21. A NÉPIES-NEMZETI IRÁNYZAT MÉRLEGE (SŐTÉR ISTVÁN)

Full text search

23821. A NÉPIES-NEMZETI IRÁNYZAT MÉRLEGE
(SŐTÉR ISTVÁN)
A polgári átalakulás Magyarországon is, akárcsak Közép- és Kelet-Európa legtöbb államában, olyan intézmények és törvények, olyan alkotmány és államrendszer kialakítását jelentette, melynek nem voltak elégséges hazai, történelmi előzményei és hagyományai. A polgárosodás tehát szükségképp más, fejlett kapitalista országok politikai és művelődési vívmányainak átvételét jelentette; ilymódon a polgárosodás, a kapitalista termelési rendre való áttérés: ez országok számára a nemzeti jelleg megőrzésének gondját is magával hozta. Magyarországon a nép iránti érdeklődés egyik lényeges oka volt az, hogy a nemzeti jelleget legtisztább, legépebb állapotában a népnél lehetett megtalálni.
A "nép" fogalmán ez a kor nemcsak a parasztságot, a jobbágyságot értette, hanem a kiváltságokkal nem bíró osztályokat és rétegeket általában, tehát a városi kispolgárságot, a mesterembereket– sőt, a honoráciorokat is, akiket Eötvös a néppel együtt kíván a jogok, az "alkotmány sáncai" közé beemelni. A polgárosodás sajátos, paradox jellege Magyarországon abban áll, hogy a polgári átalakulás nemzeti jellegének biztosítása érdekében, a nemzeti polgárosodás megvalósítása végett: a néphez, s nem utolsósorban a parasztsághoz kell folyamodni. A Toldi estéje (1854) alapeszméjét ennek a törvényszerűségnek felismerése szolgáltatja: haladás és nemzeti erkölcs, polgárosodás és nemzeti örökség egysége nélkül vagy a civilizáció satnyul idegen majmolássá, vagy a nemzeti erők maradnak meddők. A népiesség nagyságát, forradalmat előkészítő szerepét 48 előtt abban kell látnunk, hogy ez az irányzat egyaránt igényelte a haladást (a polgárosodást) és a nemzeti örökséget, mely utóbbiért a néphez folyamodott. Ily módon a polgári átalakulást valóban demokratikus módon, a nép érdekeinek előtérbe állításával, sőt, a nép felemelkedésével, harcával kívánta megvalósítani.
Amiként politikai és gazdasági téren a polgárosodás nemzeti lehetőségeinek megtalálása a cél, úgy a kultúrában, az irodalomban is a nemzeti és polgárosult művelődés, a nemzeti és polgárosult irodalom kifejlesztése. De amiként a politikai átalakulás is csak a nép közreműködésével lehetséges, úgy a nemzetileg polgárosult irodalom is csak a népköltészet forrásainak felhaszlásával születhetik meg. A nemzeti és polgárosult irodalom megteremtésére irányuló kísérletek hazánkban a népiesség segítségével vezethettek csak eredményre.
Az irodalmi polgárosodás nemzeti jellegének megőrzése érdekében az irodalom a népköltészethez fordul, abból kívánja kiolvasni a nemzeti jelleget. A nemzeti örökség összeegyeztetése a nyugati polgárosodás vívmányaival: íme, a kelet-európai irodalmaknak – köztük a magyarnak – egyik legfőbb törekvése. Ezek az irodalmak a 19. század elején azonos kiindulóponton találják magukat. Kelet-Európa népeiben egyaránt él az elmaradottságuk miatti elégedetlenség s a nemzeti büszkeség is. Ezeknek az ellentétes érzületeknek feszültsége is hozzájárul a kelet-európai kultúrák – különösképp az irodalmak 19. századi fellendüléséhez.
Magyarországon a népiesség a 18. századtól kezdve mind fontosabb szerepet játszik az irodalomban. Arany János szerint az "öntudatlan népiesség" korát (Gvadányi, Fazekas, Csokonai stb.) Vörösmarty első romantikus korszakának 239lezárulta után kezdi felváltani a "tudatos népiesség". A népiesség elméletét Erdélyi János dolgozza ki. Erdélyi sürgeti, hogy a magyar irodalom szakítson a külföldi példák utánzásával, s alakítsa ki a maga nemzeti jellegét a népköltészet segítségével. Erdélyi célja az volt, hogy a népköltészet demokratikus eszmeiségét s esztétikai sajátságait magába ölelve, az irodalom váljék nemzetivé, szóljon a nemzet valamennyi osztályához. Erdélyi szerint össznemzeti irodalom csak a népköltészet segítségével alakulhat ki. A korábbi korszakok "öntudatlan népiessége" ily módon az egész irodalmat átható, tudatos népiességgé alakul át, s az irodalomnak nemcsak formáit, hanem eszmeiségét, témáit is újjáalakítja. Erdélyi elmélete – s méginkább Petőfi, Arany és társaik költői gyakorlata – oda irányult, hogy a népet mind a költészetben, mind a politikában felemeljék, s a nemzet életében az őt megillető helyre állítsák.
Erdélyi és társai nem olyan irodalmat akartak létrehozni, melyet csak a nép érthessen meg: ezért túl akartak haladni a szűkebb népiességen is, hogy össznemzeti irodalmat teremthessenek. Arany a népiességet csak lépcsőnek látta az össznemzeti irodalomhoz. Erdélyi pedig a nemzeti összirodalmon túl, az "emberiség irodalmára" is szegezte tekintetét: óhajtotta, hogy a magyar irodalom az egész emberiség ügyét is szolgálja, s ha túlnőtt a népiesség keretein, idővel nőjön túl a nemzeti kereteken is. Az irodalmi fejlődés legmagasabb fokaként, az "emberiségi irodalmat" Erdélyi és Arany számára Homérosz, Dante, Shakespeare és Goethe jelentette.
Az össznemzeti irodalommá növekvő népiesség erőteljes, demokratikus eszméket képviselt: a nép gondjáról szólt, a nép életét ábrázolta, s olyan hősöket teremtett, akiket a nép és az egész nemzet a maga hőseiként tekinthetett, Így született meg a János vitéz (1844), így született meg a Toldi (1847). A népiből felemelkedő s össznemzetivé növekvő irodalmat Erdélyi János 1851-ben népnemzeti irodalomnak nevezte (Népköltészetünk a külföldön) s Petőfi és Arany művét tekintette ez irodalom-eszmény megtestesülésének. Ezt a "népnemzeti" irodalom-eszményt állította szembe Erdélyi a klasszikával, s a romantikával, melyeket főként utánzó jellegük miatt utasított el. De az Erdélyi felfogása szerinti "népnemzeti" irodalomnak közelébb kellett kerülnie az élethez is: a népies-nemzeti (vagyis a népköltészeti példák és ösztönzésének segítségével össznemzetivé fejlődő) irodalom hitvallásában tehát 1848 előtt a demokratikus tendenciákon kívül a költői realizmus igénye is fontos szerepet töltött be.
Az Erdélyi meghirdette – és Arany helyeselte – népies-nemzeti irodalom erőteljes demokratikus törekvései még nem jelentettek önmagukban forradalmi programot is – habár ez az irodalom volt 1848 előtt a forradalom legkövetkezetesebb előkészítője. Maga Petőfi is olyan költészetet teremtett meg első korszakának népdalaival, zsánerképeivel és a János vitézzel, mely a népköltészetből indult ki, s szélesen nemzetivé vált. Petőfinek ez a népi és egyszersmind nemzeti költészete lázadás is volt a hűbéri Magyarország ellen – plebejusi lázadás, melynek később forradalmi világnézetbe kellett torkollnia. Petőfi 1846-ban alakítja ki a maga forradalmi szemléletét, amelyben azonban már a népiesség eszmeiségénél sokkalta többet képviselő ideológiák is bennfoglaltatnak. Forradalmi költészetével Petőfi ugrásszerűen túljut a népiességen, de a népiesség legfontosabb vívmányait költészetének forradalmi 240szakaszában is megőrzi. A népiesség vívmányai párosulnak Petőfi forradalmi korszakában a romantika örökségének egyrészével, s a műköltészet különféle, korszerű formáival. Petőfi forradalmi korszakában mély szintézis jön létre a népiesség, a romantika és a világlíra haladó, korszerű vívmányai között.
Ezt az ugrást a forradalmi költészet eszmeiségének – és művészi szintézisének – magaslatára, kortársai közül csak Petőfi tudta megtenni. Az ő forradalmi költészete tehát sokkalta többet tartalmaz, mint amennyit, mégoly tiszta és demokratikus célkitűzéseiben a népiesség, az Erdélyi meghirdette népies-nemzeti irodalom valaha is magáénak vallott. Mégis, az irodalmi népiesség vallói – Erdélyi éppúgy, mint Arany – épp demokratikus szemléletük folyományaként, becsületesen vették ki részüket a forradalom, a szabadságharc feladataiból, sőt, Arany nagymértékben lépést tartott Petőfivel is. Világos után a népiesség hívei nagyrészt töretlenül vallották 48 előtti elveiket – melyek azonban nem voltak forradalmi elvek. Azonban az ötvenes évek második harmadától kezdve, s különösen a kiegyezés korszakában, a népiességből, a "népnemzeti" irodalom-eszményből mindinkább kimarad a demokratikus eszmeiség – a "népnemzeti" irodalom-eszmény mindinkább esztétikai-morális tartalmúvá válik. Azok a liberális gondolkodók (Eötvös, Kemény), akik a forradalom leveretése után, a liberalizmus elvei szerint kívánják "újra rendezni" az országot, a "népnemzeti" irányzatot is segítségül hívják vállalkozásukhoz. Gyulai az, aki a nemesi-polgárosuló liberalizmus utolsó képviselői (a liberális-nemesinek tekinthető írócsoport tagjai) – és a demokratikus tartalmait mindinkább vesztő népies-nemzeti irányzat között kapcsolatot hoz létre. De Gyulai és Erdélyi Világos után, Petőfi költészetéből is csak azt kívánják elfogadni, ami a forradalmi tartalmaktól mentes népiesség igényeinek megfelel. Ezért igenlik Petőfinek első, népiesből nemzetivé fejlődő, lázadó – de egyelőre még forradalmi program nélküli szakaszát, s ezért ítélik meg hűvösen, sőt elutasítón Petőfi forradalmi költeményeit.
Ha a népiesség Világos utáni szakaszát az irodalmi irányzat fejlődési folyamatainak egészébe állítjuk, azt kell látnunk, hogy a népiesség, mely a 18. századtól kezdve oly fontos, értékes eleme volt a magyar irodalomnak, legmagasabb hivatását akkor töltötte be, midőn a nemzeti-polgárosult irodalom létrejöttét segítette elő. Illetve, midőn Petőfinél a forradalmi költészet előkészítőjévé vált. A népies-nemzetivé növekvő népiesség Petőfinél (első alkotói korszakában), Aranynál és még néhány társuknál a 19. század magyar költészetének legnagyobb teljesítményeit hozta létre s a 48-as forradalom előfutárja is volt. Világos után a népies-nemzeti irodalom egyideig még hathatósan működött közre a nemzeti költészet továbbfejlesztésében, elsősorban Arany révén. De idővel, midőn demokratikus tartalmai már teljesen megsápadtak, ez az irányzat konzervatív meddőségbe hanyatlott, s épp a polgárosult ország valóságának ábrázolására vált alkalmatlanná. A hanyatlás első jeleivel korán, nem sokkal Világos után már találkozunk. Életre kapott a népiességnek egy olyan értelmezése, mely a nemzeti céloknak hátat fordítva, a népiességet parktikuláris, folklór-jellegű epigonköltészetté szűkítette, s kialakult egy olyan felfogás is, mely a néphez szóló, didaktikus irodalmat helyeselte csupán. Tán legtovább élt az a fajta népiesség (helyesebben: népieskedés), mely puszta külsőségeket vett csak át a folklórból, s magyarkodásával a mindinkább növekvő sovinizmus céljait szolgálta.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me