A kritikus

Full text search

A kritikus
Arany Lászlót A délibábok hőse klasszikus íróink sorába, tanulmányai és kritikái pedig értekezőink élvonalába emelik. Akárcsak verses regénye, "alkalmi" alkotások ez utóbbiak is. S ezek is a nemzet ügyének, illetőleg annak szolgálatában születtek, amit ő ennek vélt, a polgárias liberalizmus, a polgárias realizmus jegyében. Kritikái mint az órakerekek, úgy kapaszkodnak egymásba. Mindegyik a régi típusú liberálisok eszméit védelmezi, 465– mindegyik más-más oldalról igyekszik megvilágítani "a valódi" szabadelvűség álláspontját. Asbóth János röpiratainak bírálatában a konzervatizmust támadja tajtékzó haraggal (Magyar konzervatív politika, 1875), Ábrányi Kornélban a pöffeteg, patetizáló üres ellenzékiséget (Gróf Andrássy Gyula, 1879), Kecskeméthy Aurélban a cinikus indifferentizmust (Nagy férfiaink, Legújabb fény- és árnyképek, 1875), Ágai Adolf művének alkalmán az egyre gátlástalanabb és felszínesebb, sikert hajhászó polgári zsurnalizmust (Porzó tárcalevelei, 1879). John Stuart Millről szólván a szocializmus és a radikalizmus érvelését igyekszik kivédeni (A földosztó párt Angliában, 1873), Grünwald Béla könyve okán meg a nemzetiségi követelések jogosultságát cáfolni (A Felvidék, 1879). Simonyi Zsigmond Antibarbarusáról írva (ugyane címen, 1880) az ortológusok áltörténetiségével szemben egy valódibb, evolucionista szemlélet jogát hangoztatja, Benedek Elek előszavának bírálatában pedig a nemzeti önhittséggel szemben a tárgyilagosság és szerénység polgári kötelességére figyelmeztet (Magyar mese és mondavilág, 1894). Vagyis: egyaránt küzd a jobb- és baloldal ellen. S ha az előbbivel szemben, mint verses regényében is, józan, evolucionista realitás-érzékről tesz tanúságot, – s ha megannyira helytálló érveket sorakoztat is föl az utóbbi ellen szólván, megintcsak kitűnik írásaiból szemléletének legfőbb gyengéje: a magyar hegemónia mindenáron való védelme.
Megdöbbentő élmény Petőfi barátjának fiát az elnyomás javallójának szerepében látni, pedig látnunk kell: "minél több tért engednénk… (a megyében) a nép alsóbb osztályainak – írja –, annyival inkább veszítené a magyarság, vegyes nemzetiségű vidékeken, eddig gyakorolt befolyását, felsőbbségét." Hogy itt miről beszél (mintegy a kiegyezés tragikus ellentmondásainak egyikét mutatva föl), híven mutatja a folytatás: "Amire régen mi használtuk a megyét a bécsi kormány ellen, arra fogják használhatni ezután a mi magyar kormányunk ellen a kisebb nemzetiségek. Ezeknek miellenünk igen jó fegyverükké lehet a megye. A vegyes népségű vidékeken már kezdik is használni, s ne higgyük, hogy majd belefáradnak" (A Felvidék, 1879).
Ez bizony alig leplezett bevallása annak, hogy a kiegyezési kor Magyarországa ugyanazt a szerepet tölti be a nemzetiségekkel szemben, amelyet egykor Bécs töltött be – a magyarsággal szemben. Láthatjuk tehát, íme, ebben az összefüggésben is: Arany László azt gondolta, hogy nemzetét védelmezi, holott valójában a nemesség, a birtokos burzsoázia védelmezőjeként lépett fel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me