Az abszolutizmus korának főbb jellemvonásai

Full text search

Az abszolutizmus korának főbb jellemvonásai
Bár 1848–49 eredményeként Ausztriában a kapitalista viszonyok váltak alapvetőkké, ami együttjárt a gazdasági fejlődés meggyorsulásával, s amihez később egy majd kétévtizedes, csak átmeneti visszaesésekkel tarkított agrárkonjunktúra járult, a polgári forradalom hosszú időre lezáratlan maradt birodalomszerte; bár 1851 végén az osztrák kabinet teljesen elejtette az októberi alkotmányban még fellelhető gyönge alkotmányos biztosítékokat, a nyers és leplezetlen abszolutizmus visszaállítására nem került sor: az osztrák belpolitikát a továbbiakban a centralisztikus meg a föderatív, illetve az abszolutista és a polgári alkotmányos törekvések szívós párharca jellemezte.
Mindennek erős hatása volt a magyarországi gazdasági, társadalmi és politikai viszonyok továbbfejlődésére. Amellett ugyanis, hogy a magyar helyzet alakulását a régebbi múltba visszanyúló kötöttségek nagymértékben meghatározták, megnehezítették (pl. az agrárfejlődés sajátosságai, a szűkös tőkefelhalmozás aránytalanságai és egyoldalúsága, a burzsoázia fejletlensége stb.), a 48–49-es változások, mivel szintén lezáratlan, nehéz problémákat hagytak maguk után, az ötvenes-hatvanas évek fejlődési főirányát még jobban bonyolították.
Kivált három tekintetben. Az első az volt, hogy a függetlenség elvesztése miatt erősen hiányzottak a tőkés fejlődést fenntartások, korlátozások nélkül szolgáló nemzeti feltételek. A magyar gazdasági életben is megdőlt ugyan 12a feudális viszonyok hegemóniája, s jóllehet az osztrák kapitalistáknak is érdekében állt a magyarországi tőkés gazdálkodás valamelyes föllendülése, a fejlődés útját másképp értelmezték Ausztriában mint hazánkban; a magyar gazdasági élet szerkezeti arányait, fejlesztési módozatait és ütemét a bécsi politika, az osztrák tőke befolyásolni, meghatározni igyekezett, mindenekelőtt a maga hasznára. Végső soron ez magyarázza a hazai polgárosodás további elmaradásait, megkésettségét, elsősorban gazdasági, de áttételek útján kulturális tekintetben is.
Másodszor: a lakosság túlnyomó többségét tevő parasztság, a forradalom befejezetlensége miatt, korántsem gazdálkodott úgy, amint az ideálisan illett volna az új körülményekhez. Telkes jobbágyként, tehát önálló gazdasággal csak kétötöde szabadult fel a parasztságnak, nagyobb része viszont mint házas-zsellér dolgozott illetményének nyomorparcelláin, töredéke pedig semmivel nem rendelkezett, agrárproletár sorban tengődött. (Más kérdés, hogy a jobbágyfelszabadítással járó birtokrendezési utasításokba az első két kategória tagjai néhány évig még reményüket vetették.)
A harmadik probléma is rendkívül súlyosnak bizonyult: mivel a bécsi önkény egyaránt verte béklyóba a Magyarországon élő különféle népeket, a magyar politika előbb-utóbb egy fogós alternatívával találta magát szemközt. Kül- és belpolitikai ellentmondásokkal keresztül-kasul szőtt, szorult helyzetben kellett választania: vagy nehezen realizálható, erős engedmények árán, tudniillik a nemzetiségekkel akcióegységben, vagy nélkülük s részben ellenük is, tehát a szupremácia jegyében tesz kísérletet az alkotmányosság, a rendezett állami élet visszaállítására, a gazdasági és társadalmi struktúra, illetve a politikai élet fejlesztésének, fellendítésének érdekében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me