Ibrányi család. (Vajai és ibrányi).

Full text search

Ibrányi család. (Vajai és ibrányi).
Lehoczky * szerint a család törzse Ibrahim nevü török basa volt, ki a keresztyén vallásra térvén át Lukács nevet vett fel, és Szent-György helységet szerzé, melly nevéről Ibram-nak (később Ibrány) neveztetett. Nejéül Kállai Simon leányát irja, kitől leánya Katalin Vay Istvánhoz * mene férjhez, és ennek gyermekei magukat vajai Ibrányiak-nak hivaták.
Lehoczky Stemmatogr. II. 194.
Mint alább látandjuk, itt Lehoczkynál a nevekben is tévedésben van, mert 1-ör az Ibrányi családnak a Vay- és Péchy-ekkeli pörükben felmutatott genealogiájok szerint Kállay Simonnak leánya Erzse Ibrányi Gergelynek (és nem Lukácsnak) volt neje; 2-or ezen Gergely leánya Margit (nem Kata) lőn Vay Istvánnak, az Ibrányiak ősének, nejévé.
Mennyi valóság legyen ez eléadásban Ibrahim-ra vonatkozólag; – el nem dönthetem, de az bizonyos, hogy IV. László király alatt bizonyos Albertnak fia Sebestyén, mivel semmi hadfelkelésben és nemzetgyülésben meg nem jelent, e makacssági hűtlenségen veszté el Ibrány földét, és azt a nevezett király 1280-ban Marczel fiának Sefrid ispánnak adományozá. * Ez oklevél nyomán bizonyos, hogy Ibrány földje (vagy helysége) már ekkor létezett, tehát jóval előbb, mintsem a törökkeli viszonyaink kezdődtek; és innen valószinü, hogy nevezett Sefrid ispán (Comes) lön az Ibrány család alapitója.
Fejér Cod. Diplom. tom. V. vol. 3. pag. 32.
A régi ibrányi Ibrányi család fiága nem sokáig tartá fen magát, a XV. század elején Ibrányi Gergelynek * már csak egy András nevü fia, ki mag nélkül halt el, és egy leánya Margit volt. Nevezett Margit-ot 1414-dik év táján vette nőül vajai Vay «»vezetéknevet, magát vajai Ibrányinak nevezé, és igy lön ujolag az Ibrányi család megalapitója. A családfa következőleg alakult:
Fejér Cod. Diplom. tom. X. vol. VII. pag. 739. szerint Ibrányi András és Gergely 1435-ben Szabolcs megyei Chur helységnek és Zárd halastónak birtokába, a mellyet Darahynak fiától Jánostól zálogczimen birtak, – a leleszi Convent által iktattattak be.
Ibrányi Gergely. (Kállai Erzse); Margit (Vay Istvánné) 1414. 1417.; András †; vajai Ibrányi István (Márky Margit); I. László; János.; I. Miklós 1523. (Szamos-ujlaky Potentiana); Idősb (I. Ferencz 1) Chapy Anna.; 2) Lónyay Krisztina); Bálint; János (Rákóczy Anna); Pál †; II. László †; Miklós †; Zsófia 1590. (Chernel Pál); Anna 1590. (Bornemisza v. Vincze László); Kata (Tatay István); II. Ferencz alországbiró 1582.; III. László 1626. 1653. (Dóczy Anna); III. Ferencz.; Anna (Vay Ábrahám); János †; László Ezredes † 1707.; V. László †; István; Julianna (Kléry Fortunatus); Károly (Krajnik Mária); II. Miklós 1780. kir. tanács. Szabolcs v. alips. (b. Vécsey Mária); István; «»Antal 1897.; Teréz (Keltz); János 1807. Szabolcs v. főbiró. (nőtlen); József. (Kállay Francisca); Farkas Szabolcs v. alispán (Becski Erzse); Mihály (Irinyi Julianna); III. Miklós Szabolcs v. főjegyző † 1807. (gr. Klobusiczky Mária.); egy leány.
Mint emlitők: a régiebb Ibrányi-ak kihalván, a családfán látható Ibrányi Gergely leányát Margitot Vay István vevé nőül, és ennek a fia István és utódai magukat vajai Ibrányi-aknak nevezteték, és a Vayak részére 1418-ban kelt pallos-jogi kiváltság-levélben, valamint e Vay-aknak és Ibrányi-aknak egyenlő czimeröket megujjitó 1507-ki királyi adománylevélben is nevezett Istvántól származott Lászlónak fiai is név szerint bétetettek, és birtokukat Vaján megtartották. *
Szirmay A. Szatmár várm. II. 367. – Vay László: Német Hivség 369. l.
I. Lászlónak fia I. Miklós 1526-ban a Szapolyai által tartott tokai gyülésen részt vett. *Nejétől Szamos-ujlaki Potentianától három gyermekét látjuk a táblázaton: Idősb Ferenczet, kinek eszeni Chapy Annától és Lónyay Krisztinától fia Miklós elhalván, csak leányai maradtak; ezek közűl Annától Bornemisza máskép Vincze Lászlónétól leány ágon a péchujfalusi Péchy család szakad le.
Jászay Pál a M. nemz. napjai a mohácsi vész után 81. lap.
I. Miklósnak második fia Bálint, gyermekeiben kihalt. A harmadik fiu János, kinek neje Rákóczy Anna volt, a jelenkorig terjeszté le ágazatát. Ennek fia
II. Ferencz hires törvénytudó, és alországbiró volt. Őt küldötte Miksa császár Erdélybe a Fogaras vára és földe iránt Báthori István és Békes Gáspár között támadt pernek elintézésére, * és 1582-ben az országgyülés által a Szepességre az ország határainak megvizsgálására küldetett. * 1560-ban többed magával Kis-Madán, Póka-Teleken, és Tőkés-pusztán Szatmár vármegyében királyi adományban birtokot nyert. * Neje rosályi Kún Magdolna * volt. Fia
Szirmay A. Szatmár várm. II. 367.
1582-ki 6. törv. cz.
Szirmay Szatmár várm. II. 92.
Szirmay Szatmár várm. II. 82.
III. László 1635-ben az országgyülés által a száraz vámok eltörlésére kiküldött választmány tagjául neveztetett. * Neje Dóczy Anna volt; ettől fia III. Ferencz, kinek Anna leányát Vay Abrahám vezeté oltárhoz; fiai a mag nélkül kihalt János és IV. László, ki Rákóczi ezredese volt, és 1707-ben a trencsini ütközetben esett el. * Három gyermeke közül csak István hagya maradékot.
1635-ki 72. törv. cz.
Szirmay Szatmár várm. II. 368. – Cott. Zemplin not. hist. 292.
Istvánnak három fia volt: a) István magnélkül halt el; b) Károly, és c) II. Miklós.
Károlynak nejétől Krajnikfalvi Krajnik Máriától fia Antal (1807.) és leánya Teréz Keltznő maradt.
II. Miklós a mult század végén sok ideig Szabolcs vármegye alispánja, utóbb (1780-ban) kir. tanácsos volt. Nejétől báró Vécsey Máriától gyermekei következők:
1) János Szabolcs vármegye főszolgabirája volt. Nőtlen.
2) József, kinek neje Kállay Francziska.
3) Farkas előbb Szabolcs vármegyei alispán, * utóbb (1807-ben) a tiszántuli kerületi tábla ülnöke. Birt Szatmárban Nagy-Géczben. Neje szántói Becsky Erzse.
1807-ki 31. törv. cz.
4) Mihály, kinek neje Irinyi Julianna.
5) III. Miklós Szabolcs vármegye főjegyzője volt. Meghalt 1807-ki febr. 9-én. Nejétől gróf Klobusiczky Máriától egy leánya maradt.
Azonban mint adatainkból látjuk, e családfán a most élő nemzedék hiányzik, de hiányzának még a családnak már régebben élő nevezetes tagjai is. Illyenek
Ibrányi György, ki 1474-ben a budai káptalannak éneklő kanonokja volt. *
Szirmay Szatmár várm. II. k. 367. lap.
Ibrányi István 1507-ben esztergami «»kanondk. *
Szirmay Szatmár várm. II. k. 367. lap.
Ibrányi Péter, ki egyike volt 1523-ban azon biráknak, kik Kesserew Mihály boszniai püspököt nőrokonával egyezteték. *
Tudományos gyüjt. 1836-ki X. köt. 106. l.
Ismét István, * ki talán testvére volt I. Miklós-nak, kivel 1517-ben Szatmár megyei Ders faluban, Hodászon és Kántor-Jánosiban részbirtokot nyert királyi adományban; * és ugyan csak Miklóssal a tokai gyülésen is jelen volt 1526-ban. *
Talán ugyan egy a följebb esztergami kanonokkal.
Szirmay Szatmár várm. II. 81. 86. 89. l.
Jászay Pál a M. nemz. napjai a mohácsi vész után 81.
Ibrányi Ferencz 1604-ben hadi-tiszt. *
Wolfg. Bethlen tom. VI. p. 117.
Ibrányi Mihály 1649-ben Rákóczy György erdélyi hadainak hadnagya; * utóbb 1649-ben váradi alkapitány, a midőn őt Rákóczy György 4710 tallér-, és 645 arany átadásáról nyugtatá. * Leginkább Kemény János alatt táborozott; * és egy izben Pucheim által keményen megveretett. Ennek fia volt Ibrányi Ádám, ki 1661-ben törökfogságba esett. *
Szirmay Szatmár várm. II. 367.
Regestr. Instrumentorum. Ms. Musaei Nro. 2340. fol. lat. pag. 16.
Kemény János önéletirása. Kiadta Szalay L. 224. 362. – Szirmay C. Zemplin not. hist. 174.
Szalárdy Siralmas Krónika 473. l. – Szirmay Szatmár várm. II. 368.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me