Élete

Full text search

Élete
Déván született, 1825-ben. Tanulmányait a nagyenyedi kollégiumban, 1847-ben fejezte be. Kemény Zsigmondot, ifj. Szász Károlyt és Gyulait ekkor már jól ismerte, kapcsolataik azonban nem voltak irodalmi jellegűek; a fiatal Salamon természettudósnak készült.
A szabadságharcban honvédhadnagyként vitézül harcolt, de nem volt forradalmár. Világos után bujkált, majd 1851-ben Pestre költözött. Eleinte még kacérkodott a gondolattal, hogy orvos legyen, aztán tervéről, miért, miért nem, lemondott. Nem sokkal később, feltehetőleg Kemény körének hatására, irodalommal kezdett foglalkozni; abból élt, amit írt. A Budapesti Hirlapnak lapszemléket ollózott, ugyanide s a Naplóba Thackeray-és Dickensfordításokat adott, a Hölgyfutárban francia népballadákat mutatott be.
Pestről a jó állás reménye csalta el: 1854–55-ben Nagykőrösön, Arany Jánossal egyazon gimnáziumban, matematikát tanított. Szilágyi Ferenc, a Budapesti Hirlap szerkesztője innen csábította vissza Pestre, s 55 őszén a tárcarovat irányításával bízta meg. Salamon cikkei ettől fogva nagy számban láttak napvilágot. Változatos, könnyed hangon, de egyforma rutinnal s egyenlő szinten írta az angol, francia, délszláv és skandináv szemléket, főképp az irodalmiakat. Szívét különben a színház ejtette rabul, kivált dramaturgiai tanulmányokkal foglalkozott.
Egyénisége már olyan volt, mint az évtized végén, érett korszakában: állhatatos, konok és szókimondó. Mutatja ezt az is, hogy népiesség-koncepciója érdekében, Arany János ürügyén, szinte a közvéleménnyel kezdett polémiát (1856); tételesen Erdélyivel, Gyulaival és Gregussal, közvetve pedig Arannyal, Csengeryvel, Keménnyel sőt, Toldyval is. Hiába fordult ellene mindenki, meggyőződéséből jottányit nem engedett (l. dátum nélküli, de 1856-ból való levelét Szilágyi Sándorhoz; kezdősora: "Behegedült annak Sz. Dávid; OSzK). Mégis, makacssága a népiesség ügyében, éppen konzervatizmusa miatt, nem akadályozta abban, hogy közeledjék a Pesti Naplóhoz – politikai elvbarátainak és irodalmi vitapartnereinek lapjához: 1857-ben már Kemény és Csengery oldalán, a Napló szerkesztőségében dolgozott. Közeledése, bár az elvek kölcsönös fenntartásán alapult, Keménynek kapóra jött. Egyrészt, mert Csengery, mint a Budapesti Szemle megalapítója, a Napló szerkesztőségének épp akkor mondott búcsút, kellett tehát az új és friss munkaerő, másrészt azért is, mert a fiatal írók, a leendő ellenzék még tétova és súlyos ellentmondásokkal terhes, de egyre erősebb szervezkedése "az erők koncentrációját" kívánta meg (Csengery kifejezése).
A Naplónak, 1857-től, "újdonság"-rovatát vezette; a Szépirodalmi Közlöny s a Hölgyfutár elleni csatározásokat, például a Jókai körüli Dózsa-vitában, már ő irányította. Kollaborált továbbá a Budapesti Szemlével is, ide a Gyulaiéra szinte rálicitáló Petőfi-tanulmányát írta (Petőfi Sándor újabb költeményei), illetve Balzac-cikkét, melyben, eddigi irányához híven, az apologetikus esztétika, az irodalmi eszményítés legszélsőségesebb elveit fejtette ki (1858).
224Az évtized végén pályaútja új irányba kanyarodott. Írói érdemeinek elismeréséül az Akadémia 1859-ben, a Kisfaludy Társaság pedig 1860-ban tagul választotta ugyan, literátori szorgalma hovatovább elapadt. Jóllehet Aranynak segédkezett még a Szépirodalmi Figyelőben, majd a Koszorúban, s jóllehet 1863-ban Gyulaival s Gregussal együtt beválasztották a Nemzeti Színház drámabíráló választmányába, 1863-ban már azt kérte, hogy az Akadémia őt a "nyelv- és széptudományi" osztályából a történettudományiba helyezze át.
Időközben érdeklődése a történettudományok felé fordult; hogy miért, nyitott kérdés, 1865-től irodalmi tárgyú cikket többé nem írt. Mintegy búcsúzóul a kritikusi pályától, 1889-ben, Gyulai ösztönzésére, kötetbe gyűjtötte irodalmi vonatkozású, szétszórt tanulmányait. Írásainak forradalom-gyalázó, népellenes kifakadásait, elsősorban a Petőfiről szólókét, ekkor szelídítette meg. Aligha megbánásból. Inkább csak a miatt, hogy a Kisfaludy Társaságnak (könyve kiadójának) az ellenzéktől amúgy is megtépázott tekintélyét ne csökkentse tovább. Életének ez utolsó szakaszát politikusi feladatvállalásai, történettudományi kutatásai s oktatói munkája az egyetemen jellemzik. A kiegyezésnek s a dualizmusnak haláláig híve maradt; Ferenc József 1887-ben "Pro litteris et artibus" éremmel tüntette ki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me