61. A NAGYVÁROS KÖLTŐI (KOMLÓS ALADÁR)

Full text search

61. A NAGYVÁROS KÖLTŐI
(KOMLÓS ALADÁR)
Az 1867-től, majd különösen 1890-től erősen fellendülő magyar kapitalizmus hatására a század utolsó negyedében rohamosan megnőtt a magyar polgárság számbeli súlya és öntudata, a gazdasági és szellemi erők Budapestre koncentrálása következtében pedig a főváros jelentősége. A gyorsan magyarosodó és művelődő polgárság természetesen nem maradt néma, s tehetséges fiai csakhamar az irodalomban is hallatták hangjukat.
De míg a reformkor nemzedéke vagy az akkor kifejlődő Vajda János és Arany János s még a fiatalabb Kiss József is nyugodt természetességgel ábrázolhatták budapesti élményeiket, és senki sem ütközött meg ezen, a kilencvenes évek elejétől bizonyos rétegekben elterjedt a felfogás, hogy Budapest bűnök és idegen áramlatok fészke – erkölcsi tisztaság, boldogság és igaz magyarság csak falun található. A "népnemzeti" iskola fiatal költői és írói (Pósa Lajos, Szabolcska Mihály, Gárdonyi Géza, Lampérth Géza, Jakab Ödön) nem győzték a falut dicsőíteni és áldani, Budapest létezéséről pedig vagy egyáltalán nem vagy csak rosszkedvűen vettek tudomást.
Mivel Budapest lakosságának kultúrája még a kilencvenes évek elején is erősen németes, a 67 után rohamosan odaözönlő vidékiek érthetően visszavágyódtak nyugodtabb tempójú, szabadabb, levegősebb és magyarabb szülőföldjükre, s nacionalizmusuk következtében is ellenszenvvel nézték a már Budapesten felnőtt, itt otthonosan és fölényesen mozgó, frissen asszimilálódott lakosságot. Mindez magában is érthetővé teszi, hogy keletkezett egy dzsentroid-neonépies irányzat, amely büszkén vallotta magát falusinak, azaz véleménye szerint egyedül hitelesen magyarnak és erkölcsösnek, s bizalmatlanul nézett mindent, ami Budapestről vagy a nyugati nagyvárosokból jött. S a kezdetben hangulatszerű állásfoglalásnak elvi alapot és agresszív hevességet ad az úgynevezett agrár-merkantil ellentét, amely a nagybirtokosok nyolcvanas évekbeli szervezkedésével kezdődik s a kilencvenes években rendkívül kiélesedik. Ez a háttere annak, hogy mikor Ignotust ártatlan, de budapesti környezetben játszódó Slemiljéért 1891-ben vidékre tanácsolják igazi magyarságot tanulni, Ignotus harcot kezd azért, hogy Budapestet is szabad legyen költőileg kifejezni és ábrázolni.
A városi, pontosabban pesti irodalomra kimondott átok a magyarázata, hogy körülbelül 1890-től kezdve némi erkölcsi bátorság kell az ilyen irodalom műveléséhez. Ez ad neki bizonyos irodalomtörténeti jelentőséget is. Az agrárius agresszió és a neonépies gát nélkül a "pesti irodalom" patakja észrevétlenül ömölt volna a magyar irodalom folyójába, legalábbis addig, míg a 660nagy- és kispolgárság után a proletáréletet is nem kezdte tükrözni, Palágyi Lajos, Csizmadia Sándor, Farkas Antal és mások műveiben.
A kilencvenes években nagy erővel tör elő ez a városi irodalom; egyre több volt a németből vagy zsidóból asszimilált, vagy egyszerűen Budapesten felnőtt író, aki csak kívülről, felszínesen ismerhette a dzsentri és a paraszt életét, és csak képmutató mimikri révén szólhatott volna ezek modorában. Végzetes lett volna a magyar irodalomra, ha belefagyott volna a népieskedésbe, ha az írók egy örökös jelmezviselés hazugságára kényszerültek volna, elveszítve azt a jogukat, hogy azt írják, amit látnak és éreznek, arra kárhoztatva, hogy örökké a magyar élet egy már akkor is félig-múlt állapotát tükrözzék a mindig változó és továbbfejlődő élet helyett. A Hét és benne Ignotus harcainak 1892-től kezdve ezért fő motívuma a tiltakozás az ellen a felfogás ellen, hogy csak az a magyaros, ami parasztról vagy vidéki földbirtokosról szól, népiességet negédlő modorban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me