P. Szathmáry Károly

Full text search

P. Szathmáry Károly
A Degrénél is elfeledettebb P. Szathmáry Károly (1830–1891) szépen bizonyítja Heine igazságát, hogy a tiszta jellem igazi tehetség nélkül semmit sem 327ér az irodalomban. P. Szathmáry embernek és polgárnak nagyon is tiszteletre méltó: tizennyolc éves fejjel már hadnagy Bem seregében, a szabadságharc után pedig csaknem két esztendeig kell bujdosnia. Tanulnivágyása és szorgalma szinte emberfeletti: a Bach-korszakban kilenc év alatt ötvennégy novellát és két regényt fejezett be, de közben elvégezte a műszaki főiskolát (polytechnikumot), az akkori tanárképzőt (bölcseleti tanfolyamot), s rendszeresen tanított egy magániskolában is. Tevékenysége nemigen csappant meg a kiegyezés után sem, holott akkor már számos ismeretterjesztő munkán is dolgozott a történetírás köréből, okmánytárt is publikált, szerkesztette a Tisza-párti Hazánk című lapot, s buzgón képviselősködött, elsősorban a kisdedóvói törvény létrejötte érdekében. A jókaias termékenység és sokoldalúság azonban korántsem járt együtt nála Jókait megközelítő tehetséggel.
Kisebb könyvtárra rúgó regény- és novellaírói munkássága nagyrészt történeti tárgyú. Különös kedvvel portyázott a török hódoltság századaiban, Erdély történetében, de utóbb, Jókai hatására foglalkozott a reformkorral és 1848–49-cel is. Kezdetben Jósikára emlékeztet tárgyválasztása, a leírásokban, a történelem külsőségeinek visszaadásában megnyilatkozó, száraz lelkiismeretessége, oktató-nevelő célzata. De már korán igyekezett követni Jókai merészen eszményítő emberábrázolását, zsánerképeit és humorát is. Mestereinek azonban inkább csak a hibáiban osztozik. Főhősei fehérek vagy feketék, jellemük az író parancsszavára, a túlzsúfolt cselekmény kanyargásainak megfelelően alakul. Nagy történelmi alakjait (pl. Mátyást az 1857-es Magyarhon fénykorában) eltörpíti, a múlt gondolatvilága iránt süket, annál pedánsabban hivatkozik időnkint forrásaira. (Egy drámai jelenet kezdetén pl. megjegyzi Vitéz Jánosról "mint… féldombor szobráról kitűnik az érsek szilárd tekintetű öles férfiú volt".)
Azok a regényei, amelyekben nincsenek ismert történelmi hősök és események, pl. A kosztolányi hölgyek (1862) s a 48–49-ben játszódó Az ország sebei (1871) valamivel jobbak, a krónikás szenvedély kevésbé uralkodik el bennük a művészet rovására. Stílusa azonban egyformán sivár mindenütt: mondatai nehézkesen hosszúak, kicsiny a szókincse, amellett dagályos és romantikus fordulatai, párbeszédeinek nyelvújításkorabeli szavai minduntalan kizökkentik az olvasót a történelmi légkörből. Mindehhez járul apró közbevetésekből is kivilágló tudálékossága, melyet csupán egyetlen idézettel szemléltetünk: "Egyedül a magyar király tekintett ki nyugodt kebellel ablakán, az akkor még nem létező távcső helyét sasszemeivel pótolva." Az effajta fogalmazás már nem vonzotta a hetvenes-nyolcvanas évek igényesebb olvasóit; ezért nem lehetett tartósan az ifjúság írója sem, noha a történelmet népszerűsítő célzata miatt ezt a rangot feltétlenül megérdemelte volna.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me