Az irányregény határán

Full text search

Az irányregény határán
A Nábob a Kárpáthy Zoltánnal együtt nem allegória; eseményei, érzelmi világa mind beillik a reformkorba, megáll a lábán, ha nem is vonatkoztatjuk Bachék időszakára. És mégis, gyakran még kisebb történéseinek is megvolt, meglehetett a kortársak számára sokatmondó jelentése. Fokozottabban áll mindez A régi jó táblabírákra (1856). A gyorsan és bölcsen intézkedő alispánok, főjegyzők képe megannyi vád a nehézkes, korlátolt és méregdrága új közigazgatás ellen. A magyar éghajlattal ismeretlen, s így teljes csődbe jutó holland bevándorlók ügyesen álcázott tiltakozást jelentettek Bécs elnémetesítő telepítési politikájával szemben. A mondandó azonban jóval egyoldalúbbá lett a Nábobhoz és a Kárpáthy Zoltánhoz képest: itt nem hangzik fel elítélő szó a konzervatív, elparlagiasodott köznemességgel szemben, sőt a műtől nem idegen a hajdani vármegye – a Rétyek, Nyúzók intézményének – fenntartás nélküli elismerése sem. (Egyébként valóban akadt megye 1846-ban, a nagy éhínség idején, amely sokat tett a parasztok helyzetének enyhítésére. Zemplén volt ez, ahol frissen éltek még a koleralázadás emlékei. Innen származtak Jókai értesülései is.) Míg a megye s a középnemesek a jobbágyság jótevői, a bevándorolt tőkés vállalkozó egyenest a piócájuk. Tehertétel a szembetűnő stílustörés is: a Nábobhoz hasonló anekdotikus irányregénynek indul a történet, aztán átcsap a sue-i regényességbe, ami a jellemek következetlen átalakítását vonja maga után. Figyelemre méltó Krénfy logikusan előkészített gyilkos merénylete, amely már a modern detektívregényre emlékeztet.
Ha a Táblabírákban a vadromantika emlékei kísértenek, Az elátkozott családdal (1858) az anekdotaiság túlcsapongása miatt lehetünk elégedetlenek. A felekezeti béke és egyenjogúság hirdetése – a regény bevallott főcélja 294– ugyancsak háttérbe szorul az ügyes szélhámos színes kalandjainak s a komáromi közélet egy komikusan kihegyezett fordulatának elbeszélése mögött. Gutai Lőrinc, "a nagy szemfényvesztő" a később oly gyakori kalandorfigurákat vetíti előre: a Kárpáthy Zoltánokkal ellentétben nincs erkölcsi tartalma, nem ismer közösségi célokat, ám testi és szellemi képességei nem kevésbé ragyogóak amazokéinál. Jókai legjobb alkotásainak héroszai a költő eszményi vágyainak kifejezői, a gyengébb művek nagyszámú hőse azonban pusztán az írói ötletek áradásából, egymást fokozó, duplázó sorozatából született.
A Pesti Napló köre az ötvenes években jóindulattal szemlélte Jókai pályáját, még regényeinek is helyt adott a lap hasábjain. A szakadás kezdete 1857-ben bemutatott Dózsa György című "szomorújáték"-ának polémiájához kapcsolódik. Esztétikai hibáit, főként a tragikum felszínes értelmezését joggal rótta meg Gyulai és Salamon, ám e kritikusok forradalomellenességükben még Jókai hangfogós demokratizmusán is felháborodtak. A dráma nem volt Jókai tehetségéhez illő műfaj, hangos színpadi sikereit (pl. A szigetvári vértanúk, 1860) rövidesen elfeledték, kezdeményezései, nyelvi sokszínűsége azonban mégis hatott a kortársakra, főképp Szigligetire.
A Dózsa Györgyben megmutatkozó arisztokrataellenessége a Szegény gazdagokban (1860) is lobot vet: ennek főhőse a Hunyad megyei Nopcsa báró után mintázott mágnás és rablóvezér. Egyik legértékesebb kalandregénye ez, erősen egy friss tájélményén, 1858 őszén tett dél-erdélyi utazásán alapszik. Innen fakad ezúttal az erdélyi románság mélyen megértő, társadalmilag is sokrétű, irodalomtörténetileg úttörő megjelenítése. A hangulati színezés nagy változatosságát hozza magával az, hogy a cselekmény másik szála egészen elütő környezetben, a reformkori Pest kapzsi, kalmár-uzsorás famíliájában játszódik, ha a légkör olykor nagyon is dickensi a Lapussák házatáján. Sajnos, a Hátszegi báró Fatia Negra kettősséget a regény sem társadalmi, sem egyéni lélektani mozzanatokkal nem indokolja kellőképp, s így ez csak egzotikusan mesés motívum marad.
A hatvanas évek kezdetével lezárul Jókai legtermékenyebb, legértékesebb novellaírói szakasza. Kedvenc témái: a magyar múlt, az egzotikus országok élete – ahol gyakran a szabadságukért küzdő kis népeket keresi föl – a falusi és kisvárosi hétköznapok. A messzi évszázadok (őshaza, tatár és török dúlás) távolából aránylag ritkán tért vissza a reformkorba: Széchenyi és Wesselényi évtizedeit meghagyta regényei számára, ezért elbeszéléseiből alig lehet kiolvasni a nagybirtokos-emberbarátokhoz fűződő ábrándjait. Serkenteni, ébreszteni kívánt a múlttal – írásai egy része eposzi hőstetteket örökít meg; nem fukarkodik azonban a humoros zsánerképekkel sem, így emeli rendkívüli népszerűségre a víg történelmi elbeszélés válfaját. Sokszor habkönnyűvé teszi a korrajzot bennük, azonban emlékezetes darabjaiban (A nagyenyedi két fűzfa, 1854; A háromszéki leányok, 1854) a puszta történelmi adománál sokkal többet nyújt. Vonzotta a mese-novella is, hajlékony géniusza a hazai és keleti népmese majd minden rétegét át tudta hasonítani: Az istenhegyi székely leány (1858), Ferhád és Shirin (1855).
A jelenkorú témájúakban most is jól megfigyelhető a franciás romantika meg a zsáner-realizmus kettőssége, de az utóbbiban tartalmasabbá lett humora: A hazajáró lélek (1855), A peregrinus (1858), Melyiket a kilenc közül (1857), az előbbiekben pedig csökkent a borzalmak és különcségek halmozása: 295 Jordaki feje, (1857), A megölt ország (1857) Bolivár (1858). Gyökeres fordulatról azonban ezúttal sincs szó, mivel írói önkritikája gyakran egészen megfogyatkozik, pillanatnyi ötletekre és rutinjára támaszkodva rögtönöz. Helyzet- és jellemkomikuma, stílushumora sokoldalúan ragyog fel A kedves atyafiakban (1853), amely a Kisfaludy Károly hagyományozta hosszabb víg elbeszélés típusát képviseli.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me