A kiegyezés előkészítése a provizórium idején

Full text search

21A kiegyezés előkészítése a provizórium idején
A középbirtokos nemesség 1861-i szerepe már a későbbi kiegyezést előlegezte. Bár az országgyűlés feloszlatása után elszántan hangoztatták, hogy 48-ból pedig nem engedünk, s bár a megyék is a további ellenállás útjára léptek, a Schmerling-provizórium az ellenállásnál erősebbnek bizonyult, a már említett erőszakos intézkedéseknek hamarosan kellő foganatja lett. Nem volt más hátra, mint várni, és azt remélni, hogy az abszolutizmus előbb-utóbb úgyis meggyöngül s rá fog kényszerülni az engedményekre. Csakhogy erre, legalábbis egyelőre, nem sok remény volt. A kormányzat a provizórium megszüntetését ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a nemzet mondjon le az oppozícióról, s fogadja el a februári pátenst, küldje el küldötteit a Reichsratba.
Az újabb kiegyezési tendenciák ilyen körülmények közt kezdtek érvényesülni, mihez a belpolitikai helyzet s a nemzetközi helyzet változásai nagymértékben hozzájárultak. Főképp az európai erőviszonyok alakulása; Anglia támogatása nélkül a magyar ügy újraexponálására nem látszott lehetőség, az angol politikában viszont semmi hajlandóság nem volt arra, hogy eltérjen 1858–59-i doktrínájától, vagyis Ausztria status quojának támogatásától, az európai hatalmi "súlyegyen" biztosításától. A porosz álláspont is az osztrák-magyar megegyezés útját egyengette: a Bismarck vezette "kisnémet" egységtörekvésnek Ausztria dualista átalakulása szinte függvénye, járuléka volt. Ehhez járult még Franciaország és Oroszország bár hűvösebb, de szintén érdekközösségre épülő politikája; ennek középpontjában is Ausztria nagyhatalmi állásának fenntartása állt. S végül, az 1863–64. évi lengyel felkelés kudarca intő példa volt arra nézve, mi várna egy újabb magyar szabadságharcra.
A kiegyezési politika ebben a helyzetben utasította el Kossuth Lajos Dunakonföderációs tervezetét, melynek végleges formája 1862-ben vált ismeretessé. Ez új program a kiutahiai alkotmánytervezet legfőbb gondolatait fejlesztette tovább, egyszersmind következménye volt Kossuth 1859-i, románokkal és szerbekkel folytatott tárgyalásainak. Tengelyében az állt, hogy bár ragaszkodott az ország területi épségéhez, elismerte Erdély jogát a területi autonómiára, továbbá a szerbek autonóm területének szükségességét s a horvátok jogát a nemzeti függetlenségre, illetve a különféle nemzetiségek nyelvi-kulturális kívánságainak helyességét, elfogadhatóságát. Ugyane tervezet előirányozta azt is, hogy Magyarország államszövetséget alkotna Szerbiával és Romániával; ennek élén a szövetségesek küldötteiből álló gyűlés meg központi kormány állna; közös lenne a szövetség védelmi politikája, továbbá a külügyek és a külkereskedelem. S végül, a tervezet feltételezte, hogy a szövetséges államok továbbra is megtartanák törvényhozási, közigazgatási, valamint financiális és honvédelmi önállóságukat. A tervezet elutasítását, túl a kiegyezési politika mindezzel ellentétes irányultságán, elősegítette még az is, hogy Kossuth elgondolása nagymértékben irreális volt; feltételezte ugyanis a nagyhatalmak támogatását, rokonszenvét vagy legalábbis semlegességét a szövetség ügyében (ennek teljes valószerűtlenségéről már szóltunk), s irreális volt még azért, mert kiindulási alapul olyan diplomáciai tárgyalásokat tervezett, amelyek valóság-értéke minimálisnak látszott s annak is bizonyult.
22A belpolitikai események szintén a kiegyezés szellemét élesztették, tartották ébren. A Nedeczky-Almássy összeesküvés bukása (1865), a horvát és a román nemzeti mozgalom viszonylag gyors megerősödése és fellendülése, a külön erdélyi országgyűlés Bécsből kezdeményezett összehívása egytől egyig a kiegyezés óhaját erősítették a nemesi tömegekben, mindenekelőtt a középbirtokosokban. Elszegényedésük folyamatát ugyanis az 1863–64-i rossz termés meggyorsította, állandó hitelhiánnyal küzdöttek; állásokra, kormányhivatalokra vágytak, hogy megrendült pozícióikat biztosítani tudják; a passzív ellenállás politikájába nemcsak belefáradtak, hovatovább bele is gyengültek.
Deák történelmi szerepe ez időben már klasszikus tisztaságában mutatkozott. Hirdette ugyan továbbra is a várakozás politikáját, ám mindinkább látta: a passzív rezisztencia maholnap már több kárt okoz, mint hasznot; felismerte: az ellenállásba már-már belefáradó, belebukó középnemesek könnyen csatlakozhatnak az ókonzervatívokhoz, csakhogy nyugalomhoz és biztonsághoz, egzisztenciához jussanak. Erre pedig reális lehetőség mutatkozott; gróf Apponyi Albert országbíró s arisztokrata elvbarátai 1863-ban kiegyezési tervezettel fordultak Bécshez. Tervük a 48-as törvények erős revízióján alapult, s nyilvánvaló célja az volt, hogy a burzsoáziának kedvező Schmerling-provizóriumot a Deák-párti tömegek segítségével buktassa meg.
Deák ezúttal is körültekintően, taktikusan fogadta a fejleményeket. Kényesen ügyelt rá, hogy kapcsolatait az ókonzervatívokkal ne rontsa meg, de kényesen arra is, nehogy olyan látszatba kerüljön, mintha letért volna a 48-as útról. Ragaszkodását az 1861-i felirathoz egyszersmind rögzítette; Lustkandl Vencelnek Das ungarische-österreichische Staatsrecht című 1863-i röpiratára válaszolva szigorú logikával fejtette ki, hogy a nemzetnek joga van a 48-as törvényekhez, mivel a nemzet 1848-ban nem vétett a "jogeljátszásban". Mindamellett polemikus írásában Deák már olyan megjegyzéseket is tett, amikből azt lehetett kiolvasni, hogy a közös ügyek rendszerét, vagyis a későbbi kiegyezés sarkalatos pontját a legkevésbé sem tartja lehetetlennek (l. Adalék a magyar közjoghoz című dolgozatát; megj. a BpSz 1865-i első füzetében, majd még 1865-ben röpirat-formában is).
A Schmerling-kabinet helyzete szinte ugyanekkor, 1864 végén rendült meg. Az osztrák vezető körök Anton Schmerlinggel szemben egyre bizalmatlanabbak voltak: az arisztokraták mellőztetésükért, a nagyburzsoázia képviselői pedig a kapott előnyök és javadalmak csekély voltáért nehezteltek Schmerlingre. A kormányzat eredményeivel az uralkodó is elégedetlen volt, a kabinet ugyanis kevés eredményt tudott felmutatni: a pátens szellemében csak Erdélyt tudta belekényszeríteni a Reichsratba, Magyarországot nem, s ráadásul nem tudta megakadályozni az államadósság rohamos növekedését.
A kormányzat válságát Deák arra használta fel, hogy álláspontját elkülönítse az arisztokratákétól s a kiegyezés eszméjét most már a maga elgondolása szerint pendítse meg újra, helyezze előtérbe. A Pesti Napló 1865. április 16-i számában így tette közzé "húsvéti cikkét". Benne közvetlenül az uralkodóhoz fordult; a törvényességhez való visszatérés, úgymond, újramegteremthetné a kölcsönös bizalom légkörét s lehetővé tenné azt is, hogy a 48-as törvényeket a birodalom érdekeivel pontosan összehangolják. Vagyis Deák most már nyíltan arra utalt, hogy lehetségesnek tartja a 48-as alaptörvények 23bizonyos revízióját, de csakis egyezség alapján. Ugyanez elgondolását, különös tekintettel a "közösügyi delegációkra", a bécsi Debatte az év májusában már részletesen fejtegette, e cikksorozatot azonban nem ő írta, csak inspirálta. A kiegyezés előkészítése és megkötése ettől fogva csupán idő kérdése volt. A birodalmi politikában hamarosan változásokra került sor; ami a legfőbb, Schmerling bukása után az arisztokrata és klerikális érdekeltségű Richard Belcredi lett a belügyminiszter. Változások követték egymást a magyar politikában is: midőn az uralkodó 1865 júniusában Pestre látogatott, a februári pátenst felfüggesztették, a provizóriumot megszüntették, a helytartótanács jogkörét visszaállították, majd december 10-re összehívták a magyar országgyűlést.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me