42. ASBÓTH JÁNOS (1845–1911) (NÉMETH G. BÉLA)

Full text search

49742. ASBÓTH JÁNOS (1845–1911)
(NÉMETH G. BÉLA)
Életműve és tevékenysége az ellentmondások hosszú sorát mutatja föl; a kiegyezési korszak irodalmi és kritikai életének legmagányosabb figurája volt. A programszerű nemesi konzervativizmusnak egyetlen említésre méltó elméleti képviselője nálunk ez időben. Tevékenységének legfőbb ellentmondása az, hogy koráról és kora irodalmáról polgári s szabadelvű kortársainál bátrabb és világosabb kritikát mondott; érzékenyebben és értőbben reagált az új és részben haladó művészeti tendenciákra, mint ők; sőt, képes és hajlandó volt a szocialista célzatú irányzatok némi méltánylására is. Ugyanakkor a legreakciósabb politikai csoportosulásoknak óhajtott magas színvonalú ideológiát teremteni, s a gyakorlati politikában is a szélső jobboldal embere volt.
Irodalmi kritikát keveset, egy testesebb kötetre valót írt, de ezek gondolatokban gazdag, jeles munkák. A tájékozódás, illetve a megfogalmazás fölényes biztonságának tekintetében Péterfy kritikáihoz állnak közel. Legfőbb jellemzőjük: a történetiség, a világnézeti, a filozófikus-társadalmias megalapozás, a világirodalmi s a művészetközi viszonyítás.
Működése – a Három nemzedéket leszámítva – visszhang nélkül maradt. Regénye, egyetlen szépirodalmi alkotása, nemhogy elismerésben, még csak kritikában sem részesült. Egy angol típusú konzervatív párt és értelmiség álma, vezérsége lebegett előtte – s a magyar nagyhatalomé. Ez a kettős fantazma, illetve kora műveltségének és erkölcsiségének ellentmondásai ölték el, szórták szét tehetségét, s terelték tévútra egyszer-másszor irodalmi ítéletét is. Ugyanezek szorították őt előbb kihívó különcségbe, majd pózos, már-már pojácás szerepekbe, végül pedig sivár, gőgös és fájdalmas magányba. Angolos modora s zárkózottsága, féltékeny önállása, meg a dzsentri-sajtó számára követhetetlen eszméi és pálfordulásai révén bolond anglománnak, véletlenből magyarnak született hóbortos angolnak nézték, s széltében csak Sir Johnak nevezték; pedig Don Quijotenak kellett volna nevezni: mert vérbeli Don Quijote volt, kezdettől fogva.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me