A kiegyezés

Full text search

A kiegyezés
A legtöbb országgyűlési küldött azzal az elszánt elhatározással látott munkához, hogy a kiegyezést, ha kell, alapos áldozatok árán is, tető alá kell hozni. Jellemző az osztrák politika szűklátókörűségére, hogy még ekkor is olyan feltételekkel lépett fel, amelyek nem szolgálhattak tárgyalási alapul. A tárgyalásokat megnyitó uralkodói leirat azt hangsúlyozta, hogy mindössze a februári pátens bizonyos enyhítését tartja lehetségesnek; ugyanez okmány a megegyezés előfeltételéül azt követelte, hogy a 48-as törvények alapos revíziójára még a magyar minisztérium kinevezése előtt kerüljön sor.
Deák, bár Eötvös József meg Andrássy Gyula az ellenkezőjére biztatták, ebbe nem egyezett bele. Akaratát, hogy tudniillik az országgyűlés ragaszkodik a jogfolytonosság elvéhez, hogy elítéli a pátenst, s hogy lehetőséget lát a 48-as törvények bizonyos korszerűsítésére, revíziójára, de csakis a felelős magyar minisztérium kinevezése után, saját párthíveivel szemben is diadalra juttatta, mégpedig a balközéppárt (a volt felirali párt) támogatásával, mindenek előtt Tisza Kálmánéval és Ghyczy Kálmánéval. Az országgyűlés első felirata az uralkodóhoz így készült el. A felirat visszautasításra talált. Deák azonban nem tágított s nyomban hozzákezdett, lényegében az első szellemében, egy újabb felirat megfogalmazásához. Hogy kiegyezési szándékát demonstrálja is, ezúttal javasolta az úgynevezett "hatvanhetes" bizottság felállítását; a kiegyezési munkálatok előkészítése erre, illetve a tagjaiból később választott "tizenötös" bizottságra hárult.
A tizenötös bizottság a kiegyezési törvény körvonalait a Debatteban közölt "májusi levelek" szellemében dolgozta ki. A következőkben jutottak egyetértésre: az uralkodó személye mellett közös a külügyi, a hadügyi s a kettő fedezetéül szolgáló pénzügyi tárca; Magyarország hozzájárul az osztrák államadósság arányos átvállalásához s elismeri a vám- és kereskedelmi ügyek közös rendezésének és kezelésének szükségességét. Megegyeztek abban is, hogy a hadsereg vezénylete, vezérlete és belszervezete az uralkodói felségjog, viszont a hadsereg kiegészítése, elhelyezése, élelmezése, a védelmi rendszer átalakítása és átszervezése az országgyűlés hatáskörébe tartozik. S végül, egyetértettek abban, hogy a közösügyi feladatok ellátására később delegációkat kell szervezni.
A javaslatok és elgondolások tüzetes vitájára egyelőre nem került sor, az országgyűlést, az időközben kitört porosz-osztrák háború miatt, bizonytalan 24időre elnapolták. A helyzet ekkor nyomban úgy alakult, hogy a háború kimenetele lesz az a pont, amin a kiegyezés megkötése vagy újabb elodázása megfordulhat; a háború pedig úgy dőlt el, amint az várható volt, ám ahogyan Bécsben elgondolni sem tudták: porosz győzelemmel. A königgrätzi csata, majd a prágai béke (1866. augusztus 23.) új problémák elé állította Ausztriát; a német szövetségből kilépni kényszerült, egyszersmindenkorra le kellett mondania a német hegemónia megszerzésére irányuló terveiről.
Az erőviszonyok eltolódása a kormánypolitika átalakulásában is tükröződött. Nem sokkal később, októberben báró Friedrich Beust lett a Monarchia külügyminisztere, aki poroszellenességéről, revans-vágyó szelleméről, valamint arról volt nevezetes, hogy az osztrák-németek s a magyarok végső kibékülésétől várta Ausztria nagyhatalmi súlyának megerősödését. Törekvéseiben támogatásra talált az alkotmánypárti osztrák-német liberálisoknál, akik már szabadulni akartak az arisztokrata s klerikális kormányzattól. A kettős kompromisszumra: az osztrák-német alkotmánypártiaknak s a magyar liberálisoknak nyújtandó engedményre végül már az udvar is hajlott; az egyezkedés munkája Beustra hárult.
A november 19-én újra megnyílt magyar országgyűléshez intézett uralkodói leirat már a dualizmus alapjaira helyezkedett, viszont ragaszkodott még a tizenötös bizottság javaslatainak előzetes módosításához; a minisztérium kinevezésének ezt szabta előfeltételéül. Beust már ilyen szellemben tárgyalt Deákkal, még mindig eredmény nélkül, az uralkodó újabb leiratát ugyanis a Deák vezette országgyűlési többség elutasította. Csakhogy az elutasítás következtében mind az országgyűlésben, mind a Deák-pártban bizonyos polarizáció kezdődött; egyrészt a balközép erősen elhatárolta magát a szélsőbaltól, nehogy erősítse az oppozíciót s a kiegyezés lehetőségét kockáztassa, másrészt az Andrássy Gyula, Eötvös József és Lónyay Menyhért vezette csoport fellépett Deákkal szemben s a Bécsnek nyújtandó nagyobb engedmények politikáját hirdette meg. (A párton belüli nézeteltérések során még az a gondolat is felmerült, hogy a kiegyezést, ha másképp nem megy, Deák nélkül kell megkötni.) Végül is Deák, hogy pártjának kettészakadását megakadályozza, maga is engedményeket tett, az Andrássy-csoport szintén, a bécsi kabinet hasonlóképpen.
A kiegyezési tárgyalásoknak ez már utolsó szakasza volt. Miután az osztrák kormány újra átalakult, a kabinet illetékes tagjai s a vezető magyar politikusok a végső magállapodásokat is megkötötték. Az uralkodó Majláth Györgyöt, az addigi kancellárt 1867. február 12-én Magyarország nádorává nevezte ki, majd 19-én nyilvánosságra hozták a felelős magyar minisztérium kinevezéséről szóló okmányt is. Most már csak a formaságok voltak hátra: az 1867. évi XII., "kiegyezési" törvénycikket az országgyűlés május 30-án fogadta el, júniusban ezt követte az utolsó aktus, a koronázás.
A kiegyezés értelmében az addigi osztrák birodalom kétközpontú, dualista állammá alakult át (Osztrák–Magyar Monarchia). Ausztria, illetve Magyarország külön kormányt kapott, ezek a továbbiakban a maguk parlamentjének tartoztak felelősséggel. A Monarchia közös ügyeit a közös minisztériumok (hadügy, külügy, pénzügy) intézték. (Mindemellett Ausztriának is, Magyarországnak is volt saját hadügyi, illetve pénzügyi minisztériuma.) A közös ügyeket ettől kezdve a delegációk intézték, hangolták össze: a delegátusokat 25mind az osztrák, mind a magyar fél egyenlő arányban küldte a tárgyalásokra. A közös ügyek költségvetési összegét (kvótáját) úgy határozták meg, hogy Magyarország abból harminc, Ausztria pedig hetven százalékot vállalt magára. A pénzügyi megállapodások érvénye, mint a két ország közötti vám- és kereskedelmi szövetségé is, tíz évre szólt. S végül, Magyarország a régi államadósságból évi harminc millió forint kamatteher-törlesztésre vállalkozott, illetve a fedezet nélkül forgalomban lévő háromszáz millió forintnyi pénzváltójegyből, átváltási alapon, harminc százalékot a maga terhéül ismert el.
Összegezésül elmondhatjuk tehát, hogy az 1848–49. évi forradalmak kezdeményeit, Európa más országaihoz hasonlóan, a földbirtokosok és burzsoá vezető osztályok hajtották végre Ausztriában is, Magyarországon is. Nagymértékben ez tette lehetetlenné a 48–49-i magyarországi változások forradalmi vagy akár a fennálló társadalmi viszonyokat lényegesen bolygató befejezését, lezárását a hatvanas években; végső soron pedig az, hogy mindama erők, amelyek 1848–49-ben a forradalmak vereségét előidézték, a hatvanas években még inkább akadályozták az osztrák birodalom részeire bomlását, vagy akár progresszív irányba történő átalakulását.
Láttuk: a kiegyezés előtti európai hatalmi erőviszonyok eleve kockázatossá, kétessé tették a nemzeti felszabadító küzdelmek, a forradalmi mozgalmak esélyeit; megfigyeltük, a kiegyezés előtti években sem Magyarországon, sem a Habsburg-birodalom más részeiben nem voltak alkalmas, mi több, vállalkozó erők az újabb forradalmak, a további nemzeti ellenállások irányítására, vezetésére. Láttuk végül: a magyar nemesi osztályok (a nagy- és középbirtokos nemesség), alapvető céljaik érdekében, lényegében már 49-től, 1861-től pedig mind jobban ragaszkodtak a monarchia fennmaradásához; hovatovább azon voltak, hogy ellenállásuk, illetve passzivitásuk csökkentésével majd megszüntetésével a válság felszámolását, a kiegyezést segítsék elő.
Végső következtetésül tehát két tanulságot szűrhetünk le vizsgálódásainkból. Először: az 1867-i kiegyezés az európai hatalmi erőviszonyok s a magyarországi társadalmi-politikai feltételek között elkerülhetetlen, reális kompromisszum volt. Másodszor: a helyzet diktálta, reális kompromisszum történelmileg irreálisnak bizonyult; a kiegyezés a magyar társadalom konzervatív erőit juttatta uralomra; a kiegyezők nem átmeneti megoldásnak tekintették 1867-et, hanem osztályuralmuk s nemzeti céljuk, a hegemónia biztosításának. Hogy miképpen, arról a későbbi fejezetekben ejtünk szót.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me