Az ember tragédiája

Full text search

Az ember tragédiája
A kéziraton található bejegyzés szerint Madách 1859. február 14-én kezdte a Tragédia írását, és 1860. március 26-án fejezte be. A kéziratot Jámbor Pál közvetítésével maga vitte el Aranynak, de az már az első jelenetnél elkedvetlenedve tette félre, azt hívén, hogy a mű "nem egyéb, mint Faust gyönge utánzása". Nagy Ivánhoz intézett 1861. november 2-i levelében maga Madách írja, hogy Arany a kéziratnak "hólnapokig feléje sem nézett, míg Jámbor Pál kérésére és sürgetésére újra kézbefogta, s megtetszett neki". Arany 1861. szeptember 12-én írt levelében közli Madáchcsal, hogy "az 'Ember Tragédiája' úgy concepcióban, mint compositioban igen jeles mű". 1861. október 27-i levelében közli, hogy a Kisfaludy Társaságban fog bemutatni a Tragédiából részletet. Ugyanebben a levélben küldi megjegyzéseit, javítási javaslatait a Tragédia első-hetedik színéhez. Arany megjegyzéseit a legnagyobb tapintattal tette meg; Madách viszont föltétlen bizalommal, őszinte hálával fogadta meg a tanácsokat. Azt a legendát, mintha a Tragédia híres végsora Aranytól származott volna, Madách eredeti kézirata kétségbevonhatatlanul cáfolja meg. Arany 1861. október 3-án mutatta be a Kisfaludy Társaságban a Tragédia első négy színét, s a sikerről 1861. november 5-i levelében számol be Madáchnak.
Az ember tragédiája sajátos sommázata az egész Világos utáni korszak szemléletének. A benne szereplő eszmék, a szereplők képviselte elvek és álláspontok – s még a zárósornak a mű egészével való eszmei-logikai kapcsolata is: a korszak irodalmában már feltűnt problémák és motívumok megismétléseiként, 344költői újjáteremtéseiként találják meg helyüket a drámai cselekményben, a történelmi és drámai helyzetekben, a mű légkörében. Az ember tragédiájában ott rejlik a nemzetproblematika mint a történelem pesszimista, vagy bizakodó szemléletének folyománya – ott rejlik a természettudományos, a reál, a mechanikus materialista szemlélettel folytatott vita, s ott a viaskodás, a determinizmus gondolatával. Az ember tragédiája: költői mű, nem pedig bölcseleti értekezés. Jelentősége tehát nem a felvetett kérdésekre adott történelmi vagy természettudományos válaszokban rejlik, hanem abban az indulatban, mely bizonyos megoldásokkal nem tud megbékülni – és abban a vágyban, mely bizonyos megoldások reményét, igényét ébren igyekszik tartani. A Tragédia jelentőségét s bemutatott történelemképének felemelő voltát épp abban kell megéreznünk, hogy a romantika, a forradalom előtti korszak bizakodó történelemszemléletével ellentétes felfogás érvényesül az egyes "képek", korszakok értékelésénél, s Madách mégis, e felfogás cáfolatára törekszik, s a mű egészében e törekvés válik a dráma igazi magjává, alapvető mondanivalójává.
A Tragédia olyan bonyolult szövevényt alkot, melyben különféle fogantatású eszmék és felfogások keresztezik egymást, s próbálnak idomulni a jellemekhez, a drámai konfliktusokhoz, a cselekmény menetéhez. Végső fokon a mű dramaturgiája dönti el, hogy a világnézeti koncepció mily elemei szorulnak háttérbe (esetleg módosulnak is, "menet közben"), s mily elemek lépnek előtérbe, a drámai helyzetek lehetőségei közt. A mű tanulmányozása közben tehát mindvégig számolnunk kell azokkal a módosításokkal, melyek a drámai menet és cselekmény következtében érvényesülnek, a bemutatni kívánt eszmék javára, illetve rovására. E módosítások néha ellentmondásokat hoznak létre az egyes színek között, sőt következetlen mozzanatokkal tarkítják egyes alakoknak (pl. Lucifernek) drámai útját.
Madách a természet és a történelem jelenségeinek drámai, tragikus "példatárával" az akarati szabadság elvét, a küzdés, a haladásért vívott harc törvényét kívánja költőileg, érzelmileg – mondhatni: lírailag – hirdetni, alátámasztani. Az egész korszak tudatválságára jellemző módon ezt a végtanulságot az ellenérvek monumentális, csaknem nyomasztó felsorakoztatásával s ez ellenérvekkel mégis szembeszegülve, azokra a hit kétségbeesett vágyával felelve, alakítja ki. Madách minden drámai helyzetet felhasznál a haladás, az akarati szabadság elvének cáfolatára – mert e cáfolat a kor tudatában is nagy helyet foglal el, s a történelem tanulságai, a természettudomány új bölcseleti következményei egyaránt a kétségbeesés tetteit és szemléletét támasztják alá. Madách a Tragédia hősével együtt jut el a kétségbeesés, a megsemmisülés sziklapartjára – s a mű valódi pátosza abban van, hogy e partról, hősével együtt, mégis visszatér.
Nyilvánvaló, hogy ilyen történelemszemlélet, ilyen bölcseleti felfogás idegen a forradalmi osztályoktól, idegen a forradalom, a haladás igazi zászlóvivőitől. De másfelől: idegen a reakció, a csüggedés, a megalkuvás ideológusaitól is. Sőt, idegen a liberalizmusnak attól a szárnyától, mely a 48 előtti hitek és küzdelmek minden emlékét fel akarja már számolni, s minél kellemesebben kíván berendezkedni a fennálló körülmények között. Madách művében a 48 előtti haladás-igény szólal meg utoljára, szembenézve mindazokkal a vereségekkel, melyek érték, szembenézve a történelem, a természettudomány – 345a valóság súlyos cáfolataival, a tagadás elsöprő érveivel – s felel rájuk, ahogyan tud!
Petőfi bizonyára másként felelt volna, de Madách felelete e korban mégis az egyetlen, mely nem az ötvenes évek sivár valóságára rímel, hanem a 48 előtti korszak mégoly megtépázott reményeire. A nemesi értelmiség legjobb válasza telik ki Madáchtól a Tragédiában – a nemesi polgárosodás nagy kísérlete ez a mű, hogy túltekintsen önmagán s tulajdon osztályának érdekein, körülményein: az egész emberiség jövője, haladása felé. A Tragédiában tehát – nagyrészt lírailag – olyan törekvés szólal meg, mely Madách osztályának valóságából fakad ugyan, de amely általánosabb érvényre is emelkedik, akárcsak az emberiség nagy költőinek tanítása, szózata. A Tragédia érzelmi, lírai – világnézeti végtanulsága ugyanis minden válságos korszak, minden történelmi vereségszakasz emberéhez szól,- s a helytállás, a küzdés-bízás erkölcsére tanítja. Ismételjük: Madách a "maga módján" tanít, vagyis úgy, ahogyan tud – de a Tragédia nagy lírikusától nem is bölcseleti vagy politikai programot kell várnunk, hanem lelkületet, hajlamot, érzelmi és akarati készséget, s mindezt bőségesen nyújtja. A Tragédia a helytállás, a kitartó cselekvés, küzdés erkölcsét hirdeti. A dráma egészének lesújtó tanulságai, Ádám bukásai, kudarcai ellenére: a nézőből, az olvasóból ez a mű az optimizmus felemelő érzetét váltja ki. Épp azért, meddőek azok a viták, melyeket a Tragédia "pesszimista" vagy "optimista" értelme körül folytattak, a Tragédia értelmét ugyanis a pesszimizmussal való szembeszegülés indulata, lelkülete adja meg.
A Tragédia eszmeiségének megértése érdekében tehát át kell tekintenünk azokat az eszméket, tényeket, melyeknek ellenében alakította ki a mű végtanulságát, végső hatását a költő. Ezek részint történelmi – részint természettudományos, illetve bölcseleti jellegűek, de egymásba kapcsolódnak a determinizmus, a szabad akaratiság kérdésében. Ez a kérdés egyszersmind drámai értelmet is nyer a tragikumnak abban az elvében, melyet Madách vallott és megvalósított.
A történelmi kérdések: a szabadságharc bukása, mely kimondatlanul húzódik meg a Tragédia eszmekörében – a forradalmak és a haladás kilátásai vagy kilátástalansága – van-e haladás, vagy hanyatlik-e, illetve egyhelyben topog-e az emberiség? stb. A természettudományos kérdések a mechanikus materializmus eszméiben összegezhetők, s ezeket Lucifer mondja ki; közülük legfontosabb a determinizmus kérdése, vagyis: rabja-e az anyagnak az ember, tud-e tulajdon sorsán változtatni, valóságot vagy fikciót tartalmaznak-e az eszmék, melyekért küzd, s maga a természet nem jelenti-e mindannak tagadását, amire az ember törekszik? Ezek a kérdések oly módon kapcsolódnak össze a szabad akaratiság, a determinizmus problémájában, hogy ezen az egyen fordul meg – valamennyi tanulság értelme: a történelmieké éppúgy, mint a természetieké. Más szóval: a végzet kérdése jelentkezik Madách számára a determinizmus elvében: ha "minden nagy eszme, nemes cselekmény konyhánk gőze csak" – úgy nincs értelme az eszmékért vívott harcoknak, szánalmas tévedés szülte a szabadságharcokat s a forradalmakat, s az ember, aki sohasem törheti át az anyag korlátait: az eszkimószín állati létére ítéltetett, s ez ítéleten nem tud változtatni. A végzet fogalma, mely Keményt és a liberális gondolkodókat annyit foglalkoztatja: a mechanikus materializmus, a természettudományos eredmények elterjedése óta új arculatban jelentkezik: 346az anyag arculatában. Az anyag: végzet is, mégpedig a leginkább megfellebezhetetlen. Ha a mechanikus determinizmus elve fennáll, úgy értelmetlen minden küzdelem, melyet történelme során az ember kifejtett. Hisz az anyagi meghatározottságot nem tudta leküzdeni, s létének értelmetlenségét a végzet értelmetlensége határozta meg. A természettudományos szemlélettel és a mechanikus materializmussal jelentkező új szemlélet tehát kihat a történelem, a haladás kérdésköreire is, és ily módon kiindulási alapot szolgáltat Madáchnak, a Tragédia drámai menetének kialakításához.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me