A publicista

Full text search

A publicista
Újságírói és lapszerkesztői tevékenysége az irodalomtörténetírás figyelmét kisebb részt eszméi, nagyobb részt írni-tudása miatt érdemli meg. Publicisztikája 274pályafutásának hű tükre: elvei eleinte a centralistákhoz, mindenekelőtt Szalayhoz kötötték, aztán a Batthyány-kormányhoz, később Deákhoz, utoljára pedig, 1875-től a szabadelvű párthoz. Útja tehát, újságcikkeinek tükrében is, harcban a korviszonyokkal, de békében önmagával, jobbra kanyarodik.
Múlt századi politikusaink közül alig volt valakinek több érzéke az irodalmi szép forma s a nyelv csínja iránt, mint neki. Írásmodorának legfőbb jellemzője a természetesség; különlegességei nincsenek, hacsak kellő határok közt tartott szenvedélyességét nem számítjuk ide.
Munkásságának egyik legfőbb eredménye, hogy a Pesti Hirlapot a hazai modern újságírás előzőjévé tette, főképp szerkesztő korában. A politikai irodalomra akkor még erősen jellemző, üresen puffogó rétori dagályt munkatársainak sem engedte meg, mintegy a legszorosabb összhangban a maga puritán egyéniségével: a szereplés viszketegét, a frázisokat és stílusbombasztokat szívből gyűlölte. Szerény és következetes szerkesztő volt, magát és munkatársait egyaránt az újság napszámosának tekintette, ezért írt és íratott, a Times mintájára, lehetőleg név nélkül. Semmi feladattól nem húzódzkodott, írt mindenfélét: vezércikket, újdonságot, irodalmi értesítőt, színikritikát, külpolitikai és megyei tudósítást meg lapszemlét, mindig azt, ami kellett.
Forradalom előtti, legjelesebb cikkeit a Hirlap 1845–47-i évfolyamaiban tette közzé. Figyelmét, centralista állásához híven, leginkább a társadalmi átalakulás formáinak: a "rendezési ügyeknek" s a nemzetgazdaság különféle témáinak szentelte. Ilyen típusú, nagyobb cikkei a kompozíció tekintetében is elsőrangúak. A szétágazó véleményeknek egy központba való egyesítését, a töredékes eszméknek egy szerves vázlatba-olvasztását és szabatos előadását mintaszerűen valósította meg; mindebben már esszéista jövője érett. Mint olykor témaválasztásaiban is; Michel Chevalier-ről, Thiers-ről és Tocquevilleről írt gondolatai Világos utáni történeti érdeklődését előlegezik (l. Nevezetesebb írók nézetei a központosításról című, 1846-i cikksorozatát).
Későbbi politikai írásai, kompozíció és stílus tekintetében, újat nem mutatnak. Forrás-értékük viszont nagyobb, mint a 49 előttieké: a megyei nemesi politika fokozatos jobbratolódását, a kiegyezés előkészítését – Kemény cikkei mellett – leginkább ezekben tanulmányozhatjuk, kivált a Pesti Napló 1860–65-i évfolyamaiban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me