Népies költeményei

Full text search

485Népies költeményei
A reformkori lírikusok közül a legtöbb népies vers Czuczor életművében maradt ránk. Összefügg ez származásával, de azzal is, hogy mint pap személyes élményeit közvetlenül nem énekelhette meg és szerelmi érzéseit népies dalokba vetítette ki. A kezdeményezés a népdalírásban nem az övé. Folytatója volt az Aurora köréből kiinduló mozgalomnak; 1827-ben Toldy buzdítására kezdte gyűjteni a népdalokat. Komáromi tanársága idején, 1830 őszétől öt évig szerkesztette az igen elterjedt Komáromi Kalendáriumot, s feladatának tartotta, hogy naptárát népies költeményekkel lássa el. Paraszti származása ellenére, a kor uralkodó nézetei szerint tulajdonképpen ő sem becsülte sokra a népdalokat, számára a népdalköltés a népi ízlés és műveltség megnemesítésének eszköze volt. Átvett elemeket, belső formát, sorokat is a népdalokból, de mindezt azért, hogy "csinosabbakat" és "magvasabbakat" nyújtson azok helyett a népnek. Amikor a 40-es évek elején Toldy Ferenc biztatására ki akarta adni népdalait, a tervezett (de meg nem jelent) gyűjteményhez előszót írt. Azt fejti ki ebben, hogy a közszájon, a falusi fiatalság körében, sok durva dal forog, s a fiatalság "nem tud gyakran alkalmas éneket érzelmeinek kifejezésére". Czuczor azért akarja közzétenni a maga dalait, hogy "ezen hibát helyre hozzam", hogy versei "szép érzést, s jó kedvet gerjesszenek". Figyelmet érdemlő ízléstörténeti adalék, hogy mit kíván Czuczor kiszorítani a maga dalaival: "Ideje már egyszer, hogy a Senki Pál, Angyal Bandi, Zöld Marczi, Becskereki, Czigány lakodalom s több ilyféle igen aljas könyvecskénél valamivel csinosabb népdalok is megforduljanak a jámbor falusi ember kezei között". Petőfi majd felismeri az értékeket ebben a ponyvára került népi gárdában, igaz viszont, hogy ő még a szép énekeknél is nagyobb dolgokra akarta "megtanítani" a népet. Egyébként Czuczor didaktikus célkitűzése kitűnik dalaiból is, amelyekre inkább a néphez-szólás, a népnek-adás jellemző, mint a népi szemlélet, népi atmoszféra.
Dalai leginkább Kisfaludy Károlyéinak modorát követik, főleg helyzetdalok; néhányon erősen érezni a kezdeményező mester hatását (Nincs mentség, Szép leány). Vannak köztük sikerült, dal-mivoltukban és népiességükben egyaránt hiteles lírai darabok. A népköltészetből átvett intonálása teszi nevezetessé A boros vándort; jól eltalált népi hangvételével, képeivel tűnik ki a Szántó legény dala, vagy az újszerű témájú Fonóházi dal. A Fúj süvölt a Mátra szele kezdetű mintegy negyven mással együtt a nép ajkára került. A líraiság általában nem erőssége Czuczor népdalainak. Népies verseit, Horváth János szavaival, "az élményszerűség hiánya, az érzelmek sablonos jelentéktelensége, kevés változatossága" jellemzi. Hangjukat gyakran a szentimentális lírából átkerült finomkodó fordulatok teszik hamissá: lányai "némán nyögdell"-nek, "hév könyüket" sírnak, egyiknek "pihegő hókeble rózsaillatot lehell", a legény csörgedező patak partján "epedez", "andalodik" s "forró könnyek úsznak" szemében (Bús legény).
Ami Czuczor helyzetdalaiban leginkább értékes és új, az a tárgyi elem, a keret, a daloló típusok körének kiterjesztése, magyarosítása és népiesítése. A később Petőfinél is oly nagy szerepre jutó juhászlégény, bojtár, betyár, csaplárosné stb. alakjait az ő versei honosították meg a műköltészetben, az alföldi motívumokat (tanya, csárda, gémeskút, Tisza), a cifra suba, pörge486 kalap, patyolating, sárga csikó, hét vármegye kifejezéseket az ő dalai is terjesztették. Czuczornak is volt szerepe abban, hogy a nemzeti ízlés közkincsévé váltak a népdal belső formái: a természeti kezdőkép, párhuzam, ismétlés, a gondolatritmus különböző típusai, az alliteráció stb., s nagy érdeme Czuczornak a nemzeti versidom népszerűsítése is. A magyar ritmusnak – különösen a hatos és felező nyolcas soroknak – Czuczor kitűnő művésze volt.
Dalai mögött nem maradnak el népies elbeszélő költeményei. A falusi kislány Pesten című zsánerkép (Aurora, 1837) tulajdonképpen humoros monológ. Az előadás és a történet egyszerre jellemzi hősét, az anyai tanácsokkal ellátott kis almaáruslányt, akinek beszédében és históriájában sajátosan komikus hatást keltve keveredik a tettetett naivitás a valódi falusi elfogódottsággal. A cifra Laciban (Mezei Naptár, 1845) egy bakonyi betyár alakja és végzetes története elevenedik meg; a kidolgozás együttérző és csak fejcsóválva rosszalló tónusa Vörösmarty Becskerekijének hatására vall. Az 1846-ból való Tómalom kitűnő népies idill, amelyben Peti molnárlegény morfondírozó alakja hiteles környezetrajzban elevenedik meg. A Parasztdal csúfondáros hangja Csokonait juttatja eszünkbe, a környezet humorisztikus lélekábrázolása Petőfiével, Aranyéval vetekszik. E népies zsáner- és elbeszélő költészet jellemző vonása, hogy benne a népiesség nemegyszer demokratikus szemlélettel elegyedik. A Mátyás király című népmonda a köznemesi hagyomány népi változatát közli, amely szerint Mátyás nem álruhás, hanem valódi paraszt volt, akit gazdája szántani küldött, s a mezei munka közben hozták neki az angyalok a koronát, s így lett belőle olyan király, "kinél különb grófbul sem telhetett". A Pistike sem pusztán falusi-családi idill; a vidáman találgató apai büszkeség, hogy vajon mi lesz a gyerekből, végül bánatos beletörődésbe fordul, hiszen a sok lehetőség közül egy válhat valóra: parasztgyerekre a "szegény húzó-vonó bolond" sorsa vár.
Czuczor népiességének sajátos termékei a Paprikás versek. A Komáromi Kalendáriumban, később a Mezei Naptárban ilyen gyűjtőcímmel jelentek meg rendszerint páros tizenkettesekben írt népoktató versei. Céljuk pedagógiai: a jobbágyság erkölcsi hibáinak javítgatása; a lustaság, iszákosság. pletykálkodás, hanyag gazdálkodás, korai házasság stb. káros következményeit illusztrálják, s ügyesen érvelnek a gazdálkodás fejlettebb módszereinek meghonosítása mellett. A versek szemlélete patriarkális. Hogy a parasztság "hibái" hogyan függnek össze kizsákmányolt helyzetével, arról nem esik szó, kijavításuk csupán mint erkölcsi feladat vetődik fel. E verseknek pedagógiai jellegük, patriarkális hangvételük ellenére is vannak esztétikai értékeik: Czuczor a párosrímű tizenkettes kitűnő művelőjének bizonyul, s a költemények sok jól megfigyelt mozzanatot őriznek a korabeli jobbágyság mindennapjaiból.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me