A Rab Ráby

Full text search

308A Rab Ráby
A magyar felvilágosodás egyik legbátrabb és legművészibb feldolgozása. Alig akad még egy műve Jókainak, amelyben olyan erőteljesen hirdetné a hűbéri világ tarthatatlanságát, mint a Rab Rábyban. Szemmel láthatóan nagy hatást tett Mikszáthra is a Különös házasság megírása közben.
Alapja Ráby Mátyás 1797-ben Strassburgban közzétett német nyelvű emlékirata, amelyet Jókai nagyrészt hűségesen használt fel, két fontos vonatkozásban azonban erősen megváltoztatott. Ráby sem értette meg a nemesi ellenállást II. József uralmával szemben, de ez az értetlenség az emlékiratok szerint nem volt nagyobb hatással sorsára. Jókai e ponton erősen belenyúlt a memoárba: az ő Rábyja a felvilágosodás kedvéért tudatosan figyelmen kívül hagyja a nemzeti függetlenséget, így a megye elleni harca nem teljesen jogosult, és sorsába a tévedésből származó tragikum vegyül. Az emlékiratok Rábyja Szentendre és Izbég kizsákmányolt lakosainak támogatására mindig számíthatott, azok nagyon jól tudták, hogy Ráby értük harcol a megyei hatalmasságok és a saját kiszipolyozó községi tanácsuk ellen. A regénybeli Rábyt sokkal kevésbé támogatja a félrevezethetőnek, könnyen megfélemlíthetőnek rajzolt polgárság és parasztság, sőt, Jókai önkényesen olyan jelenetet alkot, ahol a megtévesztett szentendreiek csaknem bántalmazzák magára maradt jótevőjüket.
Jókai hűségesen és igen kifejezően adja vissza a megyei rendszer kérlelhetetlen elítélését, amelyet írásban Ráby oly szakszerűen fogalmazott meg. Mindazt, ami az emlékiratban csak dokumentum: élő, hatásos, szívdobogtató cselekménnyé Jókai izzó felháborodása és egyedülálló elbeszélő tehetsége avatta.
A feudalizmus bírálatát természetesen tompítja némiképp az, hogy a megye az alkotmány védelmét is vállalja, s a Rábyt elítélő nemesek között becsületes emberek is vannak (Tárhalmy, Niczky), akik elsősorban azért nem akarnak tudni Rábyról, mert a császári önkény eszközét látják benne. Ráby II. Józsefhez való egyoldalú ragaszkodása révén is tipikus alakja saját kora demokratikus értelmiségének: a haladás híveinek nagy része feltétlenül bízott akkoriban a monarchikus, felülről jövő reformokban, s illúziókban élve napirendre tért a germanizáló törekvések felett is. A baj ott van, hogy a hazafias és progresszív törekvések összeütközését az író nem mindig rajzolja szerencsés kézzel, a kibontakozást pedig egészen téves irányban keresi.
Midőn II. József az éppen Ráby elítélésére készülődő vármegyei hatóságoknak alkotmányos szándékait bejelenti, Pest megyében is felülkerekedik a reformokat kívánó tiszta, hazafias szellem, s mintegy varázsütésre eltűnik a korábbi népnyúzó világ. Valószínűtlen ez a gyors átváltozás. Valójában 1790 nem hozta meg a haladó szándék és a nemzeti érzés összeforrását, ez csak a reformkorban, s főként 1848 táján valósult meg. Ellenkezőleg: 1790 olyan kompromisszum kezdetét jelenti a rendek és az udvar között, amely egyre több és több reakciós tartalommal telt meg. Amikor Jókai a megye és a császár kézfogását ábrázolta, voltaképpen az ábrándok ködén át látott 67-es kiegyezést vetítette vissza a múltba. Tisztánlátása azonban nem hagyhatta annyira cserben, hogy legalábbis kétséget ne érezzen az effajta kibontakozással szemben. Regényéhez egy "történelmi befejezést" függesztett, mely Ráby 309emlékiratait követi, de egyúttal a történelem nagy tanulságaihoz is jobban alkalmazkodik.
Ráby nem az egyetlen olyan hős az ekkortájt született Jókai-regényekben, akit a tömegek nem értenek meg és cserbenhagynak. E hőstípus megjelenése szintén az író válságának jele. Kétségtelen azonban, hogy Jókainál nincs szó valami feloldhatatlan ellentmondásról az egyszerű emberek és a nagy történeti személyiségek közt. Nem feledkezhetünk meg néhány népi alakról, akik áldozatot nem kímélve állnak Ráby mellett. Kivált Marcit, az ácslegényt kell megemlíteni, aki Rábyt a községtanács szemfényvesztéseiről fölvilágosítja. Kétségbeesett hősiességgel a Dunába öli magát, a térképekkel együtt, s így gátolja meg a paraszti földek tervezett újrafelosztását. A már-már csüggedő Ráby tanúja ennek a jelenetnek – amelyről szó sincs az emlékiratokban –, és új erőt merít belőle.
Ráby Mátyás elüt Jókai hanyatló korszakának tartalmatlan figuráitól. A "nép prókátora" nagyeszű, törhetetlen jellemű férfi, mégis valószerűbb a Kárpáthy Zoltánoknál és Szentirmayaknál. Hibát, bűnt is követ el: egyoldalú jozefinizmusa mellett magánéletében is téved, amikor igazi élettárs helyett a csillogó, de felszínes Fruzsinát választja. Ezt a motívumot azonban Jókai túlságosan is homályban hagyja, azért a két leány közt tétovázó Ráby nem oly lélektani igazsággal megalkotott alak, mint Timár Mihály. Mindaz, ami Fruzsina válás utáni sorsához kapcsolódik, nagy tehertétele a műnek, e mellékcselekményben zavaróan érvényesül az öregedő író érdekességhajhászása.
A korfestésben Jókai szívesen él kuriózumokkal (pl. a zsidó eskü) és anekdotákkal, melyeknek túlhabzó bősége többnyire még az Egy magyar nábob korszakának realista kezdeményezéseit őrzi. Az élet sokoldalú tükrözését a nyelv sokszínűségével segíti elő. A maradi nemesek félig latinul beszélnek, a császári tiszt franciából és németből összezagyvált rokokó levelet küld. A fejezetek rövid foglalatát régies, a középkori legendákra emlékeztető helyesírással veti előre a regény, ami mulatságos ellentétben áll az újszerű szóhasználattal, csipkelődő hangnemmel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me