Az Örökség

Full text search

Az Örökség
A szabadságharc bukása után a népszínmű egy ideig őrzi még demokratikus tartalmát – a palota és a kunyhó szembeállítását, s a nép az alsóbb néposztályok iránti érdeklődését, rokonszenvét, de nem sokáig. A reformkortól kapott örökségéből hovatovább csak a formai elemeket: a dalbetétet, a víg és a komoly elem vegyítését, az úri és a paraszti személyek szerepeltetését tartja meg.
A szembetűnő megtorpanásnak társadalmi-történelmi indítékai vannak. Az a társadalmi valóság, amelyet A szökött katona, A pákász és főleg A csikós ábrázolt, vagyis a jobbágykérdés, a vármegyei élet stb.: ekkorra már jórészt történelemmé vált. A nemzeti lét megőrzése lett a legfontosabb feladat, s az önkényuralommal, a németesítéssel szembeni védekezésül a nemzeti 190egység elve került előtérbe. Az önkényuralom drámairodalma tehát részint folytatása is a reformkorénak: a nemzeti tudat ébrentartását, a régi dicsőség ébresztését vállalja feladatul. E kontinuitás természetesen, sokféleképpen mutatkozik: pl. a parasztság életének romantikus ábrázolása (néhol néprajzi elemekkel vegyítetten) folytatódik drámairodalmunkban 49 után is, de az Eötvös József-i kritikai ábrázolás ereje nélkül.
1848-ig a polgárosodásra törekvő nemesség és a parasztság érdekei nagymértékben találkoztak, az előbbi emezt fegyvertársnak tekintette a feudális kötöttségek elleni harcban. A földesurával szembeszálló jobbágy, a katonaságtól megszökött legény, a bujdosó betyár rokonszenves alak a polgári átalakulás felé tekintgető középnemes előtt.
1849 ebben a tekintetben éles cezúra. A középnemesi osztály elveszítette régi befolyását: csalódott, félt a további népmegmozdulásoktól. Nem tapsolt többé a jogait követelő népnek; jó szívvel csupán a vasárnapozó parasztot nézte, akinek nincsen egyéb gondja, mint bor, szerelem, lakodalom; ezt érezte szövetségesének: ő is ilyen életet élt.
Elfordul a valóságtól a népszínmű is, s egy stilizált, hazug paraszti világ elevenedik meg benne, ünneplő, pántlikás magyarokkal, sok tánccal és még több dallal. A paraszti szereplők elvesztik osztályjellegüket, az úri rend és a nép konfliktusának ábrázolása eltűnik, sőt: a Világos utáni színpadon az úri szereplő oldja meg a drámai csomót, ő tereli rendes kerékvágásba, a boldogság felé a parasztcsaládok, a parasztszerelmesek életét. A népszínmű szociális mondanivalójának ilyen kilúgozására maga Szigligeti teszi meg az első lépéseket. A szabadságharc bukása utáni népszínművei (Fidibusz, 1850; Aggteleki barlang, 1851; Nagyapó, 1851) sablonos bűnügyi történetek; hőseik: ártatlanul gyanúba kevert férfiak, esetleg szép nevelőnő, akik a romantikus rémdrámák elcsépelt fogásaival csak az utolsó felvonásban tudják ártatlanságukat bebizonyítani. Parasztjai többé nem igazi népi alakok, hanem stilizált műparasztok, falusi úrfiak. Ő maga mondja egyik szereplőjéről Az obsitos huszár népszínművem ügyében című cikkében, hogy "Peti nem úgynevezett sült paraszt, hanem egy jómódú korcsmárosnénak fia – hogy úgy mondjam, – ő a paraszt-crèmehez tartozik".
A népszínművek szociális tartalmának eltűnésével párhuzamosan az igazi népdal helyét a sírva vigadó mű-népdal foglalja el. Ez Szigligeti színműveiben is megfigyelhető; eleinte még ő maga válogatta össze a színműveibe illő népdalokat, később már a költött versszövegekhez zenét íratott Bőhm Gusztávval vagy Szerdahelyi Kálmánnal. A cigány (1853) már világosan mutatja a népiesség átalakulásának folyamatát, s jelzi: a Világos utáni évek hogyan fosztják meg a népszínművet eredeti, szociális mondanivalójától; hogyan akadályozzák meg a kínálkozó drámai konfliktusokat, s vágják el a valóság-ábrázolásnak lehetőségeit. A falusi környezet A cigányban már csak díszlet: a konfliktus nem társadalmi erők összecsapását mutatja be, ellenkezőleg: funkciója szinte csak az, hogy bizonyos mesterkélt, szentimentális történet bonyolódjék körülötte. A megoldás a szegényebb néposztály jóakarójának, Várszegi földesúrnak kezében van, ami jól megfelel a birtokos nemesség nemzeti egységpolitika-törekvéseinek. A népszínmű reformkori, demokratikus mondanivalójának maradványa ugyan ott kísért még a mesében (l. a nagygazda spekulációját a fiatalok érzéseivel), a kínálkozó összeütközések 191azonban elsikkadnak, mert Szigligeti érzelmes lelki konfliktusokba juttatja szereplőit. A társadalmi ellentétek ábrázolásáról való lemondás így bosszulja meg magát: a mű nem teremt hiteles szituációkat, a szereplők lelki fejlődését nem tudja valószerűen ábrázolni. A falusi környezet, a dalbetétek, a "hosszú hajfonatos leány", a "cifraszűrös legény", ha nem azért szerepelnek, hogy a nép ügyét képviseljék, a művekben már csak díszletként szerepelnek vagy éppen az idillikus hangulat kedvéért. A népszínművek röghöz tapadó szemlélete, törekvésük bizonyos nemzeti vagy paraszti sajátságok glorifikálására, továbbá idilli és provinciális szemléletük: mindez a nemzeti önszemlélet káros illúzióit táplálta, s ez irányban az első lépések egyikét A cigány tette meg.
A cigány azonban nemcsak azért nevezetes, mert vele kezdődik a népszínmű lehetőségeinek beszűkülése, hanem a körülötte támadt Szigligeti–Salamon-féle polémia miatt is. Salamon Ferenc kritikájában (Cigány. Magyar Sajtó, 1857. október 15.) elmarasztalja Szigligeti drámáját, de nem az eszmei mondanivaró hibái s a társadalmi ábrázolás hiánya, hanem a lélektani motívumok szegénysége miatt. Salamon szerint Gyuri és Rózsi tetteit semmiféle belső indok nem magyarázza: ok nélkül lesz az egyik féltékennyé, a másik pedig ok nélkül őrül meg. Szigligeti válaszol Salamon cikkére, és hét cikkváltásból álló polémia alakul ki közöttük. A vitának A cigányon túlnövő jelentősége van, mert híven a valóhoz érzékelteti a szabadságharc utáni elméleti dramaturgia színvonalát. A vita a szituáció és a jellemzés kapcsolatáról folyik: vagyis arról, hogy melyik a fontosabb a drámaíró számára. A látszólag csak szakkérdéseket tárgyaló vita általános esztétikai, világnézeti kérdéseket vet fel.
Salamon a drámai hősök elhatározásait és tetteit csupán belső, vagyis lelki motívumokra, jellembeli sajátosságokra vezeti vissza, s hevesen támadja Szigligetit, aki szerint a helyzet (a drámai szituáció) a fontosabb. Nem a jellem alakítja a szituációt – úgymond Szigligeti –, hanem fordítva: a szituáció, a külső indok az elsődleges, ez alakítja a jellemet, amaz legfeljebb csak visszahat rá. A szituáció, a helyzet ugyanis az adott társadalmi viszonyokkal, a hősöket övező társadalmi környezettel azonos, tehát megszabja, lehetővé teszi vagy gátolja a hősök képességeinek és hajlamainak kifejlődését. Más szóval: Szigligeti e felfogásában a társadalomábrázolás amaz igénye rejlik, amelyik felveti a társadalom felelősségét a drámai hős sorsáért. Salamon viszont a szituáció elsőbbségével szemben a jellem elsőbbségét és autonómiáját hangsúlyozza, vagyis az elvont, az időtől és környezettől független jellem fikciójából indul ki; azt tartja, hogy bizonyos jellembeli sajátságok megléte esetén bárminő körülmények között lehet helyes, erkölcsös magatartást tanúsítani.
A reformkori örökség "időszerűtlenné" válását mutatja az Obsitos huszár (1857) is. Ennek meséje, konfliktus-típusa és szereplő-gárdája többé-kevésbé a Csikóséra emlékeztet. Az "obsitos huszár" figurája tulajdonképpen Kiss Bálint és Márton csikósgazda alakjának elegyítéséből kel életre; Peti – akiről feljebb elmondtuk már, hogy nem "sült paraszt", hanem a "paraszt crème" tagja – Andrisnak erőtlen pendant-ja, Bartók úrfi pedig Asztolfnak halványabb másolata. A történet lényege: a hazatérő obsitos huszár megmenti a fiát attól, hogy féltékenységében a földesúr fiát megölje, majd ugyanő 192az úrfi életét menti meg, ezzel pedig azt éri el, hogy az lemond Peti javára Erzsikéről. Az összeütközést elkerülve, a cselekmény tragikus megoldását mellőzve tehát, az író csupa erőszakolt helyzetbe hozza szereplőit, így teremt kiutat a megbékéltető, jól végződő megoldás felé.
Az ötvenes években a népszínmű-irodalom látszólagos fellendülésével találkozunk, a számszerű gyarapodásban azonban nem sok köszönet van: az új művek a megelőző korszak elvének, a színszerűség divatjának hódolnak epigon módon. Nem véletlen, hogy csaknem kizárólag színész-írók népszínművei kerülnek ebben az időben színre; Szigligeti Ede mellett Szigeti József ekkor aratja népszínműveivel első sikereit (Szép Juhász, 1850; Viola, 1851; A vén bakancsos és a fia a huszár, 1855; Csizmadia, mint kísértet, 1856). De a többi szerző: Tóth József, Feleky Miklós, Szentpétery Zsigmond, Szerdahelyi Kálmán, Hegedűs Lajos is színész, akik a színpadon sajátították el a színi hatáskeltés különböző írói fogásait.
A Nemzeti Színház fennállásának huszadik évfordulójára írt cikkében (A Nemzeti Színház és drámairodalmunk, 1857), Gyulai Pál már a népszínmű megtorpanását, sőt drámairodalmunkra gyakorolt káros hatását mutatja ki. Elismeri a színi hatásra törekvés valamikori jogosultságát s a népszínművekkel uralomra jutott "köznapi" játékstílus érdemeit, melyek főként a "szenvelgett páthosz" legyőzésében nyilvánultak meg, de hangoztatja, hogy "ami egykor fejlődési fok volt, ma már megszűnt az lenni" –, hogy a "népszínművek, melyek jól-rosszul a hazai életet igyekeztek vázolni, hozzászoktatták a színészt, hogy ismert alakokat másoljon, amit egyénítésnek neveztek el, bár a legtöbbször alig volt több photographírozásnál". A természetesség tehát, amely a szavaló, álpátoszos német iskolához képest valamikor haladást jelentett: az ötvenes évek általában silány népszínműveiben már a modorosság jegyeit mutatta.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me