70. AZ 1840-ES ÉVEK SAJTÓJA A FORRADALOM ELŐTT (DEZSÉNYI BÉLA)

Full text search

70. AZ 1840-ES ÉVEK SAJTÓJA A FORRADALOM ELŐTT
(DEZSÉNYI BÉLA)
A negyvenes évek uralkodó laptípusa a politikai hírlap. Addig a politikai átalakulás erői is a folyóiratok hasábjait használták agitációs fórumként; a század ötödik évtizedében már a politikai hírlapok irányítják a közvéleményt.
Az Athenaeum búcsúszavában Bajza József a politikai ébredést ünnepli, annak ellenére, hogy az készteti lapjának megszüntetésére, mert az irodalmi folyóirat olvasói átpártoltak a Pesti Hirlaphoz. "Ez ébredés megtermendi gyümölcseit idővel még az oly tartalmú lapokra nézve is, mint az Athenaeum. Egyes károk nem jöhetnek tekintetbe ott, hol az egész nyer."
A sajtószabadság ügye az érdeklődés középpontjába kerül. Nyugaton egymásután dőlnek le a feudális örökségű cenzúra korlátai. Az angol sajtó már több mint száz éve független a cenzúrától és a privilégiumoktól, a Timesnak, a legnagyobb napilapnak a tekintélye a kormányéval vetekszik, tájékozottság tekintetében megelőzi a kormány szerveit. A francia sajtóviszonyok az 1830. évi forradalom után némiképpen kedvezőbbé válnak; megindul a nagy példányszámú tőkés sajtó első orgánuma, a Presse, amelynek újszerűségét a reformkori magyar utazók (Szemere Bertalan) is észreveszik. Angliában és Amerikában ekkor keletkeznek az első szakszervezeti lapok s megjelenik a chartisták munkásmozgalmi sajtója is. Németország elmaradott viszonyait teljes erővel ostromolja a "fiatal Németország", a Vormärz mozgalma, és a sajtószabadság mellett áll ki egyik legelső tanulmányában Marx Károly, aki Kossuth Pesti Hirlapjával egyidőben szerkeszti a leghaladóbb német lapot, a Rheinische Zeitungot. Még az ausztriai kormány is iparkodik – az 1839–40-i országgyűlés és az úgynevezett "szólásszabadsági sérelem" orvoslása után – az enyhülés és a modernizálódás látszatát kelteni. Új cenzúra-szabályzatot dolgoznak ki Magyarország számára, és a cenzúra irányítását a helyi hatóságok önkényeskedésének ellensúlyozására a helytartótanács kebelében szervezett központi könyvvizsgáló bizottságra bízzák.
A lapszerkesztés és lapkiadás polgárinak nevezhető átszerveződése tovább halad előre. Kialakul a főfoglalkozású hírlapíró és szerkesztő típusa. Ilyen volt évekig Kossuth Lajos is, de különösen szerkesztőségi munkatársai, mint Vörös Antal, Gyurmán Adolf. Garay János a Regélő szerkesztőségében kezdi, majd önállóan szerkeszti a Regélő Pesti Divatlapot. Nagy Ignác a Rajzolatok, 557majd a Jelenkor és az Athenaeum, végül a Budapesti Hiradó rovatvezetője. Ugyanakkor, igaz, hivatalnok is a legfelsőbb pénzügyi hatóságnál, a kamaránál, de míg itt mindössze 450 forintot keres évente, addig szerkesztői és újságírói jövedelme 1844-ben 2328 forintra rúg. Igazi üzleti vállalkozók már a divatlapok kiadói: Vahot Imre és Frankenburg Adolf; szerkesztői tevékenységgel kezdik kereső pályájukat Petőfi Sándor és Jókai Mór.
A nyomdák és kiadóvállalatok fellendülése együtt jár a hírlapirodalom megerősödésével. Trattner a Jelenkor nyomtatására használja, először Magyarországon, a König-féle gyorssajtót; a negyvenes évek elején Landerer már négy gyorssajtóval dolgozik, szedőinek száma harminckettő, Trattner– Károlyinál húsz szedő és négy nyomtató dolgozik. Landerer nyomdai személyzete vezette az első bérmozgalmat 1848-ban.
A postán szállított lapok példányszáma 1840-ben tizenkétezer volt, a posta útján előfizetett külföldi sajtótermékekkel együtt. (Az utóbbiak közül csak az Ausztriának kedvező augsburgi Allgemeine Zeitungot lehetett szabadon terjeszteni; osztrák lapok mellett az augsburgi lap a magyar sajtó legfontosabb külföldi hírforrása.) 1842-ben a Budán és Pesten megjelent lapokból 9551 példányt szállított a posta: a legnagyobb példányszámú a Pesti Hirlap (3670); a Világ 1244, a Jelenkor csak 894 példánnyal szerepelt. Ez a statisztika azonban nem foglalja magába a helyben, Budán és Pesten eladott példányokat. A Pesti Hirlapból a helybeli előfizetők 442 példányt vettek meg, így tehát összes példányszáma 4112 – s ez a következő években, egészen Kossuth lemondásáig, még emelkedett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me