SPORTSZERŰ NÉPI JÁTÉKOK

Full text search

SPORTSZERŰ NÉPI JÁTÉKOK
A teniszhez, illetve tollaslabdához hasonló népi játék a karikázás, amelyről ugyan kevés adatunk van, de az ország egész területén ismerik. Tömör fakarikával és buzogány formájú botokkal játsszák. Az egyik csapat első játékosa elüti a karikát. A másik csapat igyekszik azt bottal megállítani: ahol sikerül, onnan ütik vissza. Így előre-hátra haladnak aszerint, hogy milyen hosszút tudnak ütni. A cél az, hogy az ellenfelet a falu végéig kiszorítsák. Amelyik csapatnak ez sikerül, az győz. Játsszák úgy is, hogy nem a kiszorítás az érdekes, hanem az, hogy vissza tudják-e ütni a karikát anélkül, hogy az leesne. Ha leesik, az egy pontot jelent az ellenfélnek. Az a csapat győz, amelyiknek a játék végére több pontja gyűlik össze (Hajdu 1971: 159–160).
A fecskézést ketten vagy többen játszhatják. Mindenkinek van egy botja. Ha ketten játsszák, egyikük feldobja a botot, a másik pedig megpróbálja azt a sajátjával eltalálni (37. ábra). Utána a másik dobja fel, és így folytatják. Ha többen játsszák, a feldobott botot mindenki igyekszik eltalálni, s legközelebb az dob, akinek először sikerült. Ha nincs találat, ismét az előző játékos dob.

37. ábra. Fecskézés
Elsősorban Észak-Magyarországon elterjedt játék a mancsozás. Két csapatban játsszák: egyik az ütő, a másik a kapó csapat. Mindenkinek van egy ütőfája, és a játékhoz faragnak egy kb. ökölnyi nagyságú fagolyót is: ez a mancs. Húznak egy ütővonalat, emögött sorakoznak fel az ütő csapat tagjai. A kapó csapat tagjai szétszórtan a másik 570oldalon helyezkednek el (38. ábra). Játszhatják adogatóval, de úgy is, hogy minden ütő maga dobja föl a fagolyót a levegőbe. A repülő golyót azután megdobja az ütőfával. Az a jó ütés, ha a golyó messzire elrepül, az ütőfa viszont közel esik le. Sikeres ütés után az ütő játékos már szalad is a botjáért, hogy visszaszerezze. Közben a kapók igyekeznek elfogni a golyót és visszagurítani az ütővonalon túlra. Ha az ütő játékosnak előbb sikerül visszaérnie a vonal mögé, mint ahogy a kapók a golyót odagurítják, visszaszerezte botját; ha azonban később, akkor a botot kint kell hagynia a játéktéren. Valamelyik következő játékos sikeres ütése után ismét kiszaladhat érte, és megpróbálhatja visszahozni. Van, ahol úgy játsszák, hogy ha a kapók a levegőből elfogják a fagolyót, rögtön cserél a két csapat. Ha az ütők mind sorra kerültek, és egyik sem tudta visszaszerezni a botját, akkor mindig csapatcsere van. Az a dicsőség, ha egy csapat sokáig marad ütő (Hajdu 1971: 161–162; Dorner 1912).

38. ábra. Mancsozás
(Haider–Borsai–Kovács 1977: 144 nyomán)
Egy ütő és egy kapó csapat játssza a tekézést is. Az ütők egy vonal mögött akkora lyukakat ásnak, melyekbe a játékhoz használt fagolyó (teke) belefér. Mindegyikük 571egy-egy gödör mögé áll, és botja végét beledugja. A másik csapat tagjai szétszórtan helyezkednek el. Közülük egy a gurító (39. ábra). A gurító a vonal előtt elgurítja a tekét, az ütő csapat tagjai pedig botjukkal megpróbálják eltalálni úgy, hogy minél messzebbre menjen. Ha valakinek sikerül, kiszaladnak az elhajított botokért, és igyekeznek vissza a lyukakhoz. Eközben a másik csapat tagjai megpróbálják gyorsan elfogni a tekét, és visszadobják a gurítónak, hogy tegye be egy üresen hagyott gödörbe. Ha ez sikerül, cserél a két csapat és kezdik elölről. Játsszák úgy is, hogy a gurító nem a vonallal párhuzamosan, hanem arra merőlegesen gurít. Ilyenkor csak egy tekelyuk van, mégpedig a vonal előtt (40. ábra). A játékmód a fentitől abban különbözik, hogy akik még nem értek vissza a vonal mögé, mikor a teke a tekelyukba került, azok botjaikat kint hagyják a játéktéren. A következő találat esetén futhatnak ismét érte. Csapatcsere akkor van, ha minden ütő 572botja kint maradt. Ez a játéktípus elsősorban Észak-Magyarországon, illetve az Alföldön ismert (Hajdu 1971: 162–165).

39. ábra. Tekézés
(Borsai–Hajdu–Igaz 1980: 113 nyomán)

40. ábra. Tekézés
Pásztori eredetű, lényegében országszerte ismert népi játék a csülközés. A pásztornak meg kellett védenie állatait a farkasoktól; ugyanígy őrzi a játékban a csősz a felállított „csülköt” és az eldobott botokat. A „csülök” általában egy fahasáb vagy vékonyabb tuskó. Ettől bizonyos távolságra húznak egy vonalat, amely mögé állnak a játékosok. Mindenkinek van egy kb. egy méter hosszú botja. A csőszt gyakran botrúgással sorsolják ki (lásd a Függelékben a kisorsolók között). Ő odaáll nem messze a csülöktől (41. ábra). A többiek a vonal mögül egymás után eldobják botjaikat. A cél az, hogy a csülköt feldöntsék. Akinek nem sikerül, félreáll, és figyeli a többiek dobásait. Amikor valamelyik játszó eltalálja a csülköt, mindenki, aki már eldobta a botját, szalad érte. A csősz igyekszik az eldőlt fát minél gyorsabban felállítani, majd a futó játékosok közül valakit megérinteni a botjával, mielőtt az visszaérne a vonal mögé. Ha sikerül valakit elérnie, cserél vele, ha nem, ő marad a csősz. Akkor sem cserélhet, ha a felállított csülök ismét eldől. A soron következő játékos kezdi megint a botdobálást. Előfordul, hogy senki nem találja el a csülköt; ekkor is kifutnak, de ez a csősznek kedvez, mert nem kell vesződnie a csülökállítással. A játékban mindenki arra törekszik, hogy a csőszséget elkerülje, illetve minél hamarabb megszabaduljon tőle (Bakos 1953: 244; Hajdu 1971: 141–146).

41. ábra. Csülközés
(Hajdu 1986: 8 nyomán)
A görcölést általában hatan vagy nyolcan játsszák, mégpedig úgy, hogy ketten-ketten tartoznak össze. Téglalap alakú játékteret jelölnek ki, melynek négy sarkába egy-egy akkora lyukat ásnak, hogy a labda beleférjen. Ezekhez állnak négyen egy-egy bottal, ketten pedig a téglalap rövidebb oldalai mögött egymással szemben helyezkednek el. Ők az adogatók. A két „kutya” a téglalap hosszabb oldalaihoz áll (42. ábra). A labda az adogatóknál van, ők dobálják egymásnak. A botosok megpróbálják elütni. Ha valamelyiküknek sikerül, a hosszanti oldalon lévő botosok összefutnak, botjaikat (egyszer vagy 573többször) összeütik, majd szaladnak vissza a helyükre, s a botokat visszadugják a lyukba. A kutyák ezalatt az elütött labdát igyekeznek gyorsan megszerezni, az adogatóknak dobják, és azok beleteszik valamelyik üresen hagyott lyukba. Ha ez sikerül, cserélnek a botos párral. Ha a botos melléver, akkor is össze kell ütniük a botokat. Az adogatónak ilyenkor könnyebb a dolga, mert gyorsabban tudja megszerezni a labdát és elfoglalni a lyukat. E játéktípus különböző variánsait Észak- és Kelet-Magyarországról ismerjük (Hajdu 1971: 152–155).

42. ábra. Görcölés
(Hajdu 1971: 154 nyomán)
A kanászos országosan elterjedt, s mint nevéből is kiderül, szintén pásztori eredetű játék: egyik eszközét, a labdát gyakran „disznó”-nak nevezik. A játszók egy 10-12 lépés átmérőjű kör területén kis lyukakat ásnak, mégpedig eggyel kevesebbet, mint ahányan vannak. A kör közepén egy nagyobb gödör van, abba teszik a labdát. Mindenkinek van egy kb. 1 m hosszú botja, melyet a középső gödörbe dug (43. ábra).

43. ábra. Kanászos
574Körbejárva háromig, illetve ötig számolnak, vagy ezt mondják

Csira pata pálinka, pálinka,
Tüske ment a lábomba, lábomba,
Vegyétek ki!
(Szany, Sopron m.; Borvendég E. gy. 1952)

Krumplit főzünk a disznóknak,
Kását meg a malacoknak,
Hű, trüccs kanász!
(Dávod, Bács-Bodrog m.; Kiss L. gy. 1961)
A végén szétszaladnak, mindenki foglal magának egy gödröt, amelybe beledugja a botja végét, s akinek nem jut, az a kanász (44. ábra). A labdát valaki kiüti a középső gödörből, a kanász pedig igyekszik oda visszahajtani. A többiek azonban állandóan elütik: ilyenkor természetesen üres marad a saját gödrük, a kanász pedig szalad elfoglalni. Ha sikerül, a másik játékos lesz a kanász. Ha be tudja hajtani a disznót a középső gödörbe, elölről kezdik az egész játékot. Játsszák úgy is, hogy nincs középső gödör, a kanásznak valamelyik játékos gödrébe kell hajtania a disznót, s ha sikerül, cserélnek. Ilyenkor mindenki 575 a maga gödrét védi, próbálja onnan elütni a labdát (Bakos 1953: 245; Hajdu 1971: 155–159; Hajnal 1906: 61; Nagy J. 1900: 363).

44. ábra. Kanászos
Nagy múltra visszatekintő játék a bigézés, amely szinte az egész magyar nyelvterületen elterjedt. Népszerűségére vall, hogy sokféle néven ismerik: bige, pige, pike, brige, brincka, peca, pilincka, pincike, dólé. A Kresznerics-szótárban (1831) „bicz”, „biczeg”, „binczkézés”, „binczkét játszik” címszavakat találunk. A játékhoz szükséges egy kb. 15 cm hosszú, két végén kihegyezett fácska (bige) és egy 70-80 cm hosszú ütőfa. A kezdőhelyen kétujjnyi mély lyukat ásnak. Kisorsolják az első játékost, aki a lyukra keresztbe fekteti a bigét (45. ábra), és az ütőfával aládugva azzal kilódítja, minél messzebb a lyuktól. A többiek lesik, s igyekeznek a bigét a levegőből elkapni. Ha sikerül valakinek, ő megy játszani, az előbbi pedig kiáll. Ha senki nem tudja a bigét elkapni, akkor az a játékos, aki kilökte, ütőfáját keresztbe fekteti a lyukon, s azt valaki megpróbálja megdobni a bigével. Ha talál, helyet cserélnek, ha nem, ismét a lökő játékos következik. Ütőfájával ráüt a bige egyik végére, mire az felpördül a levegőbe. Ekkor elüti, minél messzebbre. Ezt háromszor ismétli, s ahova a bige harmadszor esik, onnan lépésekkel leméri a távolságot a lyukig. Ahány lépésnyire sikerült elütnie, annyi pontot szerez, és újra ő kezd. Előre meghatározzák, hogy hány pontig játsszák (pl. ezer), s aki azt először eléri, az a győztes (Bakos 1953: 242–243; Hajdu 1971: 137–140).

45. ábra. Bigézés
(Borsai–Hajdu–Igaz 1980: 101 nyomán)
A métázás görög-római eredetű játék; hazánkban általánosan ismert. Különböző formáit ma is játsszák mind az öt kontinensen. Nálunk legvirágzóbb kora Mátyás és II. Lajos uralkodása idejére esett, a 15–16. századra, amikor a királyok és főurak is űzték. Faluhelyen a kollégiumi diákok révén terjedt el, akik sokféle változatban játszották, s akiktől felnőttek és gyerekek egyaránt megtanulták, megőrizték és tovább alakították. Mai formájában a várháborúk emlékét őrzi. A futómétát két csapatban játsszák. 576Húznak két vonalat, az egyik mögött áll fel az ütők csapata, a kapók pedig szétszóródnak a két vonal között. Közülük egy az adogató, ő az ütők mellett áll (46. ábra). Az adogató feldobja a labdát, az első ütő játékos pedig a kezében lévő ütőfával olyan messzire üti, amennyire csak bírja. De már dobja is le az ütőfát, és szalad át a játéktéren, a másik vonalon túlra. A másik csapat igyekszik elkapni vagy minél hamarabb megszerezni a labdát, s ha a játékost futás közben meg tudják dobni, mielőtt a másik vonal mögé ér, a két csapat szerepet cserél. (Labdával a kézben futni nem szabad, csak egymásnak dobni lehet!) Ha nem sikerül eltalálni, akkor az ütő csapat második játékosa következik. Ütés után ő is szalad, s az előbbi játékos is visszafuthat a csapatához, így ő ismét 577megszerzi az ütés jogát. Ha bármelyik ütő játékos úgy látja, hogy ütése nem sikerült, nem kell szaladnia, megvárhatja a következő játékos ütését. Ilyenformán egy-egy ütés után oda- és visszafutók egyszerre öten-hatan is lehetnek a játéktéren. A csapatok nemcsak akkor cserélnek, ha valamelyik futó játékost sikerül megdobni, hanem akkor is, ha az ütő játékosok mind a túlsó vonal mögött rekednek. Játszhatják pontozásra is, akkor az ütők egy oda-vissza szaladással, a kapók pedig a labdának levegőből való elkapásával szerezhetnek pontot. A csapatok mindenképpen igyekeznek ütők lenni, illetve maradni, mert az az érdekesebb.

46. ábra. Métázás
(Hajdu 1971: 148 nyomán)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me