Ismeretterjesztő és tudományos folyóiratok

Full text search

379Ismeretterjesztő és tudományos folyóiratok
Az 1830-as évek közepén jelentek meg az első képes ismeretterjesztő folyóiratok: 1834-ben, Pozsonyban a Fillértár Orosz József szerkesztésében, és ugyancsak 1834-ben, Lipcsében, a Garasos Tár, melyet Vajda Péter szerkesztett. A Garasos Tár képei már fametszetesek (szemben a Fillértár litográfiáival), vagyis olcsóbb technikával készültek. Vajda Péter többnyire az angol Penny-Magazin és a német Pfennig-Magazinból fordított cikkeket közölt nevezetes épületekről, híres emberekről, exotikus állatokról és növényekről stb. Mindkét képeslap hamarosan megszűnt, Vajdáé már a tizenkettedik szám után.
A magyar sajtó fejlődését mutatja, hogy a korábbi, általános jellegű, vegyes tartalmú folyóiratok mellett az 1830-as években megjelennek az első tudományos folyóiratok, köztük az első szakközlönyök is. Az 1834-ben megindult Tudománytár az Akadémia folyóirata volt. Valamennyi tudományág köréből hozott közleményeket, eredeti cikkek mellett sok fordítást, és rövid cikkekben rendszeresen beszámolt a külföldi tudományos élet eseményeiről. Negyedévi megjelenése azonban nem biztosított kellő aktualitást. Előbb Toldy Ferenc, 1835-től Csató Pál szerkesztette. 1837-ben két sorozatra bontották, s az önálló tanulmányokat Értekezések címmel külön kötetben közölték. Ezt a sorozatot Luczenbacher (Érdy) János szerkesztette. A másik sorozat tartalmazta a könyvszemlét Almási Balogh Pál szerkesztésében. A folyóirat színvonala magas volt, elsősorban az akadémiai tagok cikkei jelentek meg benne, széles olvasóközönséget azonban nem tudott magának biztosítani s 1844-ben megszűnt.
1831-ben indult az első orvostudományi folyóirat, az Orvosi Tár Bugát Pál és Toldy Ferenc szerkesztésében. 1833 végén az előfizetők csekély száma miatt átmenetileg megszűnt, Bugát azonban Flór Ferenccel 1838-ban újra megindította, s attól kezdve 1848 végéig meg is jelent.
1832-ben indult Angyalffy Mátyás szerkesztésében a Magyar Gazda, amely a korábbi Mezei Gazdák Barátja folytatása volt. 1837-ben a Gazdasági Egyesület Gazdasági Tudósítások (1837–1841) című szakfolyóiratot alapított, Balla Károly pedig Kémlő (1836–1837) címmel indított a mezőgazdaság, az ipar és a kereskedelem kérdéseivel foglalkozó folyóiratot.
A folyóiratirodalom egyrészt megújuló tartalmával szolgálta a haladás ügyét, másrészt változatos formáival (almanach, kritikai orgánum, irodalmi és divatlap, tudományos folyóirat), s egyben-másban a politikai sajtó szerepét is vállalta, különösen az Athenaeum és a Figyelmező, melynek szerkesztői, ha a politikai köztársaság eszméjét nem hirdethették is, mindenesetre megvalósították az egyenlőségre és egyedül a tehetség elsőbbségére alapított "respublica litterariát".

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me