32. ÚJ FEJLŐDÉS CSÍRÁI A VILÁGOS UTÁNI KORSZAKBAN (SŐTÉR ISTVÁN)

Full text search

32. ÚJ FEJLŐDÉS CSÍRÁI A VILÁGOS UTÁNI KORSZAKBAN
(SŐTÉR ISTVÁN)
A polgári Magyarország kialakulása a 48-as forradalom bukása után ment végbe, tehát olyan korszakban, mely épp a forradalmi, a demokratikus eszméket nyomta el – s a polgári fejlődéshez annyira nélkülözhetetlen nemzeti függetlenséget is a legnagyobb mértékben veszélyeztette. A Világos utáni korszak a nemzeti lét fenntartása érdekében, a "nemzetiség" eszméjét állította előtérbe, s ebben igaza is volt. De ez a nemzet-eszme, demokratikus tartalmaitól megfosztottan, mindinkább egyoldalúvá hanyatlott, s emiatt a nemzeti élet egészséges fejlődésének is gátjává vált. A Világos után meghirdetett nemzet-eszme idővel nacionalizmussá satnyult, s ellentmondásos örökségével társadalmunk tudatát károsan terhelte meg.
Ezzel a baljós örökséggel azonban mindig szemben állt nálunk az a törekvés is, mely nemzet és haladás ügyét egységben kívánta felfogni és érvényre juttatni. A magyar irodalom nagy korszakai mindig e törekvés jegyében bontakoztak ki, másfél évszázad óta.
367Irodalom- és művelődéstörténetünk alig ismer ellentmondásosabb szakaszt a Világos utáninál. Ekkor vált szét egymástól nemzet és haladás ügye, de ez a szétválás nem könnyen és léhán történt meg, hanem drámai küzdelmek, megrázkódtatások, meghasonlások és konfliktusok kíséretében. Ennek a korszaknak öröksége tehát éppúgy tartalmaz gátoló, bénító elemet, mint serkentőt, buzdítót. A szétválásba az a korszak igazában nem nyugodott bele s a haladás reményét sohasem adta föl, még ha annak lehetőségét oly kétségbeesett hangsúllyal tudta is felidézni, mint Az ember tragédiája.
Nemzet és haladás ügyének szétválását, e szétválás folyamatait – de az egység iránti vágyat, igényt is kifejezi a Világos utáni irodalom. Ezek a folyamatok szabják meg a kor irányzatainak sorsát, és ez a sors kihat a 20. század magyar irodalmának alakulására is. Ennek az irodalomnak sajátságait csak a Világos utáni korszak folyamatainak feltárása értetheti meg. A népiesség, majd a szélesebb igényű népies-nemzeti költészet, a romantika fennmaradása, a nemesi polgárosodás kíséretében fellépő eszmeáramlatok, s végül a realizmus kimaradása, illetve, késése: mindez nemcsak a századvégre hatott ki: a 20. századi fejlődésre is.
A költészet legsajátosabb fejlődési törvénye, hogy nem állapodhatik meg a kivívott eredményeknél, bármily jelentősek is azok. A 20. századi költészet "rohanása" miatt nyugtalankodó Horváth János nem értette meg, hogy az Ady-korszaknak csak az epigonizmus árán lehetett volna ragaszkodnia a Petőfi-Arany-korszakhoz – s folytatnia a nagy örökséget is csak úgy lehetett, ha túlhaladt rajta. A népiességen alapuló nemzeti költészet is szüntelen érezte a továbbjutás szükségét. A túlhaladás legnagyobb példája Petőfi lehetett volna, akinek forradalmi költészete hasonlíthatatlanul többet jelentett, mint tulajdon, korai korszakának népies-nemzeti költőisége, hiszen Petőfi úgy haladt túl a népiességen a forradalmi költészetbe, hogy amabból megőrizte mindazt, ami a forradalmi költészetet készítette elő, s aminek helye lehetett a forradalmi költészetben is. Arany túlhaladási kísérleteit már elemeztük, s nemcsak a balladák népies-nemzeti összhangja után figyelhetünk fel ezekre, hanem Buda halálával csaknem egyidőben, elméleti írásaiban is, melyek a "gémes kutak világán" túltekintő népies-nemzeti költészet lehetőségeit keresik.
A polgárosodó Magyarország irodalma csak úgy válhatott nemzetivé, ha a nemzeti vonásokért a népköltészethez fordult. A polgárosodó, s egyben nemzeti költészetnek: népies indításúnak kellett lennie. Azonban a kapitalizálódás előrehaladásával együtt megváltozott a nemzet eszméjének tartalma: kialakult a polgári nemzet, a maga mély ellentmondásaival, s az ellentmondások között megváltozott a társadalmi tudat, megváltoztak az emberi viszonyok is. A népies-nemzeti költészet részint a népnél, részint a történelemnél kereste a nemzeti témákat és jellemvonásokat. Csakhogy a polgárosult városias élet kialakulásával, a kapitalizmus viszonyainak megszilárdultával olyan témák léptek előtérbe, melyeknek nem volt többé népi (paraszti) vagy történelmi jellegük. Magának a népnek fogalma is új tartalommal telt meg: többé már nemcsak a parasztságot jelentette, hanem a városi mesterembereket, 368a város kisembereit, akiknek világát a századvég novellája fedezi majd föl.
A népies-nemzeti költészet tehát a 19. század utolsó harmadában egy újonnan kialakult választási lehetőséggel találta magát szemközt: vágy bezárkózott a régibe, a falusiba – vagy megpróbálta eszközeit, szemléletét az újhoz idomítani. Azok, akik az utóbbit választották: a 20. századi, modern költészet úttörőivé is váltak. Így választ Arany, az Őszikékben, a polgárosult, a "városias" Magyarország valóságának első, költői kifejezését nyújtván, s utat törvén ezáltal"a 20. század magyar költészete számára is. És ugyanígy választ Vajda János is a hetvenes évek derekától kezdve; költészete, filozófiai témák alkalmán valójában az új korszak konfliktusait, válságait, ellentmondásait fejezi ki. Arany és Vajda egyaránt a népiesség örökségét folytatják, őrzik; csakhogy ez a népiesség egészen másvalamit fejez ki már náluk, mint a negyvenes, ötvenes években, egészen másvalamit, mint aminőnek kifejezésére korábban akár ők maguk, akár a népiesség teoretikusai törekedtek. A népiesség az ő segítségükkel kapcsolódik bele – immár nem feltűnő, külső jegyekkel, hanem mélyebb hatású eszközökkel – a 20. század nagy, költői forradalmaiba, Ady és József Attila forradalmába, és Babits, Juhász Gyula, Tóth Árpád, Kosztolányi Dezső – és Illyés Gyula, Szabó Lőrinc költészetébe is. A "folytonosság" tehát létrejön a Petőfi-Arany-korszak és a 20. század között, de nem a Horváth János elképzelte módon: Arany valódi "folytatója" nem Vargha Gyula, hanem a Nyugat és a két világháború közti korszak lírájának újat teremtő tábora.
A magyar irodalom nem a világirodalomtól függetlenül, hanem annak irányzataival, folyamataival szoros összefüggésben – de a saját törvényei, szükségletei és lehetőségei szerint fejlődött. Az irodalom tükrözte történelmi, társadalmi valóságban is bennfoglaltattak a sajátos, nemzeti mozzanatok – s a nemzetköziek is. A kapitalizmus kialakulása éppúgy volt nemzetközi jelenség a múlt század derekán, mint nemzeti. A 19. század derekának magyar polgárosodási jelenségeit is nemzetközi – s egyszersmind nemzeti szemszögből kell vizsgálnunk, mivel a magyar kapitalizálódás – megkésettségében is – a kapitalizmus általános kifejlődésének egyik mozzanata. Nemzetinek és általánosnak, magyar irodalminak és világirodalminak sajátos, dialektikus egysége jön létre az irodalomban is: jelenségeit, folyamatait tehát mind a nemzeti irodalom öröksége s adott helyzete, mind pedig a világirodalom öröksége és adott helyzete felől kell megvizsgálnunk. A magyar irodalom jelenségei közt találunk olyanokat, melyeknek párjait megtalálhatjuk a világirodalomban – s találunk olyanokat is, melyek sajátosan magyar jelenségek, s melyeknek világirodalmi párjait nem lelhetjük meg. A népies-nemzeti irányzat például az utóbbiak közé tartozik. (A liberális-nemesi irányzatnak a hazaihoz hasonló jelenségeivel is csak elvétve találkozhatunk a világirodalomban.)
A 19. századi polgárosodás irodalmi irányzatai – a klasszika, a romantika, a realizmus stb. – nem maradnak hatás nélkül a magyar irodalomra. Az 1848 előtti félévszázadnak irányzatai a klasszika, majd pedig a romantika világos jegyeit mutatják, s a romantikában fogant népiesség már a realizmus bizonyos 369vívmányaiban is gazdag. A Világos utáni irányzatokban a realizmus és a romantika különféle vegyületeivel találkozunk. De sem a népies-nemzeti, sem a liberális-nemzeti irányzatban nem találhatjuk meg akár a romantikának, akár a realizmusnak, mint irányzatnak programszerű vállalását. Nem találunk ilyet Jókainál sem, aki pedig a legtöbbet őriz a romantika örökségéből. Az évszázad utolsó harmadában ez a helyzet oly módon változik meg, hogy bizonyos külföldi irodalmak (a francia, az orosz és részben angol) hatására, a magyar irodalom több-kevesebb tudatossággal és programszerűséggel a korszak nagy, világirodalmi irányzataihoz erősebben idomul, mint a Világos utáni korszakban. Habár a realizmus fontos teljesítményei jönnek létre a magyar irodalomban Eötvösnél, Petőfi lírájában, Arany epikájában, valamint – a romantikával elegyülten – Jókainál és Keménynél is: a világirodalom realista vívmányainak tudatos követése, áthasonítása főként a század utolsó harmadában a társadalmi problematikának olyan következetes megvalósítására vállalkozik, aminővel a Világos utáni két évtizedben nem találkozunk. Ez a vállalkozás teszi lehetővé a századvégi magyar realizmus kibontakozását, mely a 20. századi realista teljesítmények (Móricz stb.) közvetlen előzménye is. A realizmus vívmányainak, problematikájának programszerű érvényesítése és a világirodalmi irányzatok hatásának fokozottabb befogadása ad majd indítást az utolsó évtizedek másik két irányzatának, az oly bonyolult jelenségeket magába ölelő szecessziónak, valamint a naturalizmus kibontakozásának is. Az utolsó három évtized irányzatai: a realizmus, a szecesszió és a naturalizmus a Világos utáni évtized uralkodó irányzatait oly módon váltják föl, hogy az utóbbiakban jelen lévő és hatékony-realizmus (sőt, a romantika) lehetőségeit bontják ki, fejlesztik tovább – részben a világirodalom uralkodó irányzatainak hatására.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me