Erdélyi és a "művészeti formák"

Full text search

Erdélyi és a "művészeti formák"
Erdélyi már 1848 előtt átéli és megérti a maga korának nagy költészeti irányváltását; ezt a váltást ő hegeli módon fogja fel, s a Hegel-féle "művészeti formák" elvének megfelelően, klasszicizmus és romanticizmus, – illetve: általános és nemzeti, – "eszményi és egyéni" váltását látja benne. Erdélyi 1848 előtti korszakának polémiája az "eszményi", illetve a "klasszikus" ellen: az új költészetért vívott harc is (Egyéni és eszményi, 1847), illetve: a magyar irodalom nemzetivé válásának véglegesítéséért vívott harc.
1867-es írásában, a Pályák és pálmákban Erdélyi visszatekint a negyvenes évek harcaira és törekvéseire, s a maga akkor kialakult nézeteit is összefoglalja. Hasonló összefoglalásnak tekinthetjük 1855-től az Egy századnegyed a magyar szépirodalomból című Erdélyi-tanulmányt is. Mindkét írásban negyvenes évekbeli kritikáinak, tanulmányainak alapgondolataival találkozunk, s ezeken túlmenően, a "művészeti formák" dialektikus folyamatainak, egymást-váltásának szilárd, történeti megalapozásával.
Erdélyi az "eszményi", a "klasszikus" elvet képviselő irodalmi korszakot, vagyis Kazinczy, Berzsenyi, Kölcsey, Bajza és Szemere Pál költészetét idegenszerűnek, történelmileg túlhaladottnak tartja. A Századnegyedben azt is kifejti, hogy a "klasszikai iskola legnagyobb tanítványai, Czuczor, Vörösmarty, sőt Kisfaludy Károly is kezdtek kinőni a klasszikai szabatosság öltönyéből". 48A Pályák és pálmákban, valamint Vörösmarty Mihály című tanulmányában (1845), igen finoman, rendkívüli művészi érzékenységről tanúskodóan mutatja be Vörösmarty eltávolodását a "klasszikai iskolától", s fokozatos haladását a népiesség felé.
Erdélyi tiltakozását a "klasszikai iskola" ellen elsősorban a nemzeti irodalom megteremtésének gondja sugallja: túlságosan utánzottnak, idegenszerűnek találja ahhoz, hogy a nemzetiség igényeinek megfelelhessen. De részük van a klasszika elutasításában a polgárosodás támasztotta igényeknek is: elvontnak és némileg arisztokratikusnak látszhatik ez az iskola, a polgárivá átalakuló irodalom viszonyai közt. Mert: "vannak idők, midőn a klasszicizmus nem kelendő, sőt lelki szükség, hogy megromoljék, különben ma is eklogákat énekelnénk, s nem volna előmenetel" (Századnegyed). A klasszika ellen fellépő Erdélyi önkéntelenül és ösztönösen is a realizmus érvényesüléséért küzd; az "olymp, aetheri, myrthusz" és hasonló "ideális dolgok" ellenében ő ugyanis a nemzeti költészetet tartja a "hússal és vérrel jelzettnek" (Egyéni és eszményi, 1847). A Századnegyed utólag igazolja Petőfit, amikor azokról a költőkről szól, akik fölismerték, hogy "a simaság mellett a darabosság is megjárja, hogy tanácsosabb a nemzet minden érzelmeinek és élményeinek adni magokszerű kifejezést, mint örökké 'szű, kebel, szent, édeni, menny, üdv' s még néhány szócskával vesződni". Bármennyire idejétmúlt volt is a klasszika, Petőfi kortársai közül még sokan akadtak, akik annak rekvizitumaival "vesződni" kívántak. Az ötvenes években viszont már annyira győzött az irodalom vezető köreiben a népiesség elve, hogy Gyulai még Erdélyi tulajdon költői stílusát is a német romantikával hajlandó rokonítani.
Klasszika-ellenességének legfőbb igazolását Petőfiben találja meg Erdélyi; a klasszikus, az "eszményi" iskola gondolatainak és formáinak "behatását" a "szabályosság" fogalma zárja magába. Petőfinél ez a szabályosság semmisül meg, ez a formai és gondolati korlát, melytől szabadulni "nem bűn, sőt valódi tökély".

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me