HISTÓRIAI TÉMÁK

Full text search

HISTÓRIAI TÉMÁK
A históriákra jellemző az aktualitás, a friss alkalmazkodás és ezzel összefüggően a témák változatossága. Mindez a műfaj jellegéből, életkörülményeiből jól magyarázható: a vásárok, búcsúk zajló tömegében nem annyira a szépen komponált ének, művészi előadás volt a fontos, hanem az érdekes téma, a szenzációs hír és a harsogó, rikító tónusú előadás. Még a vallásos énekekben is, melyek tárgya leginkább állandó, és melyeket búcsúkban olykor szent énekként is zengedeztek, igyekeztek a versbe szedett történetet valamely ismert helyhez – többnyire búcsújáró helyhez – és közeli időponthoz rögzíteni, melynek aztán az lett a következménye, hogy régtől ismert csodatörténetek újabb és újabb köntösben, megfogalmazásban láttak napvilágot.
De milyenek is voltak a históriai történetek? Valójában mindenféle történet a históriába 390kerülhetett, ami a köznapi emberrel megtörtént, csak az kellett, hogy érdekes legyen, újszerű, szenzációs vagy elborzasztó. Olyan tehát, ami azonnal magára vonta a figyelmet, és amivel meg lehetett ragadni a gyanútlan embert. Ezért a história témája többnyire gyilkosság, halál, verekedés, betörés vagy a hajdani időkben oly félelmetes tűzeset. Az ún. országos események is helyet kaphattak benne – így pl. háború, árvíz vagy aszály –, de korántsem országos, szélesebb vonatkozásban, hanem úgy, ahogy ezek egy-egy ember életére hatottak, vagy éppen egyéni tragédiát okoztak. Ilyen értelemben a históriák az eseményeket az egyes emberek szemszögéből mutatták be, olykor igen leszűkült, szinte torz szemszögből. A zajló események között egyedül maradt és az emberi gonoszságnak, kegyetlenségnek vagy az elemeknek egyaránt kiszolgáltatott szegény ember szemszögéből, aki csak rémüldözik a rendkívüli és elsöprő árként rázúduló eseményeken.
Az események „emberi oldalról” való értékelése jellemző egyébként a balladákra is, melyekben ugyancsak emberi sorsokat, tragédiákat láthatunk – csak éppen magas művészi fokon, harsogó színektől és szenzációhajhászástól mentesen. Mindenesetre az alapszemlélet, az emberi sors iránti érdeklődés hasonló, és ez a szemléleti hasonlóság ugyancsak megkönnyítette a kölcsönhatást, és főleg azt, hogy a históriát a balladafenntartó közösség megtanulta, énekei közé iktatta és közben „balladásíthatta”.
A história témáinak változatossága, egyben leszűkülése és a szenzációs hírek felé való eltolódása még elődéhez, a históriás énekhez képest is szembeszökő. Ebben még több olyan téma is akadt – pl. a török elleni harc –, amely országos érdekű, és az egész népet lelkesítette. De ezt a harcot éppen a históriás éneket is fenntartó felső, nemesi rétegek vezették. A históriák fenntartója, a polgárosodó parasztság viszont ez időre egyre jobban elszigetelődött, s ezzel együtt érdeklődése is szűkebb körre szorult.
A históriai témák leszűkülése végül is annak a fejlődésnek az eredménye, amely a parasztság életviszonyaiban és a többi társadalmi réteghez való kapcsolatában végbement, és amelynek révén érzéketlenné vált „az országos témák” iránt, vagy ahogy Arany János megfogalmazta, nem érdekelte „sorsa a nemzetnek, mely őt századokon keresztül dolog (res) gyanánt tekintette”.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me