HALOTT

Full text search

HALOTT
Meséinkben és hiedelmeinkben egyaránt gyakran előforduló mitikus alak a halott. A néphit szerint – mint a keresztény tanításokban is – a földi élet csupán az emberi élet rövid szakasza, s a halál éppen az életnek a túlvilágon való kezdetét jelenti.
Az ember nem tudta és nem akarta felfogni az elmúlást, azt, hogy az élet véges. Az 93elhalálozott ember időnként meg-megjelent a hozzátartozók gondolataiban, álmaiban. E találkozásokat valóságként fogták fel.
A magyar néphitben a halott, legalábbis egy ideig, nem távozik el a messzi túlvilágba, hanem a temetőben, esetleg a ház körül tartózkodik, s időnként hazalátogat. Népszokásainkból ismert, hogy a temetés után a halottnak napokon át meg is terítenek, élelmezéséről gondoskodnak. A halott hazajő akkor, ha valamilyen elintézetlen dolga maradt, ha valamilyen átok miatt a sírban nyugalmat nem talál, vagy ha valamilyen mágikus eljárással visszavarázsolják (AaTh 365). A halott leány virággá változhat (AaTh 407A), a halott föltámasztható az élet vizével (AaTh 300; BN 551), de a halott megjelenik akkor is, ha a háláját akarja leróni (AaTh 506, 507). Néhány – hiedelemmondában sem ismeretlen – mesetörténetet vizsgáljunk meg.
Legismertebb A halott vőlegény (AaTh 365: Lenore) története. A leány elővarázsolja vőlegényét, akiről nem tudja, hogy a háborúban elesett. A vőlegény megjelenik, és a temetőbe viszi menyasszonyát. Útközben mondja: „Jaj de szépen süt a hold, egy eleven meg egy holt, nem félsz, drágám?” A leány nem megy le vele a sírba, hanem a halottasházba menekül, ahol egy másik halott fekszik. Nem marad idő arra, hogy a kakasszó előtt a holt kiadja az elevent, s így a leány életben marad. Hazánkban ez a mese gyakran keveredik az Ördögszerető (AaTh 407B) mesetípussal. A halott vőlegény félelmetes démon, elővarázslása halálos veszélyt jelent.
A hálás halott (AaTh 507A) mesetípusban is a nyugalmat nem talált, hazajáró halottról van szó, olyan lélekről, amely adósa maradt a mesehősnek. A jószívű ember ugyanis kifizette a ravatalon fekvő ember adósságait és a temetési költségeket. Ezután egy csupasz gyerek szegődik a hős mellé. A különös útitárs meggyógyítja a hős menyasszonyát, méghozzá úgy, hogy kettéhasítja és kitisztítja a benne lévő csúszóktól, békáktól. A hála lerovása után felfedi kilétét és eltűnik. Ez az epizód hasonló ahhoz a népi hiedelemhez, mely szerint a boszorkányság tudója belül békákkal, kígyókkal van teli (Ortutay 1940: 390).
Egy hiedelemmonda szerint (AaTh 1676B) a legények fogadnak: Ki mer kimenni éjjel a temetőbe, és egy karót a sírba szúrni? Egy legény vállalkozik, aki a karóval a kötényét is átszúrja. Szörnyethal, mivel azt hitte, hogy a halott rántotta őt vissza (Körner 1970b: 79). Az Életre-halálra jó barátok (AaTh 470) történeteiben a halottat vendégségbe hívják. Ha a vőlegény a viszonthívást elfogadja, csak több száz év után kerül vissza.
A kísértet szinte teljesen azonos a „hazajáró halott”-tal, mivel a kísértetet is a halott hazajáró lelkének tartják. Az árnyalati különbség az, hogy a kísértet főleg a temetőben és annak környékén jár, s éjszakánként a gyanútlan járókelőket ijesztgeti. Ezzel szemben a halott mindig a régi otthonát, a hozzátartozóit keresi fel, s mindig abban a ruhában, amelyikben eltemették. A magyar népmesékben a kísértetképzet gyakran keveredik az ördög képzetével. Például az AaTh 307-es, BN 322*-es és különösen az AaTh 326-os mesetípusokban a hős démonikus ellenfelét a mesemondók hol kísértetnek, hol ördögnek nevezik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me