16. SZÁZADI SZÖVEGEK

Full text search

16. SZÁZADI SZÖVEGEK
Továbbmenve a 16. századra, a legfontosabb kapcsolatot a kor költészetével azok a szövegeink mutatják, amelyek 2 × 5 + 5 + 6, 2 × 7 + 7 + 6 szótagú sorokból, tehát hatsorosan vannak felépítve. Ezek a versszaktípusok (és ezek háromszori alkalmazása a versszakon belül, tehát kilencsorosan) ekkor jelennek meg nagy mennyiségben a magyar irodalomban. Minthogy a régi stílus izometrikus formáitól elütnek, nemigen lehet más az eredetük, mint a 16. századi irodalom, amely a reformáció révén, tudjuk, rendkívül nagy 535hatással volt a népi műveltségre is. Kevés ilyen formájú dalunk van, de azok rendkívül nagy variáns-mennyiséggel vannak képviselve, vagyis igen nagy kedveltségnek örvendenek a népéletben, lévén táncdal, illetve lakodalmas (120. és 36. példa). Érdekes viszont, hogy a 16. század legnépszerűbb formaújítása, a 6+6+7 kétszer vagy háromszor – a Balassi-strófa –, tudomásom szerint alig van képviselve, s csak a később tárgyalandó, 17. századi „Magos kősziklának oldalából nyílik” dalát hozhatom fel rá közismert példának.
Kodály Nyitra megyében gyűjtötte a következő 4 × 5 + 5 szótagú, tehát szintén irodalmi eredetű formában fogalmazott szöveget, mely egy 16. századi dallammal jár együtt:
350. Arany, ezüstért, cifra ruháért,
Leányt el ne végy koszorujáért.
Inkább szeressed jámborságáért,
Előtted való szép járásáért.
(Kodály–Vargyas 1952: 52. l.)
Szerinte a dallam valószínűleg 16. századi. A szöveget mi később, a 17. századból ismerjük. Nincs azért kizárva, hogy már korábban is divatban volt; az ilyen különös együttjárások szöveg és dallam közt, mint már említettem, közös eredetre vallanak. (NB. a dallam még régebbi is lehet, középkori, mert variánsa annak a francia balladadallamnak, amely több francia eredetű magyar balladával jár együtt.)
A korszakban keletkezett népdalok után lássuk, mi maradt fönn a kor irodalmából. Egyetlen biztos adatról van tudomásunk: Gyergyai Árgirusának 20. századig tartó életéről. Kodály hallotta énekelni néhány versszakát Bukovinában, s ott említették is a ponyvafüzetet, „istóriát”, amiből olvasták, de amit Kodály már nem tudott megtalálni (Kodály 1920; Kodály–Vargyas 1952: 50. l.). Minthogy a dallam az a recitáló tizenkettes volt, amiben nemcsak a Kádár István éneke maradt fenn, hanem amit Tinódi és más 16. századi epikus költő is használt, ami valószínűleg a régi magyar epikus költészet dallamtípusa volt, nagy a valószínűsége, hogy az Árgirus-szöveg is már a 16. században elterjedhetett a nép közt, bár számtalan későbbi ponyvakiadása éppúgy elterjeszthette.
Az Árgiruson kívül még egy szövegről sejthetjük, hogy ugyanebből a stíluskörből származik, bár ennél közvetlenül semmi sem mutat sem a 16., sem a 17. vagy 18. századra: akármelyikben keletkezhetett, azért itt említjük meg. A szöveg kétségtelen műköltői, régi irodalmi stílusa elválik a népköltészet jellemző darabjaitól; ezt is énekes koldusoktól tanulták vagy jegyezték föl a gyűjtők, akik a legrégebbi irodalmi és félirodalmi hagyományt közvetítették a néphez. A rímelés is – aabb – és néhány nagyon kiugró, jó rím régi költő szövegéről tanúskodik.
351. 1. Gyászba borult az ég, az üdő változik,
Csak a bú sokasul, s az öröm távozik.
Vesztet így ír nekem az idő mindenbe.
Csak fájdalmat érzek halálig szívembe.
 
2. Lám, eltelik mindjár a reménylett óra,
Melyben vártam, éltem hogy fordulna jóra.
De az üdő most es bánatot osztogat.
Ami jót adott vót, attól es fosztogat.
 
5363. Elűzi a tavasz a tél keménységit,
A napnak feljötte az ő setétségit.
Legyen az időben bármily változása,
De az én szüvemnek nincs megvidulása.
 
4. Akár merre menjek, akár merre térjek,
Mindenütt csak a búval kell találkozzam.
De az ember remél, jót vár a jövőre.
De az ember remél, jót vár a jövőre.
(0155)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me