A francia tézis-drámák hatása dramaturgiájára

Full text search

A francia tézis-drámák hatása dramaturgiájára
Csiky Párizsban ismerkedik meg a francia polgári társadalmi drámával. A párizsi színház, a francia dráma nagy hatással van rá; Párizsban szerzett élményei és tapasztalatai szemléletének s drámaírói technikájának fordulatát készítik elő.
"A színház nem cél, hanem csak eszköz… létre kell hozni a hasznos színházat, bármit kiabáljanak is a l'art pour l'art apostolai. Halva született irodalom, amely nem akar használni" – írja az ifjabb Dumas, a Seribe után fellépő új francia drámaíró-nemzedék egyik vezére. Csiky is magáévá teszi ezt a programot. Maga is elmondhatná: "A valódi drámaíró csak saját korának tükre lehet, s hogy utat törjön, korának ízlését kell szolgálnia, finomítva és nemesítve azt, korának mozgató eszméit, bajait és erényeit kell feltárnia" (Janovics Jenő: Csiky Gergely élete és művei I. 1900. 224.)
Ezek az elvek a polgári liberalizmus talaján fogant francia tézis-drámák eszméi is. Az ifjabb Dumas, Augier, Sardou a polgári liberalizmus szócsövének szánják drámáikat, s éppen ezért a valóság mélyebb összefüggéseit nem is tudják feltárni, kifejezni. A liberalizmus ekkor már válságban van: nem adhat feleletet a polgári lét alap-problémáira, a polgári társadalom ellentmondásaira.
A tézis-drámák tündöklésének időszakát a polgári színháztörténet a színpadi realizmus korszakának nevezi. A tézis-drámák, a romantika valószerűtlen szenvedélyeivel és titáni indulatokat mutató hőseivel szemben, a napi valóság tényszerű eseteiből indulnak ki, tárgyukat az egykorú társadalom életébői merítik, s a valóságos élet látszatát igyekeznek felkelteni a színpadon. Jelentkezésük a realista (Balzac) és a naturalista (Zola) regény térhódítása közé esik. Megpróbálják felhasználni a Balzac-típusú regény eredményeit, tehát az embert környezetének befolyása alatt, társadalmi meghatározottságában ábrázolják, de anélkül, hogy a balzaci és stendhali társadalomábrázolás magaslatait fölérnék. (A színpadi realizmus csak a 19. századi orosz drámában, Osztrovszkij, Gogol, valamint Ibsen műveiben győzedelmeskedik.) Általában, a realizmus a drámában nem vezet olyan eredményekre, mint a 19. századi regényben. A drámai ábrázolás határait majd a színpadi naturalizmus 693forradalma tágítja ki: Csehov és Gorkij dramaturgiájának, illetve Ibsen aprólékos realizmusának ez ad majd méltó színpadot.
A polgári liberalizmus világnézetét, morális felfogását tükrözik az ifjabb Dumas-nak és társainak drámái; általában azt teszik szóvá, ami nem egyezik meg a liberális polgári erkölcsi felfogással.
A tézis-drámák tehát a polgári erkölcsi világrend szolgálatában állnak, azt védelmezik; valaminő aktuális kérdést exponálnak, olykor újsághírek nyomán (a "bukott nő", a válás, a "törvénytelen gyermek" ügye stb.), a problémát pedig a polgári liberalizmus célzatosságával, tézis-szerűen oldják meg. Ibsen például témáit sokszor újsághírekből meríti, vagy az épp szőnyegen forgó társadalmi kérdések csoportjából választja (Nóra, Kísértetek, Hedda Gabler stb.). Az egykorú sajtó is cikkezik a nő egyenjogúságáról, a polgári házasságról s arról, hogy az apák bűneiért a fiúk nem bűnhődhetnek, de Ibsen ezeket a problémákat a művészi rendkívüliség szintjére emeli: hősei az élet bonyolultságát a lét és a nemlét, az erkölcs és a társadalom komplex összefüggéseiben élik át.
A tézis-drámák nem jutnak el a művészi általánosításhoz, az emberi kapcsolatok legmélyebb összefüggéseinek feltárásához, inkább csak eltársalognak a felvetett kérdésekről. Mindenesetre, az élet felszínéről vett probléma köré színes, érdekes történetet kerekítenek; technikájuk könnyed, de hatásos; az életet mintegy felülnézetből, megnyugtatóan, olykor olcsó eszközökkel ábrázolják: a polgári boulevard-drámák útját egyengetik.
A tézis-dráma az utolsó előtti felvonás befejező, úgynevezett "nagy jelenetében" kulminál. Ezt készíti elő a drámának minden korábbi mozzanata, s ennek gyors feloldását szolgálja a befejező felvonás. A nagyjelenetben (grande scène) felvonulnak a dráma szereplői, itt tetőz a konfliktus, váratlan fordulattal; a feszültséget és ámulatot pedig egy hatásos tabló-jelenet oldja fel. Ezt a záró-megoldást a romantikus drámától örökli a polgári "társalgási" dráma, vagyis a tézis-dráma. (A tézis-drámát – társalgási stílusa miatt – mondjuk "társalgási" drámának is.)
Csiky a francia "társalgási" dráma stílusát és szerkezetét szinte mintául tekinti. Így kap ösztönzést a társadalom aktuális problémáinak drámai ábrázolására, és kap arra is: hogyan lehet a konfliktust úgy kibontani, hogy a netán tragikus végkifejletet elkerülve, a dráma kibékítő, illúziós megoldással végződjék. A tézis-dráma rossz útra tért szereplői a negyedik felvonásban belátják hibáikat, erkölcsi romlottságukat és jó útra térnek. Ifjabb Dumas, Augier és Sardou inkább megcsiklandozzák, mintsem bírálják a polgári társadalmat; a tragikus végkifejlet megrajzolásától egyaránt tartózkodnak: középfajú színműveik végén a polgári erkölcsi világrend sziklaszilárdan áll. Csiky ezt a középfajú megoldás-típust veszi át a franciáktól s hagyományozza a magyar drámairodalomra. A 20. század magyar polgári boulevard-dráma írói tehát Csikytől tanulják meg, hogyan lehet úgy kritizálni, hogy a bírálat ne alapjaiban támadja a polgári társadalmat, sőt: tőle tanulják meg azt is, hogyan lehet úgy bírálni, hogy a kritika a polgári társadalmat végül is erősítse.
Persze, Csiky nemcsak a tézis-drámák apologetikus technikáját tanulta meg Párizsban: tanult a francia naturalizmustól is. Amikor Párizsban járt, még nem működött ugyan a Faubourg St. Antoine Színház, de láthatta már Zola műveit, például a Thérèse Raquint, Eleonore Dusénak a színi ábrázolás 694új eredményeit bemutató alakításában. Ott volt továbbá a L' Assommoir bemutatóján; a látottakról tudósításban számolt be a Fővárosi Lapokban (Zola e színművét, A pálinka címen, nálunk is sokáig, nagy sikerrel játszották.)
Csiky éppoly kevéssé tudta magáévá tenni, mint elutasítani Zola naturalizmusát. Biztos azonban, hogy a zolai tanulság is érződik a sötét színek keverésében, a bűn, az erkölcstelenség szenvedélyes leleplezésében s a pontos környezetrajz festésének technikájában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me