102. A SZÁZADFORDULÓ MINT VÉG ÉS KEZDET (DIÓSZEGI ANDRÁS)

Full text search

102. A SZÁZADFORDULÓ MINT VÉG ÉS KEZDET
(DIÓSZEGI ANDRÁS)
Az 1867 utáni négy évtized: átmeneti, de sok újat kezdő, előkészítő időszak a magyar irodalom történetében. Ez tükröződik az irodalom külső mozgásának, az irodalmi harcoknak vetületében, az írói alkotásokból, a művekből, esztétikai vonatkozásokban is hasonló konklúziók vonhatók le. A századvég irodalmi stílusa sok tekintetben ugyancsak egy átmeneti korra valló stílusideál. Épp ezért úgy kell azt fölfognunk, mint objektív társadalmi változások objektív esztétikai tükröződését.
A korszak irodalmi stílusának jellegét elhatározóan az szabja meg, hogy az irodalmi ellenzék legkülönfélébb irányzatai, miközben szembefordulnak a konvencionális "népnemzeti" romantikus és akadémikus irányokkal: egyszersmind az önálló, művészi válaszadás lehetőségeit is keresik. A külföldi példa általában csak felszabadító hatást gyakorol, biztatásul szolgál arra, hogy a hazai irodalmi életben nagy tehetetlenségi nyomatékkal jelenlevő retrográd erőkkel szemben a századvég írója a saját mondanivaló újszerű kifejezési lehetőségét keresse. E korszakban általában véve az önálló művészi kifejezés korlátja nem a külföldi és a hazai irodalom között meginduló termékeny szellemi kölcsönhatás. A belső gátlások sokkal inkább az alapokban vannak, A magyar polgári radikális, illetőleg a szocialista mozgalmak fejletlenségében, s ennek megfelelően a progresszív irodalmi törekvések elszigeteltségében, mérsékelt polarizálódási, tisztulási lehetőségeiben.
1024Ellentmondásos helyzet keletkezik tehát, amelynek belső tartalma az. alap és a felépítmény klasszikus ellentmondásának képét mutatja. A társadalmigazdasági alap kétségtelenül elmaradottabb, fejletlenebb, mint a korszak szellemi életében, művészeti, irodalmi törekvéseiben felbukkanó törekvések, Ugyanez az ellentmondás volt jellemző a 48 előtti korszakra is, amikor a polgárosulás igényét magasabb nívón fejezték ki, s mi több, egy történelmi ütemmel hamarabb vetették fel a korszak ideológiai törekvéseit, mintsem az alapban végbemenő változások ezeket kellőképp alátámasztották volna. A századvégi helyzet mégis, egy lényeges vonásban különbözik a reformkorban előállt szituációtól. Akkor a haladó polgárosulási törekvéseket egy haladó, polgárosulni vágyó középnemesi osztály képviselte. Most viszont az objektíve haladó polgárosulási törekvések hordozására ellentmondásos társadalmi erők hivatottak. A polgárosulás végrehajtását vállaló, magyar "középosztály" rendkívül heterogén. Elemei: az egyre inkább retrográd szerepet betöltő dzsentri, a jelentős részben idegen származású városi polgárság, valamint az ugyancsak kétarcú gazdag parasztság. Ez a heterogén középosztály inkább csak élvezője a polgárosulás mintegy automatikusan, a szabad verseny törvényei szerint végbemenő konzekvenciáinak, de maga már nem érdekelt a polgári reformok végigvitelében. Az ellentmondás feloldása tehát már nem történhetik meg polgári módszerekkel. A századvégen kiütköznek az egész polgári felépítmény elégtelenségének elemei, s halmozódni kezdenek az ellentmondás feloldásának újszerű – népi-plebejusi és szocialista, forradalmi – tendenciái.
A korszak irodalmának – művészetének esztétikai természetét is ezen ellentmondás alapján érthetjük meg. A hetvenes, nyolcvanas években kezdődő irodalmi ellenzéki mozgalom mind világnézeti–politikai, mind pedig esztétikai tartalmát tekintve: elsősorban antifeudális jellegű irodalom. Ebben az értelemben a századvég magyar polgári irodalma: korszerű folytatása a realizmus negyvenes évekbeli, magyar kezdeményezéseinek, melyekben ugyancsak az antifeudális jelleg szabta meg az irányzat karakterét. Valamennyi műfaj közül a legerősebben a próza képviselői vonultatnak fel az "oligarchiával", az egyházzal, a dzsentrivel szemben egy felvilágosult, polgári nézőpontú frontvonalat. S közülük válik ki a századvégi irodalom esztétikailag is legátfogóbb, legszintétikusabb képviselője: Mikszáth Kálmán. A líra viszont (Arany Őszikéivel, Vajda filozófiai költészetével s Reviczky, Komjáthy életművével is) főként a kialakult viszonyok elviselhetetlenségét fejezi ki. A realizmus klasszikus tendenciái azonban e korban már nem érvényesülhetnek hiánytalanul. A klasszikus realizmus világnézeti alapja: a felvilágosodás, a polgári gondolkozás teremtette nagy eszményekben való hit e korban már Európa-szerte megrendült. A különösképpen heterogén, ellentmondásos magyar polgári középosztály liberalizmusa már csupán hanyatló változata az egykori nagy polgári eszményeknek. A kispolgári radikalizmus, amely egyfajta sajátos ragaszkodást jelent a francia forradalom, a felvilágosodás eredeti eszméihez: a magyar századvégen csak meglehetősen elszigetelten, "véletlenszerűen" juthat levegőhöz. E liberalizmusban és radikalizmusban – az antifeudalizmushoz kapcsolódva – jelentkezik a tagadásnak egy másik, mind tartalmában, mind formájában megkülönböztethető irányzata: magának a polgári valóságnak, a "realizált eszményeknek" bírálata. A frontokat mind világnézeti, mind 1025politikai, mind pedig esztétikai szempontból ez a második az antikapitalista bírálat egyre erőteljesebb jelentkezése bonyolítja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me