek, mint közmondásainknak feltűnő s jellemző tulajdonságait képezik…”; „…találós meséink legnagyobb része nem vers, de ilyen rythmusos próza…” (Török 1872: 501), de már A magyar folklór c. egyetemi tankönyv Katona Imre írta stilisztika-fejezetei (Katona I. 1979c) még példák erejéig sem érintik szóbeli rejtvényeinket.
Lavonen nagy teret szentelt a karél találósok alliterációinak (Lavonen 1977: 107–113), jellemző példákon mutatta be e rokon népünknél a szóbeli rejtvényekben oly gyakori elő- vagy kezdőrímet, magyar példáink azonban még ezen az anyagon is túltesznek, hiszen még nyolcszoros alliterációval is találkozunk találósaink között:
Mihelyt meglesz, mindjárt megmar,
Mihelyt megmar, mindjárt meghal.
          – Tűzszikra.
Ezen sok változatban feljegyzett, az egész magyar nyelvterületen elterjedt rejtvény mellé hasonlóan hosszú sort tudok idézni a jugoszláviai Piros községből:
Földet füstöl,
Fazekat forráz, [szerintem: formáz – M. L.]
Fület foltoz.
                              – Fazekas.
Mivel Matijevics Lajos eme közlésének (Matijevics 1976: 8) nincsenek változatai, elképzelhető, hogy a fenti találós egyéni ötlet, amely nem fog meghonosodni népünknél.
Rövidebb a közismert, szintén országszerte elterjedt alliteráló találós a békákról (Úton útfélen úrfiak ugrálnak), amelynek eddig ismert legkorábbi változatában ugyan megtörik az alliteráció, de pontosabb a felvillantott kép: Úton útfélen zöld ruhájú úrfiak ugrándoznak. – Béka. (MTA RUI 208. 30: 11a, 1773-ból!)
Nemcsak egy hang ismétlésére épülő alliterációkkal találkozunk szóbeli rejtvényeinknél, hanem vannak több, párhuzamos előrímsorozatot tartalmazó példák is. Pl.:
243Nyúl vóna, nyoma vóna,
Vidra vóna, véri vóna,
nyúl sincs, nyoma sincs,
vidra sincs, vére sincs.
          – Lepke.
(Bodrogkeresztúr; Paszlavszky 1876: 329)
Másik példánkon egyre bővülő változatot figyelhetünk meg, melyek közül a legegyszerűbb, forma az alábbi:
Lyik-lyuk, csupa lyuk, Csimi-csomó, csupa csomó.
          – Háló.
(Hódmezővásárhely; Török 1872: 366)
A következő bővítés bevett egy harmadik alliteráció-sorozatot is:
Lik, lik, végig lik,
végestelen végig lik;
Csomó, csomó, végig csomó,
végestelen végig csomó?
          – Nádszál.
(Szilágyság; Magyar nyelvészet 1857: II. 237)
Mindkét megfejtés- és szövegváltozat több feljegyzésben ismeretes mind a kiadott, mind a kiadatlan anyagban, a legtovább fejlesztett harmadik példa azonban egyedüli:
Lyuk, lyuk, lyuk, végig lyuk.
Végestelen végig lyuk,
Csomó, csomó, végig csomó,
Végestelen végig csomó.
Fa, fa, fa, végig fa,
Végestelen végig fa,
Szeg, szeg, végig szeg,
Végestelen végig szeg.
          – Drótkerítés.
(Écs, Győr-Sopron m. Kiss P. gy. 1953; EA 9239: 7)
Mindezek a példák jól bizonyítják, hogy milyen nagy szerepe van az alliterációnak szóbeli rejtvényeink stilisztikai eszközei között, s ez a tény a rokon népek anyagához köti találósainkat, hiszen a szomszédos népeknél és azok rokon népeinél sokkalta ritkább, s jóformán csak egyes szópárokra, jelzős szerkezetekre terjed ki a betűrím (Wossidlo 1897: 339), s alliteráló szópárok halmozásával sem találkozunk úgy, mint a magyarban:
Hasa hajó, lába lapát, torka trombita.
          – Lúd.
(Tiszakeresztúr, Ugocsa m.; Magyar Nyelvészet 1858: III. 323)
244Voigt Vilmos (1969: 363) felveti, hogy néhány alliteráló találósunkban rálelünk az A. I. Gerbsztman megfogalmazta „hangszimbolika” nyomaira, mely szerint a szóbeli rejtvény kérdés tagja és felelet tagja között hangzásbeli kapcsolat van (Gerbsztman 1968). A kevéssé meggyőző (és ritka!) orosz példákhoz hasonlóan Voigt példái (1969: 362–9/a, b, c szövegek) sem meggyőzőek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me