A parlamenti pártok

Full text search

A parlamenti pártok
A Szabadelvű Párt a nyolcvanas években még erősítette pozícióit; a közjogi viták az évtized első felében háttérbe szorultak, a parlamenti életben viszonylagos nyugalom volt, a Tisza-párti képviselők száma gyarapodott. A kormányzat az államgépezet tökéletesítésében is eredményeket tudott felmutatni: a közigazgatás részleges államosítása előre haladt, anélkül hogy a dzsentrit a megyei autonómiát illető érzékenységében túlságosan bántotta volna; a zsandárság pótlására megkezdték a csendőrség szervezését (1881); sor került a főrendiház reformjára (1885); az ellenzék befolyását, főképp a jobboldaliét, sikerült csökkenteni.
Az erőviszonyok megváltozására, a szabadelvű hegemónia bizonyos megrendülésére csak az évtized végén került sor, a merkantil és az agrárius ellentét kiéleződésekor. A merkantilista irányzat (képviselőit nemcsak a Szabadelvű Pártban látjuk) az ipar primátusát hangoztatta a nemzetgazdaságban; képviselték a magyar érdekeltségű nagyburzsoák s az iparban, kereskedelemben érdekelt nagybirtokosok. Az agráriusok viszont a hitelrendszert s a gyáripart akarták a nagybirtok érdekeinek alárendelni, s nem kizárólag, de többségükben a gr. Apponyi Albert vezette Mérsékelt Ellenzékbe tömörültek. (E párt 1881-ben alakult a korábbi Egyesült Ellenzékből; a szabadelvűeket jobbról támadta, a közjogi ellenzékhez tartozott s főként a városi és falusi középrétegekre támaszkodott.) Ellenzékben volt továbbá a 48-as pártból 1884-ben alakult Függetlenségi és 48-as párt; elsősorban a középbirtokosok egy részére támaszkodott, s Tiszáékat balról támadta. Követelte az önálló hadsereget, bankot és vámterületet, de – nacionalista, soviniszta megfontolásból – lelkesen helyeselte a 536perszonálunió eszméjét, vagyis korántsem bizonyult oly függetlenséginek és negyvennyolcasnak, mint beharangozta. S végül, az ellenzék sorait gyarapította az antiszemita párt, Istóczy Győző vezetésével. Istóczyék tevékenysége csupán az 1884-87-es országgyűlési ciklusra terjedt. Megjelenésük mégis elgondolkoztató: a kispolgári rétegek antifeudális, antikapitalista elégedetlenségét s indulatait igyekeztek nacionalista, antiszemita frázispuffogtatással levezetni.
A parlamenti pártok összecsapására, küzdelmére a hatalomért, hamar sor került. A harcok a nemzeti sérelmek körül kezdődtek, s legjobban 1889-ben, a véderő-vitában dúltak.
Ennek tengelyében az állt, hogy Tisza Kálmán, osztrák nyomásra, egy olyan törvényjavaslatot terjesztett az országgyűlés elé, mely a magyar állam újoncozási kötelezettségét nem a szokásos tíz évre, hanem egyszersmindenkorra megszabta volna. Ezúttal került javaslatba az is, hogy azok az önkéntesek, akik a német nyelvű tiszti vizsgán elbuknak, még egy évet szolgáljanak, büntetésből. A törvénytervezet körüli elkeseredett, olykor tettlegességgé fajuló vitákban a jó és a rossz elem, a jogos panasz és a ravasz taktikával szított nemzeti demagógia egymással elegyülten jelentkezett. Általában elmondható: a parlamenti pártok a nemzeti sérelmek felszításával is a maguk osztályuralmi céljait szolgálták; a megoldatlan társadalmi és politikai problémákról igyekeztek elterelni a közfigyelmet.
Tisza Kálmán kormányzati rendszere utoljára is végképp lejáratta magát, nemcsak a szabadelvűek, a közvélemény bizalmát is elvesztette. Más kérdés, hogy a kabinet – Tisza bukásának látszólagos, közvetlen kiváltó okául a nemzeti sérelmek szolgáltak; Tisza ugyanis belekényszerült az e kérdéskörbe tartozó honosítási vitába, s szavát, hogy kieszközli Ferenc Józseftől az agg Kossuth magyar állampolgárságának meghagyását, bármint szerette volna, nem tudta megtartani. Ráadásul, pártja egységét a merkantil-agrárius ellentét megbontotta; más választása nem lévén, 1890 márciusában a "szép távozás" manőveréhez folyamodott s lemondott. Bukása szimbólum is: a dualizmus kora egy viszonylag békés periódusának elmúltát jelzi. A későbbi fejlődés, mint látni fogjuk, már az imperializmus korát előlegezi.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me