Thaly Kálmán

Full text search

Thaly Kálmán
Thaly Kálmán (1838–1909) a hatvanas években fellépő fiatal írónemzedékhez tartozott. Gyermekfővel élte át a szabadságharcot és az elnyomatás korának eszmei megrendülését; igazi közösségi élményei a nemzeti ellenállás utolsó hullámából fakadtak (a Szabadság hajnala című, 1861-es kötetét el is kobozták), s ezeknek illúzióin át szemlélte a múltat. Egyénisége politikai, emberi magatartása eltér a népies-nemzeti irány legfőbb képviselőiétől. Ellentmondásos fejlődési folyamat vezette el a függetlenségi és 48-as párt tagjai közé, s mint képviselő a közjogi ellenzék szószólója. Romantikus, nacionalista színezetű múltszemlélete avatta a kuruc kor rajongó hívévé, s történeti kutatásai és a kuruc költészet utánzása tették nevezetessé. Pályáját költőként kezdte, de hamarosan a történetírás vonzotta magához. 1857 és 1861 között jelentek meg verseskötetei: Ne bántsd a magyart! (1857); Zengő liget (1859), Kárpáti kürt (1860), Székely kürt (1861), Szabadság hajnala (1861).
Rövid szépírói korszaka a "népnemzeti" irányzat és a petőfieskedők kölcsönhatására bontakozott ki. "Költői produkciója kezdettől fogva főképp regékből, balladákból, költői beszélyekből áll; lírai vers fiatal kora és a líra egykorú divatja ellenére elég kevés akad benne. Az alanyiság ilyen háttérben maradása, a költő erős nemzeti érzése, a történeti múlt iránti állhatatos érdeklődése, az epikai műfajok iránti vonzalom (mely a művelt fiatal embert skót, dán, spanyol balladák és románcok fordítására is csábítja) mind Tompa és Arany követőjének, a népnemzeti iskola hívének mutatja" (Komlós Aladár: A magyar költészet Petőfitől Adyig, 1959. 122.). Ugyanakkor erős ösztönzéseket fogadott be az epigonizmus felől is. A demokratikus tartalmaktól megfosztott, külsőségekre építő, "kelméi" népiesség nyoma megtalálható Székely kürt című kötetében. Ő is a székely nép kedélyét akarta kifejezni, mint Lisznyai a palócokét a Palóc dalokban (1852). Nyelvjárások szerint próbálta feldolgozni anyagát, s Lisznyaihoz hasonlóan jegyzetekben magyarázta a köznyelvtől távol eső tájszavakat. Feldolgozó, tárgyias szenvedélye s az archaizáló divat is ennek az iskolának gyakorlatából ragadt rá. Lisznyai az Új palócdalokban (1858) adta ki terjedelmes versciklusát Balassi Bálint börtöndalai török fogságban címmel; a Bach-korszak historizmusa, a gyakori történeti 174szimbolika torzult el ebben az anakronisztikus lírai témában, de az ódon, régies illúzió segíthette életre hívni Thaly kivételes archaizáló képességét. A későbbiek során fokozta ezt a Rákóczi-kor tanulmányozása, a múlt világába való romantikus, illúziós belemerülés. Így jöttek létre híres, a kuruc kort utánzó költeményei, köztük az a tíz vers, amelyeket belecsempészett a kuruc költészet anyagába (A kölesdi harcról, Bujdosó Rákóczi, Esztergom megvétele, Ocskai Lászlórul való ének, Bezerédy nótája, Balogh Ádám nótája stb.). Az előadásmód, a nyelv, a verselés korhű fordulatai bravúros stílusutánzatokká emelik őket.
A hatvanas évek közepétől egyre inkább a történetírás vonzotta. Valószínűleg maga is felismerte, hogy költői tehetsége nem emelheti az irodalom élvonalába. A tudományos pályán remélt elismerést, s megkezdte költői ábrándjainak lassú, nosztalgiával árnyalt elfojtását. Segítette e folyamatot Régi magyar vitézi énekek és elegyes dalok (1864) című kiadványának sikere, Szalay László ösztönzése s a kuruc kor világának vonzása. Tőle várta a közvélemény Szalay László (meghalt 1864. július 17-én) félbemaradt kutatásainak befejezését.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me