A városi polgárság és nemzeti közhangulat Világos után

Full text search

A városi polgárság és nemzeti közhangulat Világos után
Ez a radikális magyar polgárság az ötvenes évek első felében látszólag valósággal eltűnt. Persze, csak látszólag s főképp: a nagy kataklizma első kábulatában, légkörében élő hazafiak tudatában. A nemzethalál víziója és az alaptalan optimizmus váltogatták egymást a közhangulatban, a közvéleményben, amely rémlátó szorongással figyelte a német polgárság helyzetének, magatartásának változását, s hajlott az előnytelen, a hűtlenségről valló mozzanatok tragikus fölnagyítására és általánosítására. Erdélyi János például Pestre jőve, keserűen azt írja Szemere Miklósnak: tíz esztendő alatt sem változott annyira Pest, mint ebben az egyetlen évben, s jelzi, hogy e változás lényegét és részleteit nem írhatja meg (Levél: 1850. október 24.). Szilágyi Sándor azonban első lapkísérleteiben többször is megírta: német város lett Pest. A polgárság magyar elemei elvesztek és szétszóródtak, vagy bujdostak és emigráltak. Német felének exponáltjai közül is sokan választották a menekülést. A többiek – a veszélyben nem forgók – hallgattak, s nem kis részben disszimilálódtak. Arany 1860-ban, a magyarosodási hullám újabb kezdetén azt írta kesernyés iróniával: csak aztán "fölragadjanak" ezek a nevek, nehogy valami "conscriptio" megint könnyedén végezzen velük.
Mindenesetre: a nagypolgári réteg rögtön 1849-ben hálával fordul Bécs felé a vagyonbiztonság megteremtéséért s a forradalmi veszély elhárításáért. Az értelmiségi, közép- és kispolgári rétegekben azonban – főképp a katonai kormányzás alatt – éltek még a forradalmi törekvéseknek és eszméknek utórezgései. Ez utóbbi rétegeket illetőleg, nagyobb változásokkal csak a Bach-korszakban találkozunk: a demagóg módon polgárosodást és humanizmust hirdető, könnyű elhelyezkedéssel, érvényesüléssel kecsegtető új, német adminisztráció a nevezettekre éppúgy hatással van, mint a kapitalizálódás hosszan tartónak és zavartalannak ígérkező folyamata, konjunktúrája is. Ez időből már sok olyan esetet lehetne felsorolni, aminő Dubetz József karmesteré, aki 48-ban, még lelkesen, "Alkotmány-csárdást" komponál; a konjunktúra idején pedig jámbor, lojális "Humanitats-Polka"-val igyekszik eltévelyedését feledtetni.
Figyelmeztető jel, hogy a Bach-éra polgárias demagógiája még az 1850-ben induló Pesti Napló maroknyi, magyar-plebejus csoportját is megtévesztette s vonzotta. Azok a német polgári elemek igyekeztek most előtérbe jutni, amelyek egyfajta eltorzult jozefinista hagyományként a magyarság törekvéseiben csak nemesi-nacionalista megnyilvánulásokat láttak, vagy akartak látni. Ez magyarázza, hogy az e réteg véleményét tükröző Pest-Ofner Zeitung magabiztossága a Bach-kormányzat egy-egy "demokratikus" tette, "sikere" 372nyomán mindig megnőtt (pl. 1853–54-ben, az úrbéri pátens kibocsátásakor). S a polgárság e rétegének egy másik vezető lapja, a Presburger Zeitung is így ünnepelte a kormányt; az egyenlőség megteremtőjeként, az elnyomás széttörőjeként – a polgári rend megalapozójaként. Nemkülönben kezére játszott, sőt bizonyos hitelt is kölcsönzött e réteg képviselőinek az ókonzervatívok velejéig reakciós, kétbalkezes ügyködése. Egyebek között jól bizonyítja ezt a magyargyűlölő, de a magyar viszonyokat s a hazai németség egyes rétegeinek érzületét is alaposan ismerő, a magyar-földi német polgársággal szoros kapcsolatot tartó Franz von Löher véleménye; eszerint a Bach-korszak a jogrend, a mindkétoldalú törvénytisztelet mintaképe; – évtizedében a közigazgatás meg az igazságszolgáltatás jó és gyors, a törvényhozás pedig demokratikus jellegű és célú volt (Die Magyaren und die andere Ungarn, 1874). Még a kifejezetten magyar nacionalista, ám eltökélten polgári irányzatú Toldy István – Ferencnek fia – is némiképp hasonlóan vélekedett. Visszatekintve az elmúlt két évtizedre, ő még 1872-ben is hangoztatta, hogy a "parvenü bárótól" (ti. Bachtól) s rendszerétől bizonyos demokratikus- polgári jelleget és célokat nem lehet eltagadni (Öt év története, 1872).
Az a konjunktúra azonban, mely az évtized második negyedében, a krími háború idején tetőzött, bár lényegében a hetvenes évekig tartott, nagyon is hullámzó volt, s végül a hazai német polgárság többsége részére kevesebb lehetőséget nyújtott, mint nyújthatott volna egy önálló magyar kapitalizálódás konjunktúrája. Ez magyarázza, hogy a német polgárságnak a reformkorban megindult általános – gazdasági végindokú – asszimilációját utoljára is nem tette lehetetlenné. Folyt az tovább ebben a korszakban is. Csakhogy korántsem káros kísérő-mozzanatok nélkül. Ami a legfőbb: mind a befogadó magyar, mind a hasonuló német értelmiség tudatában egy olyan retardáló mozzanat kezdett érvényesülni, amely az irodalmi fejlődésre, a népies-nemzeti irányzat sorsára rendkívüli következményekkel járt.
A Bach-korszakban a német polgárság gyanússá, bélyegessé lett a nemesség s általában a magyarság jelentékeny részének szemében. A germanizáció, a telepítési tervek, a behozott német-cseh tisztviselők által végletesre fokozott német-ellenszenv kiterjedt a német polgárságra is. A nemzeti köztudat a kétféle német elemet egymással többnyire azonosította: a hatvanas évek németellenes tüntetései és kilengései erről tanúskodnak. A magyar nemes egy letiport nemzet mindenből kizárt tagjának tudta magát. A polgárság viszont a birodalom egy tartománya lojális és favorizált polgárának, aki előtt minden lehetőség nyitva áll. S ha nem volt is így, a magyar nemes mindenesetre így látta. A magyar lapokban nem véletlenül épp a konjunktúra csúcsán, az évtized második negyedében válik általánossá a panasz a városi, társasági élet, a közélet cinikus léhasága, a haszon- és élvezethajszolás ellen. A német polgárság a nemesség nagy részének s a nemesi származású magyar értelmiség tetemes hányadának szemében is mintegy eljátszotta nemzeti jogait, s alátámasztotta a nemesség rezisztenciás önmítoszát – hitét abban, hogy a vezetésre erkölcsileg egyedül alkalmas. Jellemző e tekintetben Riedl Szende esete: ő e polgárságnak legalább a hatalomban való részesedését követelte. Gyulaival vitázva, ugyanő panaszolta: szavát a nemesi sajtó az érzelmek felkorbácsolásával akarja elnémítani. Vagyis azzal, hogy hallgasson, hiszen az abszolutizmus alkalmazta – hiszen "pintlivel 373a hátán" jött Csehországból. De hivatkozhatnánk Tolnai Lajos e kort tárgyaló regényeire s Jókai műveire is. Vagy Gyulainak, bizonyos, a Bach-korszakban mutatkozó erkölcsi lazulást érintő megjegyzéseire: "városokban, kivált németes városokban történtek ilyenek, de parasztok közt soha" (Tolnai Lajos Urak című regényéről: Ujabb magyar regények, 1873). Azaz Gyulai szerint, az elmúlt évek közéleti és társadalmi megpróbáltatásaiban, egyedül a nemesi Magyarország, az úr és a paraszt maradt tiszta. Mindebben pedig volt valami igaz, persze nem úgy, ahogyan Gyulai gondolta; 1860 s 67 után, midőn a Bécs teremtette konjunktúra már egy önálló magyar kapitalizálódás kínálta lehetőségeknél kevesebbnek bizonyult, s a Bécs által sugallt s fölrajzolt politikai távlatoknak végképp bealkonyult, a városi polgárság most már szinte egészében s végérvényesen újra felismerte "magyar polgár" voltát, de az akkorra kialakult társadalmi erőviszonyok érzetében, igyekezett beilleszkedni a nemesi vezetésű ország hierarchiájába, mégpedig kétségtelenül, bizonyos rossz, bűntudatos lelkiismerettel. A Pest-Ofner Zeitung ekkori canossázása és buzgó lojalitás-nyilatkozatai meggyőző példákkal szolgálnak erre. Hasonlóképp a Temeschwarer Zeitungé s a pozsonyi lapoké is.
A magyarországi német polgárság tehát egyfelől "nemzetietlenné" vált, a hatalomra törő s hamarosan hatalomra is kerülő középnemesség s vele egyező szemléletű értelmiségi rétegek szemében. Másrészt viszont ugyanakkor jórészt elvesztette egykori progresszivitását is, s az önkényuralom korszakában a német-osztrák burzsoázia forradalom utáni antidemokratikus szellemét tette magáévá. Hivatkozunk újra Riedl Szendére: ő e rétegnek legjobb erényeit megtestesítő képviselője. Lapszerkesztői programjaiban Riedl a továbbhaladást az ötvenes évek társadalmi és gazdasági reformjainak szellemében képzelte el; s ideológiát igyekezvén e továbbhaladáshoz teremteni, a hegeli bölcseletet a jogtörténeti iskola tanításaival kívánta kijavítani, hogy kiiktassa abból az ugrásszerű (anorganikus) változások igazolását, melynek lehetősége – úgymond – benne rejlik a hegeli bölcseletben.
Egyszóval ez a polgárság jórészt alkalmatlanná vált arra, hogy továbbra is – akárcsak részleges – támogatója legyen a népies-nemzeti irányzat legalább városias-demokrata, polgári irányú átfejlődésének.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me