A Mózes-dráma

Full text search

357A Mózes-dráma
A Mózest közvetlenül Az ember tragédiája után, 1860. június 9-én kezdi írni Madách és 1861. november 16-án fejezi be. A dráma elkészülte egybeesik az osztrák birodalom válságának kiéleződésével (Schmerling-korszak kezdete). A Mózes ebben a helyzetben a zsidó nép történetének egy fejezete mögé rejtetten a magyar nép e korszakának sorskérdéseit fejezi ki. A drámában az egyiptomiak és a zsidók viszonya az osztrákok és a magyarok viszonyát szimbolizálja. A fáraó a császár – Mózes pedig a magyar függetlenségi harc vezetője, akit ugyan nem lehet kulcsalaknak tekintenünk, de akinek vonásai sokban emlékeztetnek a Kossuthéira.
A Mózes-dráma újból feltámasztja Madách korábbi drámáinak antagonizmusát, mely a "titáni" hőssel a gyenge és gyarló népet állítja szembe. Csakhogy amíg az előbbiekben a "titáni" hős elbukott a nép gyarlósága miatt, a Mózes-drámában a hős azonosul a néppel, kiemeli elnyomott, szolgai helyzetéből és naggyá teszi. Mózes szemben áll a néppel, de ez a szembenállás a nép érdekeit, céljait segíti elő. Mózes kifakad a nép ellen, ostorozza, de mindent a nép érdekében tesz. Mózes kíméletlensége, szenvedélyessége oda irányul, hogy kiégesse a népből a szolgaság csökevényeit. A néppel állandóan összeütközésbe kerülő Mózes alakjában Madách végelemzésben azt a hőst rajzolta meg, aki azonosul a néppel.
Az első felvonás Mózest mint a fáraó hatalmának dédelgetettjét állítja elénk, aki nem ismeri származását, és épp ezért az "összbirodalmi" gondolatért lelkesedik. Madách részéről művészi megfontolás volt, hogy hősét épp az "ellenkező táborból" vezeti el a zsidó nép vezérségéig. Mózes drámája, jellemének fejlődése így sokkal plasztikusabbá válik. A dráma már az első felvonásban konfliktussal kezdődik tehát, mely konfliktus Mózes nagynak ígérkező pályája és a származása által meghatározott hivatás között alakul ki. Anyjának, Jókhebédnek közlése nyomán értesül Mózes származásáról, és az első felvonás gerince az a vívódás, mely a nagy terveket hordozó Mózes szívében kialakul.
Erőteljes drámaiság nyilvánul meg abban is: Mózes eleinte visszaretten a gondolattól, hogy a népbe alászálljon; abba a népbe, melyet szolgainak, gyengének és gyarlónak lát. Úgy érzi, hogy terveit nem valósíthatja meg többé, és származását börtönnek érzi:
Hogy még erőm csak útja kezdetén van:
Most lépjek-e irigyek gúnya közt
A megvetett rabszolganép közé,
S pórmunka közt törjön meg szellemem,
Mely a tömeg felett ragyogni lett.
 
Az első felvonás drámaisága éppen abból áll: Mózes mégis felismeri az igazságot, hogy a maga nagyságát csak a nép segítségével érheti el, de ehhez naggyá kell nevelnie az egész népet. Kezdetben e népet csupán eszköznek tekinti a maga nagyságának kivívására, de később rájön, hogy magát a népet kell naggyá nevelnie. Szavai, melyekkel a szolgaságba beletörődés, a gerinctelenség, 358az opportunizmus ellen kifakad, voltaképpen Madách szavai a maga korához:
Jaj a népnek, ha nincs költészete,
Lelkét elfojtja a körültekintés,
S csak lelkesülés szűlt mindég nagyot. –
Ismerjetek meg – én Mózes vagyok,
Zsidó miként ti, – testvéretek, – baráttok.
Igen Áron – testvéred. – Nos ölelj meg. –
Ma tudtam csak meg e titkot s jövék,
Saját szememmel, hogy lássam, saját
Szívemmel, hogy megértsem sorsotok;
S ha érdemesnek látom népemet,
Hogy véle éljek, véle vesszek el. –
 
Az első felvonás a konfliktus és szívtépő vívódás folyamataiban építi föl Mózes drámai jellemét. A második felvonásban újabb konfliktus bontakozik ki: Mózes hivatásérzetének konfliktusa egyéni boldogságával. Mózes csak úgy válhatik hőssé, ha tulajdon egyéni érdekein is erőt vesz, lemond róluk, elveti magától a magánélet boldogságát az egész népnek szolgálás hivatásáért. A zsidó nép küldötteinek hívó szavára Mózes otthagyja feleségét, Cipporát és gyermekét is. Itt is előkerül a férfi-nő konfliktus, a nő mint a hős naggyáválásának akadálya – habár egészen másféle módon, mint a korábbi drámákban. Ezt az akadályt Madách legyőzeti Mózessel, túljuttatja őt az akadályon, mely nagyságának gátja lehetne, és az egyéni boldogság kísértésének legyőzésében is tovább növeszti Mózes alakját:
Ne érintsen már többé női ajk,
Ne kéjelegtessen gyermekmosoly, –
Nincs nőm, nincs gyermekem, nincs otthonom, –
Te egyedül csak harcok Istene,
Te egyedül nép, – ameddig szabad lész. –
 

 
Szöknöm kell a boldogság hű öléből
Mint a gyilkosnak, aki érzi, hogy
Előtte küzdés és utána bűn van.
Hogy méltatlant tesz, ámde önművét
A vérző üdvöt mégsem bírja látni.
 
Mózes világosabban és lényegében változatlanul, a Tragédia népszemléletét szólaltatja meg. A nép "hitványsága" mindkét műben – ugyanegy okra megy vissza. S e "hitványság" egyedüli gyógyszere: a szabadság! A Mózes azt a hitet fejezi ki, hogy a népet el lehet vezetni az "ígéret földjére" – persze, csakis a "nagy ember" áldozatosságával, erélyével – s mintegy magának a népnek akarata ellenére. Mózes anyja, Jókhebéd a népben hinni nemtudó Mózessel szemben – a költő véleményét is képviseli: "És honnan ismered te népedet I Mondd, vakmerőn hogy pálcát törsz felette? | Jártál-e közte, meghallgattad-e | A szívnek rejtett és szent dobbanását?"
359Hogy mennyire csak akarata ellenére lehet boldogítani a népet, hogy gyermeteg változékonyságára építeni mennyire nem lehet, azt az aranyborjú-epizód a drámai helyzetteremtés eszközeivel fejezi ki – ugyanúgy, mint a Tragédiában az athéni szín is. A dráma teljes kibontakozása előtt Mózes még puszta eszköznek tekinti a népet ("A nép csak dőre eszköz, | Egyes nagyok kezében, akik a | Világtörténetet vérével írják. | A nép csak eszköz, én a végrehajtó"), s a "milliók egy miatt" elvét új megfogalmazásban hangoztatja. Később azonban már arra mutat rá, hogy e "gyarló, hitvány" eszközzel, a néppel, mily nagyot tudott létrehozni.
A szolgaság mint bűnjegy – a nép "hitványsága" mint a rabság, az elnyomatás folyománya: íme, a Mózes újból s újból visszatérő, központi gondolata, mely Madách népszemléletének magyarázata is egyszersmind. Ez a szemlélet abból a csalódásból fakad, mely Madách lelkén az önkényuralommal szembeni tehetetlenség láttán eluralkodik: "A rab csak rab marad, szabadságra csak jobb nemzedék érdemes" – írja egyik jegyzetében. Egyedüli reménye már csak "egyes nagyok" felé irányul, s egy Mózes-méretű vezér színre léptét várja.
A Mózes konkrét, politikai vonatkozásai már régóta ismeretesek. Így pl. a garibaldista vonások ("titkon alkalmat keres, | Vágyó imával külveszélyt óhajt, | Hogy az ellenség zászlajához álljon"), a különféle összeesküvésekre tett utalások ("De a mi titkunk nyilvános titok") stb. Az ilyen felsorolást még kiegészíthetnők az egyezkedési kísérletek szenvedélyes elutasításának mozzanataival (Abiram alakját, Áron ingadozását, Józsué kifakadását Áron ellen: "Hát azt hiszed, | Mert minden rókával megalkuszol, | Nyájad hű őre vagy?" stb.). Mindez pedig ugyancsak arról tanúskodik, hogy a Mózes tételeiben és drámai motívumaiban a kortársi valóság fejeződik ki, tehát a dráma népábrázolásában is: Madách kor-értelmezése.
A Tragédia nem tette lehetővé Madáchnak, hogy "nagy ember" és tömeg konfliktusát feloldhassa – de a Mózesben ez a konfliktus eljut a megoldásig, "nagy ember" és "hitvány tömeg" egymásra-találásának magasztos kifejletéig, mely Mózes halálában – és a nép újjászületésében jut költői-jelképes módon kifejezésre. Ez a kifejlet a 48-as eszmék jegyében, 48 patriotizmusának jegyében jön el. A búcsúzó Mózes a haza igaz fiának tekinti azt, aki "Szívében a törvényt" (vagyis: 1848-at) "hűn megőrzi". És az ilyen ember "Bár nem lesz talpalatnyi földe is" – kiemelkedik "Ezrek felett, kik dús örökségben élnek." A "dús örökű" vezető osztályoknál tehát hűségesebben őrzik 48 eszméjét, a haza eszméjét – a földtelenek. Hosszú vívódás után, az igenek és nemek öntépő szembeállításai, szenvedélyes felfokozásai után, Madách végre eljutott a megbékéléshez a néppel, mely levetette a szolgaságot, visszanyerte büszkeségét – és 48-hoz hű maradt. Amiként a Tragédia kételyeit is a küzdés-bízás hangjai enyhítik – úgy a szolgaság és álművelődés mérgei is meglelik a Mózesben ellenszerüket. Persze, a Mózes "megigazult" népe, éppúgy mint a Magyarország 1514-ben befejezésében áhított, majdan eljövendő, "eszményi" tömegek – egyazon liberális nép-koncepció szülöttei. De a Mózes annyit mégis megmutat, hogy Madáchtól idegen az "odi profanum vulgus" arisztokratizmusa –, hogy a szolgaságát elfogadónak vélt nép láttán alakítja ki ítéletét a "hitvány" tömegekről –, hogy népszemléletének keserű és igazságtalan mozzanatai nagyrészt Solferino utáni csalódásaival magyarázhatók. 360S ugyanezek magyarázzák azt az elméletet – mely a Mózesben mutatkozik meg –, hogy a nép csaknem akarata ellenére, kizárólag csak a "nagy emberek" önfeláldozása és hősiessége árán nyerheti el szabadságát. De a Mózes tanúsítja azt is, hogy Madách gondolkodásában mindezek a nézetek nem kövesedtek meg, ellenkezőleg: hosszas vívódások gyümölcseként helyüket megbékéltebb, bizakodóbb változatoknak adták át.
Madách műveiben, különösképp a Tragédiában, a haladás, a polgárosodás nemesi szemlélete szólal meg, tekint vissza a megtett útra s a jövőbe. A Kölcsey óta kialakult harcok, eszmei törekvések, hitek értelme értéke kerül végső mérlegre, annyi kudarc után a Tragédiában, s e mérlegeléssel együtt merülnek föl a jövő nyomasztó kérdései. Madách abban is különbözik Eötvöstől, Keménytől, Szalaytól, hogy habár a problémákat az ő nyomukban járva veti föl, mégsem a Világos utáni liberalizmus szellemében válaszol rájuk. Madách átéli a liberalizmus 48 utáni kétségeit, tépelődéseit, s elhatol a kétely, a reménytelenség peremére – de ahelyett, hogy az egykori hitek és eszmék módosítására vállalkoznék, megpróbál a "régi módon", a forradalom előtti korszak bizakodásával, hevületével válaszolni rájuk. Madáchnak nem a programja, nem a gondolati rendszere a fontos – hanem a vágya és az indulata, mellyel a múlt harcainak eredményeit és a jövő biztosítékait a tagadás, a demoralizálódás kezéből vissza akarja szerezni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me