Színházi viszonyok a kiegyezés után

Full text search

514Színházi viszonyok a kiegyezés után
A hatvanas évektől fogva egyre több társalgási dráma került a Nemzeti Színház műsorára. Scribe és Sardou után az ifjabb Dumas és Labiche művei aratták a legnagyobb sikereket. Ezek a szerzők jól tudták, hogy a nagy-jelenetben csúcsosodó cselekmény milyen nagy hatást képes elérni. Könnyed társalgási nyelv, csillogó élet a felszín világából merítve, kisszerű hősök: íme, az egykorú francia import-dráma legfőbb jellemzői. Színészetünk fejlődésére e nem nagybecsű művek mégis jótékony hatással voltak. A népszínművek nem kívántak jól összedolgozó együtteseket; a történelmi drámák is elviselték az egymásnak szinte háttal álló, csak deklamálni és szavalni tudó színészeket. A francia import-drámában semmi effélére nem volt lehetőség.
A francia társalgási dráma lényege a gyors cselekmény és a könnyedén pergő, poént poénra halmozó párbeszéd. Ez a drámai válfaj tehát egy új színészi modort és játékstílust követelt. Ez időben került végleg előtérbe a rendező, kiszámítandó az előadás tempóját és ritmusát, illetve elhelyezendő az előadás egészében az egyes szerepeket és színészeket. A színészek a valóság látszatára törekedtek a színpadon, s a nagy, patetikus gesztusok helyett az apró, árnyalt mozdulatokat, a zengő hangoskodás helyett pedig a köznapi beszédstílust részesítették előnyben. Ez az új játékstílus a valóság esztétikai megismerésének eladdig nem ismert lehetőségeit tárta a színház elé: új területeket fedezett föl a színészi ábrázolás számára mintegy a külföld nyomán. A példa: II. György meiningeni herceg társulata, illetve Charles Kean színháza volt. Charles Kean, a londoni Princess Színház igazgatója, az ötvenes évek elején hangsúlyozta először, a virtuóz színészegyéniségekre épülő színházzal szemben, az együttes fontosságát s a valóságot festő színpadképet. A színpadi tömegek természetes mozgását, a történelmi korhűséget, a pontos díszletet, a valódi kellékek használatát pedig a meiningeni társulat valósította meg. Ez az együttes a hetvenes, nyolcvanas években csaknem egész Európát bejárta, s mindenfelé nagy hatást gyakorolt a színház fejlődésére (1881-ben Pesten is vendégszerepelt).
A naturalista színjátszást készítették elő az ifjabb Dumas, Augier és Sardou tézisdrámái, melyek életszerű szcenírozást, pontos díszleteket, kellékeket igényeltek Az első naturalista manifesztum Zolának a Thérèse Raquinhez írt előszava (1873); ebben olvassuk, hogy "a század kísérleti és tudományos szelleme birtokba fogja venni a drámát". A színpadi naturalizmus esztétikáját ugyanő később így foglalta össze: "A kép, amit rajzolok, a magában vett valóság egy darabjának elemzése… Hogyne érdeklődnék az iránt, mi mindent nyújt a cselekménynek egy pontos díszlet? A pontos díszlet, például egy szalon, bútorokkal, asztalkákkal, díszeivel azonnal pontos képet nyújt a helyzetről, meghatározza a szemünk elé táruló társadalmi kört, beszél a szereplők szokásairól, S ráadásul milyen könnyedén mozognak a színészek ebben a környezetben, mennyire azt az életet élik, amelyet élniük kell! Meghitt, természetes és elbűvölő zug ez!" (Le naturalisme au Théâtre, 1881).
A gázgyári tisztviselőből színigazgatóvá lett Antoine a Théâtre Libre-t Zola szellemében vezette. Legfőbb célul a kollektíva megteremtését tűzte színháza elé; fellépett a régi iskola hívei ellen, nem kímélve még a nagy csillagokat sem, mint Sarah Bernhardt-t és Reichenberg kisasszonyt. Ezek ugyanis 515– írta – a közönségnek játszanak: szíves-örömest jönnék a színpad elejére, mintha csak a rivalda – az egyéni játék s az egyéni siker vonzaná meg érdekelné őket, nem pedig az összjáték. Antoine elve az volt, hogy a színpad nem szószék, hanem zárt terület, s a "negyedik falat" halálosan komolyan kell venni.
A naturalista esztétika szerint az ideális színész úgy játszik, mintha nem színpadon, a közönség előtt mozogna, hanem az életben. Az ideális színész tehát úgy éli a maga világát, mintha a képzelt negyedik fal valóban ott lenne, mintha nem tudná, hogy a közönségnek játszik. A naturalista színház a barokk "kukucskáló" vagy "doboz színpad" építészeti elveit tette magáévá és fejlesztette tovább. A magyar színházak már kivétel nélkül ilyen elvek szerint épültek. Ez a színpad a nézőt abba az illúzióba ringatta, mintha a cselekmény a valóságban peregne előtte, s ő csak véletlen vagy indiszkréció révén lenne tanúja az eseményeknek.
Zola színházi elveinek egyik sarkalatos pontja, hogy a naturalista regény ábrázolási módszere megállja helyét a színpadon is. A naturalizmus nagy színházi reformátorai, a Goncourt-testvérektől Laubéig, Antoine-ig nem egy ismert regényt írtak át színpadra (maga Zola Thérèse Raquin című regényének dramatizálásával mutatott példát). A tizenkilencedik századi regény gondos környezetrajza, részletező leírás-technikája is a színpadi képszerű ábrázolásra, a díszlet és a díszletfestő szerepének mind nagyobb megbecsülésére ösztönzött.
A magyar színpadi naturalizmus megkésve jutott diadalra: Zola és Antoine nem hatottak közvetlenül. Csiky Gergely és Paulay Ede járt ugyan Párisban, Csiky látta Zola L'Assommoirjának bemutatóját, megrendült ismertetőt küldött róla a Fővárosi Lapoknak, s a drámaíró Zolától látott egyebet is: pl. a híres Thérèse Raquint – mégis, Zola esztétikai elveit nem tette teljesen magáévá. Zola műveit Paulay Ede csak később tűzte műsorra, mégpedig azokat, melyek Laube színházának, a bécsi Stadtstheaternek a műsorán már szerepeltek.
A naturalizmust a meiningeniektől és Laubétól tanultuk, s a francia tézisdráma kultuszára is Laube színháza szolgáltatott ösztönző példát. Már Szigligeti is Laubét tekintette példaképéül: személyes ismeretség kötötte hozzá, járt nála Bécsben. Szigligeti mint fiatal rendező lelki szemei előtt folyton a tablót látta, s Laubét tanulmányozva jött rá, hogy az igazi hatás, az igazi élmény nem a vizuális, hanem az akusztikus. Laubétől tanulta azt is, hogy nem a nagy színpadi felvonulások, hanem a helyzetek, a színpadi fordulatok jó kiszámítása biztosítja a sikert.
A meiningeniek hatása elsősorban a színpadi technika fejlesztésében érvényesült. Bár a túlzó meiningenizmus ellen már Szigligeti is fellépett és "kárpitos dramaturgiának" csúfolta a díszítményekkel való hatáskeltés módszerét, a meiningeni irány befolyása elől mégsem lehetett kitérni. A meiningeniek hatására megnőtt a pompázó díszletek iránti igény; 1875-ben például Drezdából gépeket hozattak, melyeknek segítségével hold- és napfény, felhővonulás és vízhullámzás illúzióját lehetett kelteni.
Ebben az időben került Paulay Ede a Nemzeti Színház főrendezői tisztségébe, majd Szigligeti halála után ugyanott igazgatóvá nevezték ki. A színház új korszaka és európaivá emelkedése az ő nevéhez fűződik.
516Paulay is Heinrich Laubét választotta mintaképéül, a tanultakat azonban sokkal következetesebben érvényesítette, mint Szigligeti. Laube szinte Antoinenal egyidőben a színpadi beszédet és az összjátékot állította a színészi munka középpontjába. Paulay az ő nyomán kezdte el nehéz harcát a természetes beszédért és a homogén összjátékért. Arra törekedett, hogy minden olyan legyen a színpadon, mint az életben. Patetikus szavalás helyett emberi hangon kezdtek beszélni színészei: mellőzték a hatalmas operai taglejtéseket, a szem-s fogcsikorgatást – egyszerűsítették a mimikát.
Zola naturalizmusa Laube közvetítésével hatott Paulayra. Bizonyos értelemben másféle naturalizmus volt ez, mint a francia, főleg külsőségesebb volt, mint amaz. Ebben persze a meiningeniek hatása is közrejátszott, például Az ember tragédiája egykorú inszcenálásában, kiállításában, a történeti színek korhű festésében, a néptömegek mozgatásában.
Laube és a naturalizmus Paulay irodalmi szemléletére is erős hatással volt. Paulay Ede Laube színházának, a régi német dráma ciklusos bemutatásának mintájára szervezte meg a maga drámai ciklusát: drámairodalmunk sok régi értékét óvta meg így az elfeledéstől. Műsora gerincéül egyrészt a három klasszikus drámát: a Bánk bánt, a Csongor és Tündét, Az ember tragédiáját, másrészt meg Csiky Gergely színműveit tette meg. Ez utóbbiakban a nálunk is bemutatott francia társadalmi drámák "realisztikus" stílusának hazai folytatását látta; tőlük várta a Nemzeti Színház új, együttes játékstílusának kialakítását is.
Paulay vitte színpadra – ebben is fellelhetjük Laube, illetve Zola hatását – Jókai dramatizált regényeit is: Az arany embert és a Fekete gyémántokat, mintegy a nagytekintélyű Gyulai ellenére, aki a regény-dramatizálásokat művészietlennek tartotta. Továbbá: Paulay tette teljessé a Nemzeti Színház klasszikusokra építő műsorrendjét is. Az antik műsort Szophoklész műveivel, azután Euripidésszel és Plautusszal bővítette, az újkorit meg Goethe Faustjával. Aztán szembeszállt Paulay még azzal a babonával is, hogy a francia klasszikus dráma nem kell a magyar közönségnek; nemcsak a Phaedrában rejlő nagy Jászai Mari-szerep lehetőségét látta, hanem felismerte Corneille és Racine műveinek drámaiságát, színpadra-termettségét is. Ő ismertette meg végül a magyar közönséggel a méltatlanul elfeledett Beaumarchais-műveket, a Figaró házasságát és A sevillai borbélyt, s ugyanő a kortársi drámából is értő kézzel válogatott. Színpadra segítette például a Laube színházában is nagy sikert aratott Bissont és Sardout (Válás után, Váljunk el), majd Ibsent, 1889-ben bemutatta a Nórát, később meg A társadalom támaszait és A népgyűlölőt. Láthatjuk tehát: a modern európai dráma legújabb irányával ismertette meg a magyar közönséget, együttesét pedig az előzményekhez képest elmélyültebb, lélektanilag hitelesebb jellemábrázolásra késztette.
A Népszínház 1875-ös megnyitásával a népszínmű, nyolc évvel később pedig, az Operaház felépítésével, az opera is kivált a Nemzeti Színházból. Ez kedvező helyzetet teremtett Paulay számára az egységes és korszerű drámai műsor s a modern színház kialakítása érdekében. Nagy érdeme, hogy felismerte e lehetőséget és élni tudott vele.
A hetvenes, nyolcvanas évektől kezdve megszűnt a Nemzeti Színház egyeduralma. Addig csak a német színház volt versenytársa, most egymás után nyitották meg kapuikat az új magyar színházak. A Krisztinavárosi Színkör 517után (ahol Molnár György tartott 1861-ben magyar nyelvű előadásokat) megnyílt a Budai Népszínház, az István téri Miklóssy-színház, s a Várszínházban is magyar társulat működött. A színház iránti igény megnőtt, a tőke ezért invesztált nagy összegeket színházi vállalkozásokba. A magyar színészet polgári korszaka tehát a nyolcvanas években kezdődött, az üzletszínházak kialakulása hasonlóképpen.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me