Az értelmiségi polgárság hasonulása a nemesi közszellemhez

Full text search

Az értelmiségi polgárság hasonulása a nemesi közszellemhez
Az idomulás, a hasonulás gyorsan és aránylag könnyen ment végbe. A nyelv nem volt nagy akadály – a szemlélet, a társadalmi magatartás az lehetett volna. De, mint előbb már említettük, a Bach-korszakban leszerelte és megalkuvásba szorította a polgárságot az osztrák-német burzsoázia forradalom utáni lojális szelleme. A Tisza Kálmán-párti Fővárosi Lapok a meggyőző példák hosszú sorát mutatja fel a népies mezbe és liberális szólamokba burkolt, provinciális-patriarkális nemesi szellem, s a talmi-romantikus polgári idillizálás, illetve moralizálás összeolvadására. Annak bizonyságául pedig, hogy a provinciális nemesi-magyar falusi témákban mily sűrítve látta viszont a magyarosodó polgár az ötvenes évekbeli kedvenc olvasmány-típusának, az Ausztriából hozzánk származott hiperlojális "Dorfgeschichte"-nek szellemét: elég Abonyi Lajos munkásságára utalnunk.
A polgárság hasonulását nagyban megkönnyítette annak a történet- és népszemléletnek rohamos térhódítása, mely legpregnánsabb kifejeződését a már többször említett úgynevezett jogtörténeti iskola felfogásában, illetve ennek modernizált változatában nyerte el. Ez az iskola, ez a felfogás – főképp a reakcióssá váló nemesi-polgári gondolkodásban és tudományosságban, de a forradalom utáni tisztán polgáriban is – óriási jelentőségre tett szert Európa-szerte, de főképp Közép-Európában, mindenekelőtt pedig a Habsburg-birodalomban. Természetesen, nem arról van szó, mintha a nemesség szelleme ez iskola hatására vált volna retrográddá, a hivatalnok-értelmiségi polgárságé opportunussá, hasonulóvá és kompromisszumossá, hanem éppen fordítva: a retrográddá válás és hasonulás találta meg e felfogásban ideológiáját, megnyugtató jogosítványát. Beöthy "konzervatív liberalizmusának" alapvetése egyik oldalt, a Nyelvőr tevékenységének megalapozása másfelől: jól bizonyítja ezt. E felfogás lényege – a mi nézőpontunkból – három elvben jelölhető meg. Közülük az első, a fejlődés organikus jellegének szükségszerűsége a legfontosabb. Eszerint: az intellektustól konstruált eszmények megvalósítása érdekében belenyúlni egy állam, egy társadalom, egy nemzet vagy nép életébe: égbe kiáltó bűn – ellenkezik a történeti fejlődés egyedül helyes útjával. Másodszor: minden organizmus, minden nép és nemzet a maga "lényegének" (lelkének, karakterének stb.) megfelelő öntörvényű, más organizmusokétól lényegében különböző fejlődés-utat jár végig. Harmadszor pedig: egy nép lelkét és gondolkodásmódját az intellektualizmus hatásától legkevésbé érintett patriarkális 377(népi) közösségek őrzik meg, főképp jogrendjükben, szokásaikban, hierarchiájukban.
Ez a felfogás nemességünk előtt 48 előtt sem volt ismeretlen; sőt ez a felfogás még a népiesség irányzatára is némi befolyással volt. Érthető módon: ez az iskola sokat kölcsönzött (többnyire torzítások árán) Herder tanaiból. Más szóval: a herderi tanok hozzánk a német romantika gyakran reakciós népiességével, illetve a romantikus jogtörténeti iskola elveivel átszínezetten érkeztek meg. S ez az átszíneződés Világos után, a forradalomellenes áramlatokban fölerősödött, feltűnőbbé vált. Természetesen e tekintetben is némi előzmények alapján: gróf Cziráky Antal és főnemesi társai már az Akadémia alapításakor (1830) azon fáradtak, hogy a magyar tudományosság és oktatás tengelyébe állítsák ezt az iskolát. De akkor ez még nem sikerülhetett: Szalay László például hevesen cáfolta, majd elutasította a jogtörténeti iskola szemléletét. Azt azonban, hogy Keményt már erősen befolyásolta a jogtörténeti iskola: elsősorban röpiratai (Forradalom után, 1850; Még egy szó a forradalom után, 1851) bizonyítják.
De nem volt ismeretlen a negyvenes években ez a tanítás a hazánkban élő és asszimilálódó, dinasztia-hű német polgárság előtt sem. Az egyetemen például a polgári származású, félmagyar-félnémet Frank Ignác népszerűsítette. Ugyanő Világos utáni előadásaiból az észjogi elemeket – melyekkel pedig 48 előtt még-még rokonszenvezett – már végképp elhagyta.
A pesti egyetem másik professzorának, Karvasy Ágostonnak pályafutása hasonló tanulságokkal szolgál; ő 48 táján még az észjog-elv hívének mutatkozik – később nem: az ötvenes években – történeti kérdéseket illetőleg – erősen közeledik már a jogtörténeti iskola felfogásához. Az államhatalomtól s a magyar főnemességtől melegen pártolt Wenzel Gusztáv professzor esetéről nem is beszélve: ő már fenntartások nélkül a jogtörténeti elv híve. Folytathatjuk a sort azzal, hogy nemcsak Riedl Szende kívánta Hegelt "kijavítani" e felfogás segítségével (említettük már, hogyan), hanem Csengery Antal Budapesti Szemléjének "házi szerzője", Kautz Gyula is sokat s lényegest fogadott be elemeiből. Például Politika vagy országlászattan című, akadémiai nagy jutalommal koszorúzott könyvében (1862), vagyis épp ott, ahol az állam- és társadalomépítés folytonosságáról ejtett szót. Sőt: még a pozitivizmus hazai atyamesterét, Pauler Tivadart is erősen befolyásolta Világos után ez a tanítás, kiváltképp az államelméletben és a jogszármaztatásban.
Látni való: a polgári s asszimilálódó tudósoknál ez a felfogás éppen akkor érvényesült legjobban, amikor az állam szerepéről, az állam feladatainak és jogainak a nemzeti hagyományokhoz való szerves kapcsolódásáról nyilatkoztak. Korántsem véletlenül: az államelmélet jelentősége éppen e most kezdődő korszak polgári, nemesi-polgári ideológiájában nőtt meg, s vált a politikai csatározások egyik sarkalatos kérdésévé. Részint azért is, mert a magyar állam nemzetiségi állam volt, történeti jogokra támaszkodó magyar vezetéssel és jogi alapműveltségű, magyar uralkodóosztállyal. Az asszimilálódó polgárság teoretikusainak egy jelentős csoportja éppen az államhatalom gyakorlását illető kérdésekben hasonult a nemesi osztályok uralkodó felfogásához. Így vált lehetségessé aztán, hogy a kiegyezés, de főképp a fúzió (1875) után a "népnemzeti" irányban egyetértő nemesi és polgári felfogás esztétikai 378tekintetben is közös nevezőre kerüljön (l. a Beöthy Zsolt- s Rákosi Jenő-féle tragikumfelfogást).
Összegezésül elmondhatjuk, a hazai polgárság sajátos helyzetének és szellemének hatása a népies-nemzeti irányzatra Világos után kettős: 1860-61-ig jobbára közvetett; főképp jelenlétének hiányával hat, mert e hiány következtében – természetesen, más tényezőkkel együtt – ez irányzat demokratikus és kritikai-realista fejlődése lehetetlenné válik. Másrészt, 1860–61 után, főképp a nemesi közszellemhez hasonult értelmiségi hivatalnok-réteg (bár szerepe jórészt tulajdonképpen még ekkor is közvetett) annak a folyamatnak megindulásához és fölerősödéséhez járul hozzá, amelynek végén Beöthy Zsolt konzervatív, haladásellenes esztétikája és Szabolcska Mihály költészete áll.
Irodalom
Pukánszky Béla: Német polgárság magyar földön. É. n. – Edmund Steinacker: Lebenserin-nerungen. München 1937. – Lukács Lajos: Magyar függetlenségi és alkotmányos mozgalmak 1849-1867. 1955. – Szabó Imre: A burzsoá állam- és jogbölcselet Magyarországon. 1955. – Németh G. Béla: A Pesti Napló kezdeti szakasza. ItK 1960. 174–188. – Windisch Éva: A magyarországi németség, mint nemzetiség. (Kéziratban.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me